CHIST TARLOV

Afectiuni coloana vertebrala
Intrebare postata de andreea183 cu 15 ani in urma

In anul 2007 am trecut prin momente dificile la un examen RMN s-a descoperit ca am o formatiune chiscala intrarahidiana extramedulara lateral dreapta intisa de la nivelul platoului superior L2 pana la nivelu 1/3 medii L4 cu grosime maxima la nivelul L3 ( chiste TARLOV ),m-am operat as dori sa stiu mai multe despre aceste chisturi si daca pot deveni periculoare in viitor ma multumesc anticipat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

georgiana330 (acum 15 ani)

buna! sunt din cluj si ma numesc ramona.
acum 9 ani de zile mai exact in anul 2000 am aflat ca am in chist la sanul stang. timp de 2 saptamanii am facut un tratament dar fara nici un rezultat. atunci doctorul sa hotarat ca trebuie operat. m-am operat si nu am mai avut nimic pana acum 2 saptamanii .eram in italia si am iesit afara cu capul ud in timp ce ploua. dupa 2 zile ma luat niste dureri de cap oribile am fost acolo la spital si au vrut sa ma opereze de urgenta. mie mia fost cam frica pt ca nu vroiau sa imi spuna exact ce am si mam hotarat sa vin in romania urgent. miau dat de acolo din spital 3 pastile sa imi ajunga pana in romania si aici in urma unui RMN sa depistat ca pe langa o raceala puternica la cap am un chist cerebral pe aceeasi parte cu chistul de la san dupa 9 ani de zile. si acum astept pana sapatamana viitoare sa ma duc sa ma operez la cap. eu iti zic sincer ca sunt nu periculoase ci foarte periculoase si oricat de putin te-ar durea nu conteaza unde sa mergi la un control pt ca nici nu stii unde iti pot aparea chisturile astea. ele se produc in urma emotiilor foarte puternice daca ai o bucurie foarte mare sau daca ai un necaz foarte mare sau esti super stresata.
sfat: macar de 2 ori pe an sa mergi sa iti faci un set de analize!
te-am puapt!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marina (acum 14 ani)

Multumesc mult Georgiana de incurajari dar la data cand tu scriai articolul eu eram operata a doua oara acum ca a trecut un an pot spune ca ma simt binisor am dureri pe picior dar de astea nu voi scapa toata viata stiu.Putem lua legatura [email protected]. Imi face mare placere sa ma contactezi

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: