SANII MARITI SI DUREROSI

Afectiuni ale sanilor
Intrebare postata de 99ESZTERA99 cu 13 ani in urma

Buna ziua!

Am 45 de ani si in ultimul timp, cam de o luna am sanii mariti si-i simt durerosi. Durerea pleaca de sub brat si o simt chiar si la cea mai mica atingere. In acelasi timp, constat o dereglare a ciclului menstrual, care inainte nu a existat. Am avut tot timpul ciclu regulat, cu perioada de menstra destul de lunga (5 zile). Am o viata sexuala regulata, poate peste medie pentru varsta mea. Nu folosesc anticonceptionale, ci o alta metoda contraceptiva.
Pentru sot faptul ca sanii sunt mereu umflati, poate fi motiv de bucurie probabil, dar pentru mine este motiv de ingrijorare.
Mentionez ca in urma cu mai bine de o luna am urmat niste sedinte la un bioenergetician, pentru unele probleme de sanatate( ficat!) si p***ancidenta sau nu, ulterior au aparut aceste dureri ale sanilor si dereglarile de ciclu.
Astept raspunsuri daca se poate de la d-nii medici sau de la IULI si ADRIENNE!
Va multumesc! Sunt destul de preocupata!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

o femeie (acum 13 ani)

Si eu am putin peste 45 de ani si ma confrunt cu aceleasi probleme. Cred ca sunt specifice premenopauzei. Pentru dureri la sani, mi-a fost recomandat fenilbutazona, antiinflamator local si calmant. Cand m-am dat, am simtit efectul imediat. In privinta ciclului, nu cred ca se poate ceva. Doar daca mergi la dr si iei hormoni. Dupa 45 de ani, unele femei mai devreme chiar, apar problemele specifice menopauzei.Sunt femei care trec usor peste premenopauza si menopauza, dar unele avem probleme. Ar trebui sa mergi sa-ti faci o echografie si daca totul este ok, sa lasi natura sa-si urmeze cursul. Sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: