Cum pot scapa de aceste iritati si dureri?

Boli genitale masculine
Intrebare postata de Calin Ana Maria cu 10 luni in urma

Sotul mei sa dat cu aldara 5% o perioada mai lunga de 6 saptamani cred pentru a vindeca niste negei, intradevar sau mai micsorat dar nu au cazut de tot si de ieri sa inrosit si iritat foarte tare capul. Doare la atingere si la urinare. Ce putem face ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

(acum 10 luni)

Buna ziua,

Daca sotul dumnevoastra prezinta iritatie, durere si disconfort la nivelul capului penisului dupa utilizarea cremei pentru tratarea negilor, este important sa actionati in consecinta.

Iata cateva sugestii:

- Este recomandat sa intrerupa utilizarea imediata a produsului. Consultati prospectul cremei pentru mai multe informatii despre posibilele efecte secundare si instructiuni privind intreruperea utilizarii.

- Sa consulte medicul: Pentru a obtine o evaluare medicala adecvata si a primi sfaturi specifice in functie de situatia sotului dumneavoastra, recomandarea principala este sa solicitati o consultatie medicala. Medicul va putea examina simptomele, a evalua utilizarea anterioara a cremei si poate recomanda tratamentul adecvat pentru a ameliora disconfortul si a trata eventualele efecte secundare.

- Sa mentina igiena corespunzatoare: Pana cand puteti obtine o consultatie medicala, este important ca pacientul sa mentina o igiena adecvata a zonei genitale. Sa spele zona cu apa calda si sapun delicat, evitand utilizarea produselor iritante sau parfumate. Sa utilieze lenjerie intima din bumbac care permite pielii sa respire si sa evite hainele stramte sau iritante.

- Evitati auto-medicatia: Inainte de a utiliza orice alt produs sau medicament pentru ameliorarea simptomelor, este important sa consultati medicul. Auto-medicatia poate agrava simptomele sau poate interfere cu alte tratamente recomandate de medic.

Recomandarea principala este sa consultati un medic sau un specialist in sanatate pentru o evaluare corecta si sfaturi specifice in functie de situatia sotului dumneavoastra.

Va recomandam sa programati pacientul la un medic dermatolog: https://www.clickmed.ro/medic/dermatologie

Articol recomandat:
sfatulmedicului.ro/Alunite--negi-si-keratoze/negii-genitali_12752

Va dorim multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: