Va rog sa ma ajutati cu un sfat raspuns medic

Afectiuni coloana vertebrala
Intrebare postata de MARIA POPA SIBIU cu 12 ani in urma

Buna ziua domnule doctor as vrea sa va trimit si eu rezultatul scris al RMN- ului : REDUCEREA LORDOZEI CERVICALE CU TENDINTA LA INVERSAREA ACESTEIA.
USOR EDEM VERTEBRAL C5-C7,FARA REDUCEREA INTALTIMII CORPILOR VERTEBRALI.
MICI OSTEOFITE VERTEBRALE C5-C7.
USOARE MODIFICARI SPONDILARTROZICE C4-C5 BILATERAL
DEGENERAREA DISCURILOR INTERVERTEBRALE C5-C6
MICI PROLAPSURI C4-C6 CU COMPRESIUNE PE SACUL DURAL,AMPRENTAREA USOARA A COORDONULUI MEDULAR,FARA COMPRESIUNI RADICULARE.
FARA STENOZA CANALULUI SPINAL CERVICO-TORACAL
LARGIREA USOARA A CANALULUI SPENDIMAL LA NIVEL C5-T3
FARA FORMATIUNI TU VERTEBRALE

CONCLUZIE
USOARA SPONDILITA C5-C7
MICI PROLAPSURI C4-C6 CU AMPRENTAREA COORDONULUI MEDULAR
USOARA HIDROMIELIE
MICI OSTEOFITE C5-C7

Am urmat tratament injectabil cu ketonal si neoindusix,iar pt ameteli betaserc si sermion.Din cauza ametelilor care nu au cedat de la acest tratament pe care il urmez din luna mai 2011 am ajuns de 4 ori la urgenta pana acum.Mentionez ca sunt tot timpul ametita ,iar durerile din zona cervicala nu au cedat.Ce ma sfatuiti sa fac ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

Adina MAdina este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Solutia este simpla si eleganta si consta in fizio-kinetoterapie. Mergeti cu diagnosticul la un centru de recuperare prin kinetoterapie si electeroterapie si in mod sigur se va ameliora problema.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Afectiuni coloana vertebrala.

MARIA POPA SIBIU (acum 12 ani)

Multumesc frumos ptr raspuns.dar am fost la fizioterapie in sibiu si nu mi-a dat sa fac fizio si nici macar nu a stiut sa citeasca RMN-UL nu l-a citit pe motiv ca nu mai deschide calculatorul si sa ma duc la centrul unde am facut RMN-UL si sa ii aduc interpretarea scrisa.Eu o aveam la mine dar intentionat nu am vrut sa i-o dau sa vad daca stie sa citeasca un RMN..Deci sunt complet dezamagita si acum nu stiu unde sa merg sa primesc un tratament de la care sa ma simt bine.daca ma puteti ajuta in ac sens as vrea sa va cunosc parerea si va multumesc ptr rapiditatea raspunsului.Cu deosebita stima MARIA POPA SIBIU

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: