Noduli la sani din cauza anticonceptionalelor?greseala medicala?

Afectiuni ale sanilor
Intrebare postata de carolinna cu 13 ani in urma

Buna seara. ginecologul,in urma controlului mi-a prescris Novinette.A fost ok,totul.Le-am luat EXACT;FIX,STRICT,m-am simtit bine..la controlulul urmator,mi-a intrerupt Novinette in favoarea Diane35(mentionez ca am facut pauza de 6-7luni intre cele doua administrari)Fatal pt mine.Le-am suportat greu,nu m-am simtit bine,am crezut ca e doar o perioada de acomodare cu noile anticonceptionale.In 3luni,am facut niste noduli,sa zicem,GROAZNIC de durerosi,GROAZNIC..nu pot nici sa dorm pe burta sau sa port sutien..Intorcandu-ma la medic,mi-a zis senin ca e din cauza anticonceptionalelor(Diane 35)destul de tari pt mine..greseala lui!explicatia medicala a fost..ca Diane 35 contine o substanta care in corpul meu,aceasta exista in cantitate mare..si vorba aia,a dat pe dinafara.. Suparata si speriata,am pornit catre endocrinologie(sper sa nu gresesc,4,5mm chist mamar).Rezultatul..nu am nimic.Eu nu am avut nodulii,pana la 24ani,pana sa iau Diane35.Acum am ramas cu ei..dupa 3ani..si zi de zi(nu doar in perioada menstruatiei)ma deranjeaza destul de tare!!!Sa mai calc in cabinetul celui ce mi-a dat Diane35?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (11)

Iuli (acum 13 ani)

Asa mi s-a intamplat si mie de la Yasmin (+ alte probleme) si tot acolo e nodulul si la mine...am 23 de ani. De asta eu recomand tuturor femeilor sa nu ia anticonceptionale pt protectie (ci doar daca au disfunctii hormonale si si atunci cu grija) ci sa foloseasca prezervativ. Nu vad de ce o femeie ar lua AC adica hormoni ca pe bomboane in loc sa foloseasca prezervativul care protejeaza si de BTS si nici nu da dereglari!! Eu luasem yasmin la sfatul medicului pt un chist ovarian. A propos, NICIODATA LA GINECOLOG PT ANTICONCEPTIONALE, CI LA ENDOCRINO! Imi pare rau ca ti s-a intamplat asta si te inteleg.
Totusi, de ce ti-a dat Diane? Ca nu am inteles.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ramona (acum 13 ani)

Logic sa nu mai calci!!!!!!
Este un medic iresponsabil!!!!!
Pentru orice problema legata de anticonceptionale mergi la endocrinolog, cere tu singurica sa iti dea analize (THS, Prolactina in special - asta e pentru sani).
Si chiar spui ca medicul endocrinolog ti-a zis ca nu ai nimic??
Eu sunt sigura ca ti s-a marit nivelul de prolactina - si pentru asta exista tratament, ca sa iti scada acest nivel ridicat de prolactina si sa nu mai ai problemele alea cu sanii.
Ai fost la endocrinologie la Parhon? E cel mai bun spital de endocrinologie, acolo e o policlinica si te poti duce chiar acolo la un medic, faci o programare, platesti consultatia si te rezolva probabil. Ii spui ca te dor tare sanii si ca nu mai suporti, si sa gaseasca o solutie!!!! Acolo sunt si medici ginecologi specializati si ei mai ales in probleme ginecologice. La indicatia lor poti lua pe viitor a.c., daca cumva mai vrei vreodata.
Succes si sanatate multa.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

carolinna (acum 13 ani)

fetelor,ms mult.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

carolinna (acum 13 ani)

aaa...Iuli,mi-a dat Diane pt ca in perioada de pauza intre anticonceptionale(care a fost de 9luni,rectific)am ramas insarcinata.Cand am fost sa intrerup sarcina,mi-a prescris Diane.Nu stiu de ce.La ce stare aveam atunci,nu m-a prea interesat sa cer explicatii,sincer.Acum e tarziu,nodulii ii am inca..ma dor si sincer,ma pot lipsi de ei(din moment ce nu i-am avut)Poate Diane e mai tare,mai concentrat..nu stiu..habar n-am.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Pai cum ai ramas insarcinata? Banuiesc ca ai folosit prezervativ daca nu mai luai AC. Nu vad ce legatura are sarcina cu diane... Da, este mai tare.
Imi pare rau...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionescu (acum 13 ani)

@Caronlinna.
Mergi la un medic homeopat pt. acesti noduli. Exista remedii homeopate care ii fac sa dispara pe cale naturala. Daca esti in Bucuresti mergi la Dr. Dumitrescu Ioan, Dr. Randasu Ileana sau Dr. Nedelcu Silvia.

Trebuie sa intelegeti ca TOATE anticonceptionalele aduc daune, insa unele sunt mai daunatoare ca altele si ca unele femei sunt mai sensibile decat altele. Printre cele mai daunatoate anticonceptionale se numara Diane35 care ar fi trebuit interzise de mult timp.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

diana maria (acum 13 ani)

buna.sunt diana si am luat jeanine pt ca am avut un chistulet ovarian.am mers la control si nu mai aveam nimic dar medicul mi-a spus sa le iau in continuare ca nu imi strica.dupa ceva timp am luat in greutate cateva kg si mi-a aparut celulita.m-am speriat si am intrerupt administrarea lor.mi-a revenit la greutatea normala si celulita a disparut.am prieten si as dori sa iau din nou ceva ca sa ma protejez dar mi-e teama de anticonceptionale ca o sa ma ingras din nou si o sa-mi apara din nou celulita si tin mult la felul cum arat.fara nici o contraceptie imi afecteaza viata intima.prezervativul iese din discutie-nu il suportam nici unul iar el ar dori sa se termine in mine.imi puteti da un sfat?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristina (acum 13 ani)

buna fetelor.am luat 9 ani microginon si pt ale schimba am mers la cabinetul de planing familial in c-ta.am intalnit o super doctorita,dr Voiculescu.ideea e k iau ac de aproape 12 si nu am avut niciodata nici o problema.nu m-am ingrasat,nu am facut noduli.ac micsoreaza considerabil aparitia de cancer uterin si prin reglarea nivelului de hormoni protejeaza si sanii.doar perioadele premenstruale afecteaza usor sanii.de 2 ani iau jasmine si totul e ok.dr ginecologi ar trebui sa li se interzik sa mai recomande ac. sper sa gasiti un dr bun. sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MADALINA (acum 11 ani)

NU SUNT BUNE MIAU FACUT MULT RAU M-AM ANGRASAT FOARTE MULT DE LA ELE SUNT O PACOSTE

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MADALINA (acum 11 ani)

NU SUNT BUNE MIAU FACUT MULT RAU M-AM ANGRASAT FOARTE MULT DE LA ELE SUNT O PACOSTE

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Beatrice (acum un an)

Buna am și eu o situație care as vrea sa ma împart și totodata sa știu dacă e posibil asta după spusele ginecologului meu.Deci..am 18 ani și mi-au depistat ca hormonul testesteronul era ridicat și trecut peste limita sa ceea ce nu era bine însă probleme menstruale nu avusem sau factori care trebuia sa persiste având testesteronul ridicat însă mi-a dat 3 luni sa beau contraceptive sa vedem ce va fi după in timp ce le consumam am avut probleme menstruale-1luna am avut menstruație si nu se oprea),probleme cu greutatea slabisem (45kg) si deja dispoziția…plusul era ca sânii imi crescuse cu o mărime dar după ce le-am terminat menstruația a revenit la normal cum era si pana la contraceptive,Iar sânii sau micșorat atât de tare încât nici nu mai sunt de mărimea care era pana la CP si plecasem la medic dintre care mi sa zis ca da e posibil si trebuie sa accept așa cum este (la moment deja am 0) am avut 1 si cât eram pe CP mi sa mărit aproape la mărimea 2 dar si testesteronul la fel a rămas ridicat
Ce sa fac si unde pot pleca sa ma consultez ca nu-mi prea pare mie deloc bine chestia data
Am uitat sa Menționez am baiț CP ,,Balara”

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: