Artroza cervicala are tratament de stagnare?

Afectiuni coloana vertebrala Cancer cervical
Intrebare postata de Elena-B cu 14 ani in urma

Am fost diagnosticata cu artroza cervicala si as vrea sa stiu daca exista tratament de stopare.Am luat antiinflamatoare si ginko biloba o perioada. Nu mai am ameteli dar ma doare ceafa,atunci cand rasucesc gatul. As vrea sa stiu daca-mi va fi afecta circulatia la nivel cerebral si/sau memoria si ce ar trebui sa fac pentru a evita sau a intarzia acest lucru. Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (14)

Maria C (acum 14 ani)

Ai incercat sa faci fizioterapie, gimnastica medicala-kinetoterapie, masaj terapeutic? Medicamentele pe care le-ai luat - antiinflamatoare si ginko biloba nu te va ajuta prea mult in aceasta boala. Kinetoterapia ajuta la cresterea mobilitatii articulare, la cresterea tonusului muscular, favorizeaza circulatia sanguina. Numai bine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Elena-B (acum 14 ani)

Am luat si eu ce mi-a prescris medicul de familie...Sincer nu am incercat pt ca am ascultat gurile rele care mi-au spus ca dupa sedintele de fizioterapie e cel mai bine sa stau acasa nu sa merg 1,5h cu mijloacele de transport in comun, pana la servici.Am incercat sa-mi fac singura un pic de masaj cu Fastum gel si ma mai lasa durerea. Pe mine ma ingrijoreaza faptul ca poate avansa si as vrea sa stiu care e cel mai rau lucru care se poate intampla in acest caz. Sedintele de Kinetoterapie se prescriu de un medic specialist? Cum se procedeaza? Ma prezint la un cabinet de specialitate cu rezultatul de la radiografie?Multumesc mult pentru raspunsul tau,a adus oricum o raza ...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gladius (acum 13 ani)

Merge foarte bine tratamentul naturist cu Best Hyaluronic Acid 1900 mg, are si colagen de tip 2 si condroitina, este foarte eficient, si Best Serrapeptase, amandoua sunt facute de americani si se gasesc si la noi , doar ca trebuie sa aveti un pic de rabdare, nu e ca si cand ai lua un algocalmin. Tratamentele naturiste se fac 3-6 luni, cu pauza, dar sunt cele mai bune pentru ca nu au efecte secundare ca medicamentele de sinteza, cele alopate. Sanatate tuturor!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Cristina M. (acum 13 ani)

atentie foarte mare , nu este de joaca,mie mi-a paralizat mina stinga si riscam sa fac infart medular
sunt operata de 6 luni am inceput sa ma refac dar a fost cumplit

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Roxy 85 (acum 9 luni)

Asa grav?! Deci sunt riscuri mari eu doar c'è am descoperit la nici 40 de ani se pare ca nu exista vindecare eu am 4 hernii cervicale si artroza am facut set 10 injectii cu cortizon dar dupa 2 luni au aparut iarasi aceleasi sintome furnicaturi amorteli ameteli stari de confuzie durere

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dorian (acum 7 luni)

Buna Roxy. Si eu am aceeasi problema ca tine. Cum putem lua legatura?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 14 ani)

Am fost diagnosticata, in urma unui control la neurologie si o radiografie a coloanei cervicale, cu spondiloza cervicala. Am urmat tratament medicamentos,pentru ameteli am luat Betaserc,am facut si ultrasunete....degeaba, problema mea s-a rezolvat fara macar sa-mi dau seama odata cu trecerea pe un regim alimentar 100% leguminos. Zilnic fac si cateva miscari de gimnastica a gatului. Multa sanatate !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Elena-B (acum 14 ani)

Da, am si spondiloza, cel putin asa mi s-a spus. Rotatii ale gatului nu pot sa fac pentru ca ma doare si trozneste. Presupun ca-mi sunt afectate cartilagiile dintre vertebre, nu ma pricep prea bine. Cineva mi-a spus ca se rod in timp si din cauza asta apar si intepenelile. Ar fi bine daca ar exista un medicament care sa refaca aceste cartilagii sau macar sa opreasca erodarea lor.Sau poate exista si nu stiu eu unde sa caut...Nu am incercat niciodata sa mananc doar legume.Adica fara nici un pic de carne? Nu fac abuz, dar pui mananc, peste pt ca am inteles ca e bogat in omega3, fructe si alune,dar mai rar(am citit ca pt grupa mea sanguina nu ar fi tocmai indicate).Branza dulce mananc multa.Care ar fi perioada minima de cura cu legume pentru a-mi rezolva problema?Multumesc mult pentru raspuns. E un punct de vedere care trebuie luat in seama...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 14 ani)

Da ,asa este,cartilagii distruse, vertebre deplasate.........din acesta cauza se apasa pe nervi si rezulta aceasta durere. Nu se pot reface ci doar prin intervenie chirurgicala. Se face fizioterapie dar, doar in anotimpul cald. Mie mi s-a spus ca iarna sa port fular pe langa un guler gros de lana, cica nu este bine sa fie rece. Nu vreau sa spun ca trebuie sa faca si altii ca mine.........eu de un an am urmatorul regim : dimineata si seara cate 50 gr. file de peste cu 20gr grau espandat,la pranz o salata simpla,fara nimic altceva, din legume : rosie, castravete, ceapa, morcov, patrunjel,sfecla rosie,gulie, brocoli, marar proaspat, sare ulei si un pic de otet, toate crude date prin razatoare [legumele fibroase ].Dimineata beau o cafea si pana la pranz un mar sau o para. Seara, inainte de culcare o cana cu sanna cu lactobacili. La aceasta dieta [care a devenit un stil de viata] am adaugat " ulei de somon cu vit. e " si " L- Carnitin complex ",plus cam 2l de apa plata pe zi. Am incercat sa intrerup si sa mananc mancare obisnuita dar mi-a fost atat de rau ca am revenit. Medicii la care am fost mi-au spus ca este f. bine daca pot......Am energie, putere de munca........eu am urmat aceasta dieta pt. cu totul altceva dar am vazut ca a disparut orice problema de oase. Gimnastica poti face incetul cu incetul, cat poti suporta si vei vedea ca-si da drumu.....si vei putea........Stiu ca este greu de crezut, dar asta este experienta mea.........Multa sanatate !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nicoleta (acum 14 ani)

cum e posibil ca un copil care face inot de performanta sa aiba scolioza?

sau ce tratament ar terbui urmat?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

hahabubu (acum 14 ani)

Nu stiu cui sa ma adresez ,carui doctor
Cind stau pe scaun imi amorteste mina stinga ,la fel si cind ma culc pe partea dreapta . E o amorteala dureroasa ,apoi dupa un timp dispare
Sfatuiti-ma ce sa fac carui medic sa ma adresez
In speranta ca-mi veti raspunde ,va multumesc anticipat,
Diana

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristi (acum 13 ani)

ai putea sa incerci sa iei pentru 10 zile aspirina tamponata de 3 ori pe zi cate 2 pastile... ar treb sa iti treaca. bafta

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Cristina M. (acum 13 ani)

amortelile in mina le ai de la spondiloza cervicala ,dute la un reumatolog si nu te lasa mie mia paralizat mina stnga in luna mai 2010 si amfost operata ,nu este de gluma risti sa faci alte p***a

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mariana (acum 13 ani)

Buna ziua,
Am ca si solutie la problema dumneavoastra un aparat medical ce foloseste lumina polarizata,daca sunteti din Bucuresti sau Constanta si doriti sa il testati gratuit dati-mi un mail la [email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: