Oare ce sa fie????

Afectiuni coloana vertebrala
Intrebare postata de xeniap cu 12 ani in urma

Buna ziua....poate o sa va plictiseasca ceea ce am sa va scriu in continuare dar vreau sa va dau toate amanuntele...sunt femeie in varsta de 33 ani , 1,64 si 60kg cu o nastere si care pana acum n-a stiut ce sunt acelea durerile de spate.
totul a inceput in decembrie , cand intr-o dimineata m-am treziu cu o stare generala p***a ...stare de gripa..si cu un junghi in spate....fuguta la medic de fam: pneumonie interstitiala...luat tratament antib si movalis...noaptea respectiva un cosmar durere groaznice de spate , febra 39....dimineata m-am trezit ff bine...durerile au disparut. peste vreo 10 zile apar din nou dureri surde ...cam intre omoplati...pe linia sutienlui sa zic asa....dus la urgente unde mi s-a spus ca nu s-a vindecat pneumonia(la raze interstitiu pulmonar accentuat)- luat iar tratament...antib si antiinfl. si acum incepe cosmarul...cam pe la jumatatea lunii ianuarie am inceput sa simt iar aceste dureri m-am dus la medicul de fam care m-a trimis la medicul de interne-analize si raze- rezultat : diminuarea spatiului interapofizar C3-C5. mici osteofite C6. moderata cifoza toracala. deci mi-au spus ca durerile de spate sunt din cauza coloanei nu a plamanilor, ca e o cifoza si o spondiloza cervicala = trat :aflamil si mydocalm150 cate 2 pastile pe zi. dar durerile au devenit din ce in ce mai acute...nu mai puteam sta nici la serviciu....stateam doar in pat...unde durerile continuau....nu mai puteam nici sa mananc uneori, stari de greata, .am terminat tratamentul de 10 zile si nimic -dus si la un chirurg(la recomandarea unei prietene)parca mi se incordau si muschii gatului.. mi-a dat arcoxia 90- si tador pt 9 zile.....NIMIC a zeca zi m-a durut de nu m-am dat jos din pat. acum sa va descriu durerile din acea zi: m-am treziu din cauza unor arsuri la ceafa pana intre omoplati pe care le simteam si pe maini. ma frigea si era tare enervant. apoi m-a durut pe coloana intre omoplati, o durere ascutita parca si muschii ma dureau . durerea a coborat usor pana in zona lombara...si pana spre seara s-a diminuat. seara dupa dus chiar au disparut. uneori si respiratia imi e ingreunata ieri am fost la neurolog care mi-a spus ca de fapt am coloana stramba...ca pe langa cifoza e de fapt si o scolioza...si mi-a dat diclofenac si mydocalm. vreau sa precizez ca durerile n-au fost acute tot timpul...o zi ma durea de innebuneam, alta mai usor. ma simt ff bine cand sunt masata si cand cineva apasa cu putere spatele meu.si dusul cald ma relaxeaza, dar doar pe moment, nu-mi sunt restrictionate miscarile, din contra ma simt bine sa ma misc, sa ma aplec, sa ma intind.
.tin sa precizez ca in acesta perioada am avut parte si de 2 viroze ...(durere in gat si mucozitati abundente)
intrebarea mea e : sunt toate aceste dureri simptomele cifoscoliozei???sau ale spondilozei???sau ar trebui sa-mi fac mai multe investigatii??ma batea gandul sa fac un rmn dar sincer nu stiu de la ce segment sunt aceste dureri... mentionez ca m-a vazut si un neurolog care mi-a verificat toate reflexele...si se pare ca e in regula.
e ceva in neregula ca durerea se lasa de la mijlocul spinari(cam dintre omoplati) spre zona lombara??si dupa ce se lasa in zona lombara dispar in ziua respectiva..si in general ma simt mai bine seara...e adevarat ca am fost si cu moralul la pamant vazand ca iau pastile cu pumnul fara nici un rezultat-(m-am gandit la tot felul de grazavii) mi s-a recomandat gimnastica medicala si fizioterapie....ce ma sfatuiti sa fac? ....parca sunt mai mult dureri musculare in tot spatele..uneori sunt ca niste intepaturi...parca si pe coaste ma doare...parca ma inteapa si in san....nu mai stiu de mine....toate astea se intampla de 1 luna...de 3 zile parca sunt durerile mai usoare, dar mi-e si frica sa zic
in speranta unui raspuns cat mai rapid va multumesc pt rabdarea de a-mi fi citit mesajul si va cer scuze ca m-am lungit atat..........

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

Flory (acum 10 ani)

Buna Xeniap....aceleasi simptome si dureri le am si eu cam de vreo luna,Sunt foarte curioasa ce s-a intamplat cu durerile tale pana in acest moment(ca deja a trecut un an de cand ai postat mesajul)...a reusit cineva sa-ti raspund la marea ta intrebare:"oare ce sa fie?"...sau ai primit vreun tratament adecvat pentru aceste dureri(respectiv pentru diagnosticul primit:interstitiu pulmonar accentuat )....mi-ai fi de mare ajutor daca mi-ai raspunde la acest mesaj...si eu,am 37 de ani,si pana la acesti ani nu am stiut ce inseamna o durere de spate,si la mine totul a inceput in decembrie,situatie asemanatore cu a ta,iar acum suntem in ianuarie,si durerile persista....am fost si la un pneumolog,totul e ok la plamani,doar ca intersititiul e accentuat bipolar,in continuare....mi-a recomandat momentan,ceva pastile sub forma de pulbere,care se inhaleaza printr-un aparat..."pneumera 12 ug"......te rog sa-mi spui tu cum ai procedat in continuare.Iti multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

voichita (acum 8 ani)

am fost si eu cu o durere asemanatoare, am folosit gelatina de oase si mia trecut. urmeaza si tratamentul doctorului. Supa pe oase este de mare ajutor in ficare zi. Am facut baie cu apa oxigenata si sare Epson, sportivii o folosesc pentru dureri.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Fodorean (acum 8 ani)

Oare a.ti gasit un raspuns la problema dumneavoastra? Poate ar fi de folos si altora!

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11620253300 (acum 2 ani)

Verificati ficatul, bila, pancreasul. Totul pleaca de la stres,oboseala,care ingreuneaza ficatul si nu mai filtreaza sangele corespunzator. Acesta se raspandeste in Corp, ( spate si brate) pentru ca radiaza din ficat, bila, etc. In unele cazuri avansate, sangele plin de toxine ajunge si la creier si in alte organe si nu veti mai putea dormi, manca, etc. Detoxifiere rapida, vezi cataplasme cu argila, apa pura cu argila,masaj, presupunctura pt relaxare.
Certi un set complet de analize si chiar daca ies ok pt ca medicii nu verifica toxinele...faceti detoxifiere. Nu luati medicamente pt ca ficatul suorasolicitat va intra in stare de panica.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11642425180 (acum 2 ani)

Bună ziua ati gasit rezolvare ? De unde apar aceste dureri ?? Si eu le am aproape in fiecare zi, durere de spate intre omoplati ,respiratie greoaie si de ceva timp durere de coaste in partea stanga mai mult

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: