Boala Alzheimer raspuns medic

Alzheimer
Intrebare postata de Teo96 cu 12 ani in urma

Salut! Care sunt simptomele bolii Alzheimer? Din cate am citit se manifesta prin pierderile de memorie.Dar, de ex. daca o persoana nu-si poate aminti motivul/scopul pentru care s-a deplasat intr-un anumit loc? Eu conosc pe cineva care-mi e foarte apropiata sufleteste si am inceput sa-mi fac griji.Varsta dumneaei este de 43ani.
In cazul in care ar merge la un consult , ce specialitate ar trebui sa aiba medicul respectiv? Neurochirurg??

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (7)

Mihaela22120678 (acum 12 ani)

Neurolog sau psihiatru.
Toata lumea mai uita de exemplu unde si-a pus ochelarii sau ce voia sa ia din camera unde tocmai a intrat. Sunt alte semna care dau de gandit, specialistul stie mai bine. De exemplu daca se rataceste pe strada si nu mai stie sa ajunga acasa, pune aceeasi intrebare de 2 sau mai multe ori, nu stie ce data e, pune lucrurile in mod repetat unde nu trebuie... cu alte cuvinte comportamentul e usor dezorganizat. De obicei uita lucrurile recente, ca de ex data de azi, ce au facut si ce au mancat ieri, dar stiu lucrurile mai vechi, ca de exemplu cand s-au nascut si cand s-au casatorit...
A! Si mai e ceva: trebuie facuta diferenta cu depresia, ca si persoanele depresive au tendinta sa fie neatente si sa uite multe lucruri...
Multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Iuliana Pasarin MPsih. Iuliana Pasarin este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Buna ziua,
Boala Alzheimer face parte din categoria dementelor alaturi de alte boli (ex. dementa vasculara).
Pe scurt boala Alzheimer implica deteriorare cognitiva: deteriorarea memoriei, perturbari in limbaj, deteriorarea capacitatii de a efectua activitati motorii, incapacitatea de a identifica obiecte. Debutul poate fi brusc sau treptat.
Persoana respectiva despre care vorbiti, poate merge la un neurolog care ii poate recomanda sa faca un RMN si la un psihiatru care, dupa consult, ii poate da si o trimitere la un psiholog clinician pentru o evaluare. In ce priveste evaluarea psihologica se aplica cateva teste gen MMSE, testul ceasului poate un Bender pentru a se stabili daca exista o deteriorare cognitiva.
De asemenea, este important consultul neurologului pentru a se stabili daca deteriorarea cognitiva are o cauza organica sau nu, acest lucru fiind necesar pentru stabilirea diagnosticului de catre medic.
Desigur este posibil sa nu fie vorba despre Alzheimer sau alta boala care implica deteriorare cognitiva (persoana fiind si foarte tanara) si poate fi vorba de o perioada mai lunga in care persoana a fost surmenata, obosita, poate o stare depresiva. Numai mergand la medic va putea sa primeasca un diagnostic corect si tratamentul adecvat.
Mult succes!

Iulia Pasarin

psiholog clinician, psihoterapeut integrativ

[email protected]

http://iuliapasarin.ro/
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Alzheimer.

Teo96 (acum 12 ani)

Multumesc pentru ajutor.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Florina (acum 12 ani)

Buna!Eu de la un timp am inceput sa am pierderi de memorie,exemple : uit ce cumpar cu ceva timp in urma,uit numele la cei pe care ii cunosc,locuri pe udne am fost,nume de artisti,numai probleme de genul acesta.Vreau sa specific ca am decat 19 ani.Ce probleme as putea sa am?Cum sa ma tratez?Va rog sa ma ajutati pentru ca sunt chiar foarte ingrijorata.Multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mihaela22120678 (acum 12 ani)

In nici un caz nu e vorba de Alzheimer. poate fi o astenie nervoasa, surmenaj sau depresie. Oricum, toata lumea mai uita cateodata numele cuiva sau a ceva, nu cred ca e chiar asa de ingrijorator. Sanatate!
PS> nu e corect sa spui "am decat 18 ani", expresia corecta este "NU am decat 19 ani". Totusi, daca nu vrei sa folosesti negatia spui "am doar 18 ani".

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ionela mihai (acum 12 ani)

Buna ziua,
Sint ingrijorata de faptul ca intilnesc oameni pe care nu ii recunosc decit in contextul in care i-am cunoscut : de exemplu o recunosc pe vinzatoarea de la magazin numai in magazinul respectiv . De curind m-am intilnit din intimplare in zile diferite cu doi colegi de la fostul meu loc de munca ( nu lucram cu ei direct, dar ne intilnem pe scari, ne salutam ) si pe nici unul dintre ei nu l-am recunoscut, nici dupa ce am schimbat citeva cuvinte ... i-am "reperat" abia cind au inceput sa imi spuna lucruri sepcifice despre fostul loc de munca.
Nu mi s-a intimplat numai o data, dar mi se intimpla , de regula , cu figuri periferice zonei mele de interes.
Va rog sa imi dati un sfat bun.
multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mihaela22120678 (acum 12 ani)

Pai sunt unele persoane care nu au memoria fetelor asa bine dezvoltata. Si eu sunt una dintre ele... Pur si simplu ma intalnesc cu cineva si nu stiu de unde sa-l iau... Nu e o boala, pur si simplu asta e.... nu ai ce face.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: