Interpretare rezultat RMN raspuns medic

Afectiuni coloana vertebrala
Intrebare postata de lupiduph cu 11 ani in urma

Buna ziua,

cum poate fi interpretat pe scurt acest rezultat:
-modificari de tip edematosla nivelul platourilor vertebrale adiacente discului L5-S1;
-reducerea hipersemnalului t2 normal al discurilor intervertebrale cervicale, toracale si lombare;
-protruzii discale cervicale de la c4-c5 la c6-c7 ce amprenteaza sacul dural si determina stenoza gaurilor de conjugarela c5-c6 si c-6-c7;
-protruzie discala la t7-t8 ce ampenteaza sarul dural fara conflict radicular;
-deborduri discale la L4-L5 si L5-s1ce amprenteaza sacul dural si vin in contact cu gaurile de conjugare L5 si S1 preforaminal bilateral;
-procese osteofitice marginale anterioare la nivel cervical inferior si lombar ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

Medic SfatulMedicului MMedic SfatulMedicului este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

Protruziile discale = hernii de disc--> nucleul discului dintre 2 verterbre herniaza si poate atinge, comprima radacinele nervoase.
In cazul de fata sunt descrise hernii de disc la nivelul vertebrelor cervicale ce afecteaza sever redacinile nervoase ( acea stenoza a gaurilor de conjugare) - raspunzatoare de durere.
De asemenea, hernii de disc la nivelul vertebrelor toracale si lombare si modificari artrozice, degenerative ( acele osteofite) la nivelul coloanei cervicale si lombare.
Dupa aceasta descriere aveti motive suficiente de a acuza dureri ale coloanei cervicale si lombare.
Este recomandat sa consultati medicul neurochirug.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Afectiuni coloana vertebrala.

lupiduph (acum 11 ani)

Multumesc pentru raspuns.

Imi puteti recomanda un neurochirurg bun, va rog?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Medic SfatulMedicului MMedic SfatulMedicului este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

Din pacate , nu.
Multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: