Alzheimer

Intrebare postata de andrei178 cu 15 ani in urma

Am un vecin care sufera de Alzheimer si dementa in stare avansata. De saptamani intregi nu mai dormim aproape deloc noaptea din cauza ca tanguie, urla si loveste in pereti. Vecina spune ca-i da tratamentul recomandat, dar mai mult nu are ce face. Am reclamat si la politie, dar nu e de competenta lor, iar de internat il interneaza numai cateva zile apoi e iar acasa. Ce se poate face?! Oricata compasiune si intelegere am avea, nu mai putem continua asa. Iar sesizarea procuraturii sau primariei (asa ne-au recomandat psihiatrii) pentru a acuza tulburarea folosintei proprietatii are efect peste mult timp. Poate are cineva o solutie concreta. Multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (15)

Elena991510 (acum 15 ani)

mai sesizati o data si spuneti ca sunteti si in pericol, din moment de sufera de dementa. ma mir cum poate sa stea in libertate..
daca nu merge si nu merge, chemati siaristii si o sa vedeti ca ei vor chestiona politia si spitaulul, si ve-ti vedea ca se rezolva imediat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ani (acum 12 ani)

Femeie esti dusa """cu pluta"""!! Cum poti vorbi asa ceva ca un bolnav de dementa nu trebuie sa stea in libertate. Ce ziaristi?? Duduie??? Ce politie??
Studiaza si te informeaza de aceasta boala si apoi vorbeste...ca nu cunosti nimic..si apoi intra in discutii!!!!!!!!!!!!!!!
Dupa aceea o sa ai alta parere!!!!!!!!!!!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andrei178 (acum 15 ani)

Multumesc pentru sugestie, am incercat, tot degeaba...Pericol public nu e, sta incuiat in camera lui, nu e violent cu sotia, doar ca face multa galagie, asta-i problema. De fapt problema reala e ca in tara asta nu au unde sa fie internati toti cei cu probleme, ceea ce e inuman si pentru pacient si pentru cei care trebuie sa treaca prin asa ceva.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

simona4877040 (acum 15 ani)

desi n-are sa-ti placa,dupa parerea mea,solutia completa,e un pic de rabdare!
situatia asta paroxistica,tine doar cateva luni,sub un an!
mama sufera de alzheimer de mai bine de sapte ani,cu pareri ca ale buibuiului ne-am confruntat si noi iar vecina care indemna catre chemarea televiziunilor,acum,are grija de mama,acoperind intervalul dintre programul asistentei sociale si ora de somn.
contra cost desigur!
alzheimer,au avut si Reagan si Cerveni bine cunoscutul avocat liberal si nu numai ei.
e cumplit sa-ti vezi mama devenita o leguma,care doar mananca si-si face nevoile,fara sa mai poata vorbi coerent,fara sa te mai cunoasca,etc.
o data la doua saptamani,alternativ cu sora mea,sambata si duminica,sunt de serviciu la mama,o spal,de rahat nu de transpiratie,spal lenjeria de noapte si cea de pat.
buibuiul,e un roman tipic si spun asta stiut fiind ca romanul e campion la dat cu parerea!
daca n-ar fi asa,ar sti ca e dementa senila nu furioasa,ca alzheimerul,mai e numit si boala uitarii,iar internarea intr-o institutie,se poate face doar cand se elibereaza un loc prin decesul unui pacient.
si sincer,Doamne fereste sa ajungi in situatia asta,ti-ai interna mama sau tatal intr-o astfel de institutie romaneasca ?
cu ce sa fi gresit ei in viata asta,sa ajunga dupa gratii,plini de mizerie,urina si fecale,si nehraniti corespunzator ?
sigur te-ai stradui sa-ti duci crucea,pentru ca nu e un chin pentru bolnav,cat pentru apartinatori.
mai bine,sfatuieste-ti vecina sa mearga la primarie,la asistenta sociala,va afla cum sa obtina o pensie suplimentara,de handicap,si o asistenta sociala sauo indemnizatie de asistent social,cu care atat lor cat si voua vecinilor,va va fi mai usor !
cu stima,dan.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andrei178 (acum 15 ani)

Daniel,

Iti multumesc mult pentru mesajul trimis, nu pot decat sa te pretuiesc, chiar daca nu te cunosc. Esti un om bun si asta se vede... Crede-ma ca mi-a fost jena sa cer sfat in privinta asta, dar tocmai pentru ca tu stii ce inseamna asta, sper la o minima intelegere. E adevarat, nu-i zi sa nu-i multumesc lui Dumnezeu ca nu avem in familie un asemenea caz, dar sunt si zile in care chiar nu mai stiam ce sa fac, nesomnul m-a facut iritabila, iar sora mea care locuieste temporar cu noi are un bebe de nici doua luni...Nu mai continui cu justificarile. In plus, poate m-a revolatat atitudinea vecinei care spune ca-l incuie in camera, ca ea doarme pe balcon si basta.
Acum tanguie mai mult ziua, noaptea mai rar. Asta e societatea de rahat, in care nu ne pasa de semenii nostri decat atunci cand avem nevoie de ei. Inchei multumindu-ti inca o data pentru mesaj si dorindu-ti multa-multa putere si sanatate! Numai Bine!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

simona4877040 (acum 15 ani)

Sa clarificam din start un lucru:plecand de la premisa ca eu ma consider un om normal,nu pot sa nu ma gandesc la faptul ca numai p***ai sunt rai !
In primul rand,eu ma stradui sa nu fiu rau !
Si te rog sa ma crezi ca-mi reuseste !
In plus,nu ma pot opri sa nu-mi amintesc de faptul ca 25 de ani in urma,am ajuns acasa la niste amici,o familie,care locuiau aici in Ploiesti,la aprox. 100-150 de metri de calea ferata spre Brasov.
La vremea aia,era trafic feroviar,nu gluma!
Si mai trenuri,mai sirene,ce sa-ti spun,o feerie !
Atunci cand i-am compatimit,mi-au explicat ca ei nu le mai aud si mai mult,atunci cand intr-un concediu au ajuns la parintii sotiei,la Tulcea,acolo unde auzeai tzantzarul de la 3km. de atata liniste,cateva nopti,n-au putut dormi !
Le lipseau trenurile !
Poate si de-asta,am spus ca te vei obisnui !
Nu sunt un resemnat,dar,cunoscand fenomenul din interior,nefericirea face sa ma fi lovit de el,pot sa-l inteleg!
Nu uita sa stai de vb cu vecina,s-o trimiti la asistentza sociala din primarie,si daca asa cum spui crizele s-au mutat ziua,o asistenta sociala,v-ar rezolva tuturor problema,atat tzie cat si ei!
Bolnavii cu alzheimer,sunt de cursa lunga,au analize pe care le-ar invidia unii cu mult mai tineri decat ei si in felul acesta,i-ai face si ei un bine,un mare bine !
Asistenta,ar sti sa-l socializeze,l-ar scoate la plimbare si lucrurile,s-ar imbunatati!
In plus,le-ar mai aparea si o pensie de handicap,gr.1,care le-ar mai rezolva si parte din problemele materiale!
In rest,ce sa-ti zic,sa fii sanatoasa cu toti cei pe care-i iubesti,pentru ca,sa ma crezi,cam asta-i tot ce conteaza!
Aveti grija de voi,pentru ca se pare,nimeni nu se prea inghesuie s-o faca!
La revedere,Dan.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andrei178 (acum 15 ani)

As zice ca din ignoranta suntem rai, p***aa de multe ori este nevinovata:)). Dar asta este o alta problema si n-o sa scriu aici idei socratice, ca nu-i locul.
Ideea e ca vecina mea a fost pana de curand chiar asistenta medicala si banuiam ca se ocupa temeinic de problema. As vorbi cu pacat ca nu se ocupa de el, nu-i stiu ce-i la ei in casa, dar din discutiile avute cu mama mea, reiesea ca-i cam superficiala...Ne-a zis personal ca ne va multumi pentru orice demers care ar determina luarea lui din casa. Am devenit insa stoici, in sensu bun. Si apoi in Bucuresti, la sector sau unde se poate rezolva ce ai spus?
In ceea ce ma priveste, mi-am schimbat programul la munca (bine ca s-a putut) si vom trece cumva si prin asta, nu mai e asa galagios, cum spuneam.
DAR, te-ai intrebat daca noi facem ceva concret pentru cei care sunt in situatia asta si nu au posibilitatile noastre de informare si comunicare? Ideea lui Buibui nu era rea in masura in care s-ar semnala problema asta, pentru a fi constientizata, poate cine stie...sau sunt eu idealista... Totusi e ceva adevar in ideea: daca vrei sa schimbi ceva in lume, incepe cu tine.
Multumesc inca o data si auzim de bine!
Numai Bine, Dan!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

simona4877040 (acum 15 ani)

primaria de sector,serviciul de asistenta sociala.
la revedere,Dan.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andrei178 (acum 15 ani)

Multumesc.
Aceeasi

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mariela tudose (acum 12 ani)

si mama are aceasta boala al avem pe tata care nu ne da voie sa avem grija de ia asteapta sa moara asistenta sociala sta la birou anloc sa mearga pe teren sa vada an ce situatie sant bolnavi .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristi (acum 12 ani)

sa facap***aapoi sa o internezi tu proasto

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cris (acum 12 ani)

Pentru toti cei cu probleme degenerative ale sistemului nervos, recomand sa va uitati la acest filmulet. Este in limba engleza, este usor de inteles, are aproape 18 minute si nu incearca sa va c***aa nimic. Este vorba despre un remediu destul de rapid care se refera exclusiv la alimentatie si este uimitorpentru ca va explica absolut tot ce trebuie sa stiti despre acele alimente care sunt extremm de accesibile. Nu interactioneaza cu tratamentele pentru aceste boli (Alzheimer, Scleroza Multipla, Parkinson etc). Sanatate multa si va doresc sa va ajute! http://www.youtube.com/watch?v=KLjgBLwH3Wc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Doina (acum 11 ani)

Am un blog pe wordpress destinat informatiilor referitoare la maladia Alzheiemer.
Link-ul este: http://alzheimerresurse.wordpress.com

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mihaela (acum 8 ani)

Va rog frumos sunt mama unui copilaș am fost in copilărie o persoana isteață eram printre primii din clasa . Iar acum nu mai stiu nici tabla înmulțiri . Uit dupa ce plec undeva pt ce am plecat uit unde imi pun lucrurile . Imi simpt Careiul greu si ma simpt confuza uit străzi unde ma aflu dar saptamana asta a devenit din ce in ce mai rau sm uitat de multe ori unde imi e telefonul si la m gasit in frigider .. Nu stiu ce sa fac ma simpt o prosta ma simpt un nimeni va rog am nevoie de .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator21601630953 (acum 3 ani)

Buna ziua.
Mama mea are 92 ani si are alzhaimer in stadiul avansat si dementa.Toata ziua se cearta cu mine ba ca nu ii dau de mancare{toata ziua mananca dar uita}ba ca i-am furat banii,ba nu il recunoaste oe sotul meu si ma acuza ca stau cu alti barbati...Am ajuns la capatul rabdarii,cand incepe cearta ies din casa si o las sa se calmeze.noaptea ma trezeste ca nu i_am dat de mancare si i foame desi langa pat ii pun pe un scaun tot timpul sa aiba ceva de consumat.De multe ori refuza tratamentul...Nu mai pot!!!!!Va rog ajutati ma ,ce sa fac
Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: