Distrofie musculara becker raspuns medic

Boli genitale masculine Distrofie musculara Distrofia
Intrebare postata de claudiaslabu cu 11 ani in urma

Buna! Cineva din familia mea a avut ca diagnostic pana la varsta de 17-18 ani distrofie musculara progresiva becker de tip 2. Dupa mai multe vizite la diferiti medici, controale, ecografii s-a constatat ca de fapt nu sufera de aceasta boala. Timp de cativa ani a fost bine, dar acum a avut niste simptome asemanatoare cu cele de cand era mic. Este posibil ca boala sa nu se fi manifestat o perioada si acum sa revina? Va rog sa imi dati un raspuns pentru ca lui ii este foarte frica, nu vrea sa mearga la nici un medic de teama sa nu ii zica ca de fapt boala a fost mereu prezenta, iar noi, ceilalti din familie, suntem disperati. Va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

Medic SfatulMedicului MMedic SfatulMedicului este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

Aceasta afectiune este una genetica iar aparitia simptomelor poate fi treptata ,cu variatii de la 2 la 30 de ani. Trebuie precizat ca simptomele fot fi atipice (ex crampe musculare in timpul exercitiilor) si ca exista forme subclinice ( adica fara simptome prezente la un anumit moment).
Diagnosticul cert se face pe seama:analizelor de laborator ce pun in evidenta afectarea musculara ( CK), electromiografie, biopsie musculara, teste genetice.
Este indicat sa consultati medicul specialist in eventualitatea reconsiderarii diagnosticului.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Boli genitale masculine.

Utilizator11606921009 (acum 3 ani)

Aceasta distrofie sau CK afecteaza si penisul? Ca am avut si eu CK si cu toate ca l am scazut tot mi se intampla niste chestii ciudate la penis,va rog daca vedeti dati mi un sfat de 5 luni nu imi mai vad viata sunt la pamant!Dumnezeu sa va ajuta! nu stiu ce sa mai fac

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ana florica (acum 8 ani)

buna! si eu is bolnava de distrofie musculara,si ce vreau sa zic e ca boala a fost mereu acolo,la fel am fost si eu,am avut perioade destul de lungi in care boala s-a oprit din evolutie si dupa ani a pornit din nou,acum iar s-a oprit din progres..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gabriela (acum 8 ani)

Buna sunt gabriela si la mine cineva din fam a fost diagnosticat cu aceasta boala,am descoperito cand copilul avea 11ani dupa tratamente si catva ani boala sa dovedit invinsa acum are 29 an isi simtomele au aparut iarasi are frica sa mearga la doctor nu vreau sa cred ca in tot acest timp si la el boala a fost acolo undeva ascusa

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: