Pareza de plex brahial dr

Afectiuni coloana vertebrala
Intrebare postata de stef128504 cu 15 ani in urma

Buna ziua. Fetita mea are 1 an si 3 luni si a fost diagnosticata cu pareza de plex brahial, de la nastere. Pana in momentul de fata am reusit recuperearea aproape 80% prin kinetoterapie masaj si ionogalvanizari, insa nu poate sa faca flexia de cot. In urma unui examen ortopedic si echo de biceps, au fost constatate urmatoarele:
Ex.ortopedic: absenta flexiei active la nivelul cotului, muschi triceps brahial de consistenta mai ferma, probabil fibroza fara solutii de continuitate.
Echo. de biceps: nu se deceleaza solutii de continuitate la nivelul masei bicepsului brahial.Zona de insertie prezinta central o banda mai hiperecogena probabil de natura fibroasa, care nu se identifica controlateral.
Va rog din suflet sa-mi explicati pe scurt cum considerati concluziile exam. ortopedic si echo de mai sus? Despre ce este vorba mai pe inteles? Va multumesc anticipat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

anonim (acum 13 ani)

si eu am primit acelasi diagnostic si am facut acelasi tratament ca dumneavoastra si mi sa spus ca pana la18 ani trebuie sa fac gimnasticasi cv exercitii specifice am 14 ani si am facut multe progrese cu mana inclusiv sa pot scrie

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

titadenis (acum 11 ani)

este de operat? ca mie frica la plex brachial trebuie sa fac emg

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

titadenis (acum 11 ani)

domnul doctor va rog sa ma indrumati unde sa ma duc si daca e grav ce am am fost lovita rau cu usa masini in germania la mana dreapta am simtit curenti mari iar a doua zi mia amortit primele degete mai ale index nu pot ridica mana ca am curenti mari de doua luni ma chinui orice miscare doare am facut rmn si dr mia spus ca nu compreseaza maduva dar nu inteleg ca mana mea este fara putere nu pot sa fac nimic simt ca moare mana
va rog sa ma ajutati sunt orfana nam familie

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

maxim ioana (acum 8 ani)

Ajutor va rog sa imi dati raspunsul.
Acum un an si unsprezece luni m-am supatat foarte tare si nu am mai putut vorbi.
M-am culcat,iar dimineata cand m-am trezit cu gura stramba si si nu puteam sa inchid ochiul drept.
Am fost la doctor si i doctorita a spus ca eu am facut pareza faciala de la curent,iar acum am facut tomograf si RMN si a spus ca nu am nimic la cap si acum cinci saptamani am fost la biorezonanta si m-ia dat diagnostic ca am facut accident ischimic transitar am ramas cu jumatate de fata si m-ia dat tratament de la biorezonanta:
Chitisan
Cordyceps
Omega

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: