Ma doare sânul stâng ?

Afectiuni ale sanilor
Intrebare postata de Alexandra cu 2 luni in urma

Bună ziua, am 24 de ani si am o durere de san (stâng) am alăptat acum 3 ani și 4 luni doar 4 luni am alăptat. Abea săptămâna viitoare voi merge la ecograf sa vad pt ca am așteptat 3 luni jumate pt programare la mamografie, dar nu ma primit la mamografie pt ca nu am peste 40 de ani. Întrebarea mea este : poate fi ceva grav? Menționez ca ma doare sânul cu tot cu mana, am câteodată usturimi în san și simt ceva tare ca o nuca. Durerea nu este constantă doar când ma ating. Sânul nu este schimbat adică nu are o culoare diferita sau mamelonul este ok din punct de vedere vizual. Dar ma sperie acea galma tare în san care îmi da și dureri. Sa fie de la alăptat sau ce poate fi? Nu am liniște pana ajung la medic. Mulțumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului (acum 2 luni)

Buna ziua,

Durerea de san pe care o descrieti ar putea avea mai multe cauze, de la simple crampe musculare sau din cauza sutienului nepotrivit, la posibile fibroadenoame (noduli benigni) sau chisturi. Faptul ca durerea nu este constanta si ca nu observati alte semne vizuale ar putea sugera ca nu este ceva grav, dar este foarte bine sa nu ignorati aceasta durere si sa cautati un consult medical.

Durerile neobisnuite, chisturile sau nodulii la sani pot fi cauzati de o varietate de factori, inclusiv modificari hormonale, cresterea in greutate, consumul de cofeina sau alaptarea. Faptul ca ati alaptat acum 3 ani si 4 luni nu ar trebui sa afecteze in mod normal starea sanului acum.

Desi este dificil sa spunem cu certitudine fara un examen medical, este posibil ca durerea pe care o simtiti sa se datoreze unui chist sau unui fibroadenom. Acestea sunt, de obicei, nepericuloase, dar trebuie investigate.

Va recomandam sa mergeti la medic cat mai curand posibil pentru a investiga mai mult durerea pe care o simtiti.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol recomandat:
sfatulmedicului.ro/Afectiuni-ale-sanilor/care-sunt-cauzele-durerilor-la-sani-ne-raspunde-dr-cristian-nicolae-medi_18957

Multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alexandra (acum 2 luni)

Mulțumesc mult pentru răspuns!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: