Operatie torsiune?

Boli genitale masculine
Intrebare postata de AlinK cu 10 luni in urma

Acum 10 zile am avut operatie de torsiune testiculara, la cel drept. Totul a fost bine pana ce m-am externat. Am observat ca testiculul încă este umflat si doare la atingere. Recent, de 24 de ore, acesta a "urcat" la loc dar s a "lungit" ca o păstaie (nu chiar atât de mult) Ce sa fac? În doua zile am consult dar sunt îngrijorat.. nu cred ca este normal ca după 10 zile încă sa fie inflamat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

(acum 10 luni)

Buna ziua,

Luand in considerare situatia dumneavoastra, este important sa consultati medicul cat mai curand posibil pentru a evalua si investiga aceste simptome. Umflarea si durerea persistenta la testicul dupa o interventie chirurgicala de torsiune testiculara nu ar trebui ignorate si necesita o evaluare medicala adecvata.

Desi este normal sa existe o perioada de recuperare si o usoara umflare dupa interventia chirurgicala, simptomele dumneavoastra persistente si schimbarile recente observate (testicul "urcat" la loc si "lungit") ar putea indica o posibila complicatie sau necesitatea unui tratament suplimentar.

Pana cand consultati medicul, puteti urma cateva masuri generale pentru a reduce disconfortul:

Mentineti zona afectata sprijinita si odihnita.
Aplicati gheata invelita intr-un prosop subtire pe zona umflata timp de aproximativ 15-20 de minute la intervale regulate.
Evitati activitatile fizice intense si miscarile bruste care ar putea agrava simptomele.

Va puteti programa la un medic urolog pentru evaluare si recomandari adecvate: https://www.clickmed.ro/medic/urologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-masculine/torsiunea-de-testicul_9868
sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/recuperarea-medicala-dupa-o-interventie-chirurgicala_17602

Va dorim o recuperare rapida!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: