Buna ziua , se poate face reactie alergica la Encephabol dupa o saptamana de administrare? raspuns medic

Autism
Intrebare postata de Ghirasin Csilla cu 2 luni in urma

Buna ziua , am un baietel de 9 ani diagnosticat cu autism , momentan este prescrisca tratament Encephabol pe care la mai primit acum cativa ani in urma dar atunci nu a avut nici o reactie alergica, dar acuma dupa o saptamana de administrare face reactie cutanata cu umflaturi , mancarime Multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului (acum 2 luni)

Buna ziua,

Este posibil ca o persoana sa dezvolte o reactie alergica la Encephabol dupa o saptamana de administrare. Aceasta reactie poate sa fi survenit din mai multe motive, cum ar fi schimbarea formulei medicamentului sau dezvoltarea unei alergii noi de catre organismul copilului.

Este important sa intrerupeti administrarea medicamentului si sa va prezentati cat mai curand la medic pentru a discuta reactia alergica. Acesta trebuie sa decida daca este sau nu necesar sa schimbe medicamentul.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: www.clickmed.ro/medic/alergologie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Alergiile/alergia-la-medicamente-simptome-si-prim-ajutor_16946

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Clinica Hope MClinica Hope este un medic autorizat SFM (acum 2 luni)

Este important sa comunici imediat acest lucru medicului sau pentru a evalua situatia si pentru a decide asupra celor mai bune optiuni de tratament in viitor. Medicul va putea sa ajusteze tratamentul sau sa ofere alternative care sa fie mai bine tolerate de catre copilul tau.

Te incurajez sa nu eziti sa discuti aceasta problema cu medicul specialist pentru a gasi cea mai buna solutie pentru sanatatea si confortul baietelului tau.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: