Durere ca socuri electrice in picior

Afectiuni coloana vertebrala
Intrebare postata de diana elena cu 13 ani in urma

In 2007 m-am operat la coloana,pt indepartarea unui chist intramedular.Toul a decurs bine,dureri de spate inca mai am,dar problema majora e ca de aprox un an am inceput sa am dureri in piciorul drept,pe care le resimt ca pe niste socuri electrice.Sunt f neplacute,iau lirica(pregabalin) cate 50mg pe zi,dar nu ajuta cu nimic...Mentionez ca in urma interventiei chirurgicale mi-au fost indepartate anumite parti ale coloanei vertebrale,pt a putea extirpa acel chist.Mi-am facut rezonanta magnetica,totul e ok.De ce am acele dureri in picior,ce imi tratament imi recomandati?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (13)

Iuli (acum 13 ani)

Acele socuri electrice reprezinta probabil ceva ce atinge un nerv. Investigati cu atentie acest aspect.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MARINA (acum 13 ani)

si eu am fost operata de doua ori dar aceste chisturi dupa operatie cresc din nou, poate din cauza asta aveti iarasi dureri de picioare, as dori daca se poate sa iau legatura cu dvs. astept un mesaj. sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

diana elena (acum 13 ani)

Marina,ai dreptate...din pacate a crescut iarasi...Tocmai am primit un raport de la asigurarea de sanatate in care scrie ca mi-a crescut iar...Medicul imi spusese initial ca e totul ok,ca nu a crescut,cred ca nici macar nu se uitase la rezonanta cand am fost la el.Dvs unde v-ati operat?Dupa cat timp ti-a crescut iar?Mie nu-mi vine sa cred ca tb sa trec iar prin ce am trecut...Nu exista nici o solutie,ceva care sa ajute sa nu mai creasca???Banuiam ca e ceva in neregula,ca am durerile astea insuportabile de aprox 1 an, si devin din ce in ce mai acute.Trebuie sa iau legatura cu un medic,dar nu sunt pregatita de o alta interventie chirurgicala...Mi-e groaza cand ma gandesc la perioada de recuperare...Va multumesc pt raspuns!Multa,multa sanatatesi dvs!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marina (acum 13 ani)

Buna ziua Diana Elena, am intrat tarziu aici sa vad ce se mai intampla, daca ti s-a pus diagnosticul de Chiste tarlov si arahnoidita, parerea mea este sa nu te mai operezi , eu m-am operat de doua ori si dupa fiecare operatie ele au crescut si mai mari, acum dupa RMN-ul din anul 2010 s-a constatat ca au ajuns la o marime de 30/15/12 si cel inferior la 29/16 in sectiune axiala si 46 in ax cranio caudal cu toate astea durerile nu mai sunt mari si din constatarea facuta a reesit ca chisturile cand au un volum mai mare durerile cedeaza . Nenorocirea face ca eu nu stiu ce se va intampla, in anul 2011 cand voi face iarasi RMN-ul o sa vedem daca ele se opresc din crestere sau nu. As dori daca se poate sa lasi un mesaj si sa reusim printr-un mesaj privat sa luam legatura. Sunt multe de vorbit si pareri de impartasit. Sanatate multa

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionescu (acum 13 ani)

Trebuie sa invatati ceva elementar: orice operatie de genul acesta (care indeparteaza excrescente, umflaturi, tumori, etc) indeparteaza chirugical numai simptomele locale ale afectiunii si nu trateaza niciodata cauza. Cauza este nu nici macar cautata, cu atat mai putin gasita. Des prin indepartarea simptomelor problemele chiar se agraveaza, de eventualele greseli inevitabile si pericole nu mai vorbim. De aceea operatiile de acest gen nu pot avea decat un efect trecator si dezamagitor. Medicina care nu trateaza cauzele bolilor si are nevoie de bisturiu la mai toate problemele face pacientul sa apele des la ea.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

diana elena (acum 13 ani)

D-le dr. Ionescu,in cazul meu,cel putin,a fost nevoie de operatie.Un chist intramedular tb indepartat,daca nu duce la paralizie.Nici eu nu sunt pro interventiilor chirurgicale,dar sunt situatii cand nu se poate face nimic altceva.In afara de durerile de spate,incepusem sa-mi pierd mobilitatea,mi se atrofiasera muschii,etc...In ceea ce priveste cauza aparitiei acelui chist,fiind medic,ar trebui sa stiti deja ca nu se poate determina cu exactitate.In cazul meu,se banuie ca a crescut dat unei punctii lombare pe care am facut-o in urma cu vreo 10 ani.Deci,nu pot face nimic in afara de operatie.Nu e o probl care tine de alimentatie sau mai stiu eu ce.Nu se rezolva prin metode alternative gen acupunctura,etc.In plus,daca medicii ar fi descoperit diagnosticul de la inceput nu as fi avut multe din problemele pe care le am in prezent.Au trecut 13 ani pana cand mi s-a pus diagnosticul,de catre un medic din Italia,timp in care acel chist crescuse afectandu-mi anumiti nervi...Parerea mea e ca cel mai important e un diagnostic rapid,apoi incercat de gasit cauza,apoi solutia.Ceea ce nu inteleg eu,e de ce dvs,ca medic,daca sunteti intr-adevar medic,spuneti ca nu o interventie chirurgicala era raspunsul la problema mea,ci cautata cauza bolii...Daca nu faceam acea operatie acum 3 ani,probabil ca eram paralizata acum...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11582656124 (acum 4 ani)

Bună seara! As dori sa iau legătura cu dumneavoastra!!!!

Sorina Maria Țoc! Trec printr-o perioada de coșmar cu o situație similara. As dori sa va intreb ce s a întâmplat cu dv!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marina (acum 13 ani)

http://tarlov-arac.populus.org/rub/19, diana intra aici si vei vedea f.f. multe informatii. eu sunt inscrisa in aceasta fundatie din Franta si d-na Claudine este o femeie super super .Eu m-am bazat foarte mult pe sinceritatea si devotarea aceste femei la randul ei bolnava. Sper sa luam legatura si avem f.f. multe de vb. Cu sinceritate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

georgiana (acum 13 ani)

buna...si eu am un chist intramedular si am dureri de spate...dar doctorii nu m au lasat sa ma operez .de fapt nici nu stiau daca durerile de spate sunt de la chist.as vrea sa vorbesc cu tine.cum putem lua legatura?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marina (acum 13 ani)

Da durerile sunt de la chist daca aveti confirmat diagnosticul.nu stiu cum se da un mesaj privat pentru schimb adresa de email. Incercam si poate vom afla Sanatate multa.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

georgiana (acum 13 ani)

id meu e surdu_georgiana01.nu mai conteaza ca nu e privat.chiar vreau sa vb cu dvs.sanatate multa.astept sa ma contactati

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

fabienne (acum 13 ani)

Diana am citit toate postarile tale pe acest topic,istoricul tau medical se aseamana cu al meu,diferenta fiind-operata de chist extramedular...care a crescut la loc.La mine totul s-a declansat in urma unei anestezii rahidiene....e mult de povestit.Acel chist acum se numeste,chist arachnoidian!Acum am diagnostic de chist arachnoidian,arahnoidata adeziva si sindrom coada de cal.Iti pot impartasi din experienta mea,asta daca si tu vrei!
Acum principalul este sa nu cumva sa te operezi din nou,nici daca iti promite reusita operatiei,cel mai renumit neurochirurg din lume!De asemeni sa nu accepti nici un fel de alta invazie a canalului rahidian.Contacteaza pe Marina,ea are chist de tarlov si poate crezi ca nu are legatura cu ce ai tu...insa are!Iar prin Marina,poti lua legatura cu mine...i-am recunoscut adresa de mail si de aceea imi permit sa iti recomand,eu cu ea suntem in legatura de un an.
Lyrica si eu iau,poate trebuie sa maresti doza,insa nu este suficient!
Multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

buriac gheorghe (acum 9 ani)

Referitor la dureri la picior ca socuri elecrtice care va apar nu sunt din cauza operatiei ., Si ieu am de un an dar consum luryca (preghabalin ) si ma ajuta ansa ma mir cum de folositi numai 50 mg pe zi cand ce mai mica doza de tratament ieste de tri orii cate 50 mg pe zi., ie si normal ca nu va ajuta ., ieu iau cate 2 pastile de 50 mgh de 3 trei ori pe zii Dar mam acomodat forte greu abia dupa 3 trei septemani aveam dezordinea credeam ca nebunesc / ducetava la said efect si vedet ce osa aveti pana va acomodat dar dupa acea va fii bine/acest senzor ca soch electrick vine dela abuz de midicamente sau vitamine/ deci sari depe un medicament pe altul sau vitamine exsces de maghnezium sau de analgetice si antibiotice ( abuz medicamente si vitamine) Dela sasa ceva am primit ieu /nu pot sa dorm nopti antregi din cauza acestui senzor ca socuri si furnicaturi electrice/ Cu stima si respect GHITA Toronto Canada Pa"Pa" num ai lurica va ajuta dar nu o pastila

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: