Micsorarea sanilor raspuns medic

Afectiuni ale sanilor
Intrebare postata de catalinajon cu 13 ani in urma

Am sanii foarte mari si am o durere de nedescris doresc sa stiu daca pot face o operatie de micsorarea sanilor pe motiv de sanatate.....pt ca nu am banii necesari pt a face aceasta operatie la doctori sau clinice private ....astept raspunsul dumneavoastra cat mai repede posibil va multumesc frumos.oana

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (15)

Dr. Marius Popescu MDr. Marius Popescu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Da, trebuie un bilet de trimitere de la medicul de familie si un consult de la un neurolog sau neurochirurg care sa certifice durerile (de spate presupun). Apoi gasiti un chirurg plastician la un spital de stat dispus sa va opereze.
Evident conditiile de cazare sint mai proaste si timpul pierdut e mai mare, dar din punct de vedere al calitatii actului chirurgical in mod normal nu e nici o diferenta. Pot incerca sa va ajut daca doriti.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Afectiuni ale sanilor.

catalinajon (acum 12 ani)

d-le dr marius, cu siguranta imi doresc ca cineva sa ma ajute in aceasta problema, chiar imi doresc sa va cunosc si sa continui cu procedurile medicale...as vrea sa am si eu sanii normali, durerile de spate sa dispara si sa incerc sa stau dreapta, deoarece din cauza saniilor m-am cam cocosat..astept raspunsul dvs. poate imi lasati si un nr de telefon daca e posibil. va multumesc .oana

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

georgiana_dana83 (acum 12 ani)

Aceasi problema o am si eu ,sanii parca se maresc pe zi ce trece... Am un bust de 112 si sub sani de 83 ,am 67 de kg si 154cm. Crede-ti ca daca slabesc mai scad acesti sani? Mentionez ca am nascut acum 2 ani si nu am alaptat decat 2 luni deoarece aveam dureri cumplite si lapte foarte putin .In urma tratamentului dat de medicul ginecolog mi sa oprit lactatia si dupa 6 luni a revenit..... Am fost la medic si am luat iarasi acel tratament de ablactare dupa care nu am mai avut probleme dar pe parcurs am observat ca sanii mi se maresc vazand cu ochii si am inceput totodata sa ma si ingrasi destul de mult desi tin o dieta recomandata de medic. Nici un rezultat! kg se depun iar sanii cresc ca si cum asi fi INSARCINATA isi maresc volulmul vazand cu ochii. Mai pot spune ca de mica am avut sanii mai voluminosi dar acum ma deranjeaza foarte tare....am dureri de spate si de sani totodata casa numai spun ca fac rana sub ei... Ajutati-ma cu un sfat va rog foarte mult! Sa incerc o operatie de micsorare pe motiv de sanatate sau sa mai slabesc sa vad ce se intampla? Afecteaza acesta operatie viitoarele sarcini? Doresc sa mai fac un copil sau chiar doi!. Va ROG SA NU IGNORATI ACEASTA PROBLEMA!!!!!!! Nu am bani de operatii costisitoare dar sanatatea mea este foarte imporatanta si daca este posibil asi face aceasta operatie intr-un spital de stat pe motive medicale.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Marius Popescu MDr. Marius Popescu este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Consultati un endocrinolog, posibil sa aveti o dreglare hormonala.
Este recomandat sa aveti o greutate stabila cind recurgeti la micsorare de sini, rezultatul estetic se poate modifica daca continuati sa va ingrasati.
Operatia de micsorare a sinilor afecteaza lactatia (este improbabil sa mai puteti alapta dupa). In rest nu afecteaza viitoarele sarcini.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

diana (acum 11 ani)

si eu ma confrunt cu problema sanilor mari,am 110 la cupa,1,60 inaltime si 55 kg,pe perioada lactatiei am avut dureri mari la coloana vertebrala,imi doresc nespus de mult sa scap de ei,vreau sa stiu daca exista si metode naturale pe care le-as putea folosi sa se mai micsoreze sau singura solutie e operatia de micsorare?probl e ca nu dispun de banii necesari unei astfel de interventii,si gratuit nu stiu daca o pot face pt ca nu muncesc sunt studenta si vreau sa stiu daca se pot face gratuit si cu adeverinta de elev.............................

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

rusescu elena (acum 11 ani)

dl dr as vrea sa-mi spuneti si mie daca se fac operatii gratuite de micsorare de sani si daca le faceti dumneavoastra .Mentionez ca am 42 ani 1,50 inaltime ,130 cm la bust si toata viata mea am fost complexata ca am sanii mari plus problemele de sanatate ,raman blocata de spate si cand matur in casa MULTUMESC ANTICIPAT DACA IMI DATI UN RASPUNS LA NR DE TEL 0760819064

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

irina (acum 10 ani)

Buna seara, am 26 de ani, 1.58 inaltime, 56 kg, si la bust am 100, circumferinta de sub sani 75, la sutien port cupa G. Am dureri de spate si nu stiu cum as putea sa imi micsorez sanii, pt ca operatia nu mi-o permit si nici nu as vrea sa risc complicatii, ( mama mea a murit acum 13 ani, cancer la san ). Dl Dr. imi puteti da un sfat? Multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

irina (acum 10 ani)

Am uitat sa precizez ca nu am avut nici o sarcina.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

maria (acum 10 ani)

buna,am 38 de ani si am sani foarte mari nu stiu ce sa mai fac ma dor si de 1 an de zile imi puroiaza sani ,ce pot face numi permit foarte multe ,multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mihaela (acum 10 ani)

buna seara , ma numesc mihaela si am 36 ani 1,62m si 60 kl laa bust am 110 ma doare spatele si umeri sunt crestati de la sutien pentru ca nu pot sta fara sutien , va rog sa ajutati , ce as putea sa fac pentru ca nu am bani pentru operatie si as vrea sa ma consult cu cineva care a mai ffacut asa ceva ,astept raspuns sau contactatima 0768770338 va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

irinairis (acum 10 ani)

buna, si eu am fost intotdeauna am fost complexata pentru ca sanii mei erau prea mari. Aveam dureri de spate mereu si aveam impresia ca atentia asupra mea cadea pe cea mai putin importanta parte. Asa ca am pus piciorul in prag si am mers la clinica dr. Dobos pentru micsorarea lor. Acum ma simt foarte bine in pielea mea, iar oamenii sunt mult mai atenti si la altceva decat sanii mei. Va las aici si site-ul doctorului poate va ajuta www*** Succes!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Elvira_eu (acum 10 ani)

Eu am fost cu mama la estetician pentru operatie de lifting mamar. Are 54 de ani, dar dupa 3 copii pieptul i se cam lasase si am zis ca trebuie sa luam masuri. Am avut noroc ca dupa indelungi cautari l-am gasit pe medicul Calin Dobos, la recomandarea unei prietene. Este un doctor profesionist, iti explica pe intelesul tau si cauta mereu cea mai buna variant pentru pacient. Daca vreti sa vedeti si poze cu rezultatele operatiilor, va recomand site-ul dumnealui http:*** Numai bine si multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anghel luiza (acum 8 ani)

Am dureri de spate si umeri sanii mari am 47ani .pot sa ma operez prin casa de asigurari de sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anghel luiza (acum 8 ani)

Am 47ani .am sanii f mari doresc sa intreb dc ma pot opera prin casa de asigurari de sanatate.am 1.68 inaltime75kg.in afara de dureri de spate si de ceafa de umericare ma dor continuu nu sufar de alte boli.va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mara (acum 8 ani)

la spitalul floreasca din bucuresti se fac operatii de micsorare gratuit.trebuie doar sa va interesati la un chirurg plastician .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: