Osteofite care apasa maduva cervicala

Afectiuni coloana vertebrala Disreflexie autonoma Traumatisme ale maduvei spinarii
Intrebare postata de tiberiunicolae cu 12 ani in urma

Buna ziua,

As avea o intrebare pentru personalul medical care are cunostinte in domeniul neorochirurgiei.

Am o sora in varsta de 52 de ani care lucreaza in Italia ( de vreo 15 ani ).

De cand o stiu are mereu dureri de cap atat de deranjante incat este nevoita sa ia
mereu analgezice.

In urma unui consult RMN facut in Italia a rezultat ca are niste osteofite ( "ciocuri"
in limbaj pop**ar ) care apasa maduva spinarii in zona cervicala.

Pun la dispozitia dumneavoastra un link catre o pagina in care am afisat imaginile
RMN ( in ordinea in care au fost facute ) precum si scrisoarea medicala ce i-a fost
data.

Click mai jos sau copiati adresa in bara de adrese:

http://www.iepuri.info/rmn/index.html

Sora mea crede ca ar trebui sa se opereze.

Intrebarile mele ( la care va rog sa imi raspundeti dupa vizualizarea imaginilor RMN
) sunt urmatoarele :

1. Chiar este necesara operatia ?

2. Cunoasteti medici din Romania ( sau din Italia ) care au rezolvat cu bine astfel de
cazuri ? Mi-ar prinde bine niste nume.

3. Care sunt riscurile si/sau complicatiile ce pot sa apara in urma unei astfel de
interventii chirurgicale ?

4. Cat de lunga este perioada de recuperare ?

Va multumesc din inima ca ati citit acest mesaj si ca incercati sa ma ajutati.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

Ileana (acum 12 ani)

Daca de atata timp inca, Doctorii,medicii de specialitate, inca n-au gasit un raspuns, atunci inseamna ca in aceasta tara, nici nu mai sunt specialisti in chrurgia neorologica !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: