Ganglion axila st inflamat. raspuns medic

Afectiuni ale sanilor
Intrebare postata de Michely cu 12 ani in urma

Buna ziua,
As dori sa ma lamureasca cineva daca exista vreun tratament, in urma caruia sa dispara inflamatia pe care o am in prezent la ganglionul din axila stanga. De mai bine de jumate de an, am observat ca la schimbarea vremii, deci cand este vreme poiasa, am niste intepaturi ingrozitoare in axila stanga, de scurta durata, dar de intensitate destul de mare. Au aparut aceste intepaturi in sezonul rece. Am fost la control endocrinologic, pentru niste scurgeri alb-verzui mamare bilaterale si mi s-a spus ca la ecograf, ganglionul are activitate iflamatorie. Mi s-a spus sa iau antiinflamatoare ori de cate ori am dureri sau sa folosesc un unguent pe baza de antiinflamatoare. Pe moment imi trece, insa eu vreau un tratament in urma caruia sa inceteze complet durerile si sa dispara inflamatia. Si as dori sa stiu si care e cauza aparitiei acestei inflamatii. D-na dr. mi-a spus ca ar fi lumte cauze, de la antiperspirant, pana la diverse infectii din sange pe care ganglionul le absoarbe ca o sugativa si reactioneaza imediat, sau chiar de la o raceala insuficient tratata.
Multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (27)

Dr. Marius Popescu MDr. Marius Popescu este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Ce varsta aveti ?
Ganglionii axilari nu sint pe traiectul de drenaj al intregului organism, improbabil ca o raceala sa inflameze ganglionii axilari.

In ganglionii din axila dreneaza membrul superior (brat, antebrat, mina, deci infectiile din aceste zone pot sa-i inflameze), si cel mai important dpdv medical sinul. Trebuie sa va investigati sanii (consultati si un ginecolog sau chirurg).

E posibil sa nici nu fie ganlion, sa fie o hidrosadenita (inflamatia glandelor sudoripare de la nivelul axilei) care are rezolvare destul de simpla.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Afectiuni ale sanilor.

Michely (acum 12 ani)

Multumesc pentru raspuns.
Am 33 ani. Iar sanii i-am tot controlat de cand ma stiu, merg periodic la control, pentru ca am o predispozitie pentru chisturi.
Deci, sa inteleg ca tot un medic ginecolog mi-ar putea da un tratament pentru ganglion?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Michely (acum 12 ani)

Din cate am vazut in explicatia hidrosadenitei, nu cred ca am asa ceva, pentru ca la exterior, pe piele, nu am absolut nimic. La ecografie s-a vazut ca un chist de 1,7 mm., cu aspect inflamator.
La ginecolog am fost, dar am plecat tot nelamurita. Mi-a spus ca si dvs. ca o infectie a mainii ar putea sa inflameze ganglionul.
La cine ma sfatuiti sa mai merg, ca sa scap de durerile din axila.
Multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Marius Popescu MDr. Marius Popescu este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

La un chirurg generalist sau plastician, ganglionul/ chistul/ etc. probabil se va exciza si trimite la examen histopatologic pentru diagnostic.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Michely (acum 11 ani)

Am luat doar antiinflamatoare o perioada si ganglionul meu s-a linistit. Nu ma mai doare si nici nu l-am starnit la chirurgie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

[email protected] (acum 11 ani)

Buna ziua,
Sunt Mihaela,am 50 ani si urmatoarea problema:in urma unui efort la piscina(acum 10 zile)-am inotat vreo 1si 1/2 ora ,mi -a aparut o umflatura sub brat(axila),la mana stanga.M-a durut tare,iar durerea s-a raspandit in mana ca si cum as fi fost data cu ardei iute.Ulterior,a aparut si la mana dreapta,dar nu asa de rau.Am facut control-ecografie mamara si dr.doctor a spus ca nu e nimic grav -adica s-ar putea sa fie de natura inflamatorie-am spondiloza cervicala si un inceput de coxartroza(toate ozele se tin de mine).Am inteles de la doctor,ca nu ar fi impicati in asta ganglionii limfatici.Iau ibuprofen 600mg si ma ung cu dar degeaba.
Va rog din suflet sa ma sfatuiti ce as putea sa fac.
Cu respect,Mihaela

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

georgeta (acum 11 ani)

buna ziua.....am de 2 ani de zile in zona subratului 2 umflaturi...nedureroase....dure la atingere. este vreun motiv de ingrijorare? ce ar trebuii sa fac?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Michely (acum 11 ani)

Tocmai ca ceea ce este nedureros este ingrijorator!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator21574672533 (acum 4 ani)

Buna, Georgeta! Ce ai facut pana la urma? Te-ai dus la medic?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ana (acum 11 ani)

buna ziua as vrea un sfat de la dumeavoasra de vreo doua luni simt putina durere subt brat durerea apare si dispare si pelea este sensibila si putin dureroasa la atinjere in zona acea se posa fie? astept raspuns multumesc mult.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

crina (acum 11 ani)

buna-ziua. de ua an am si eu 2 unflaturi una sub bratul stang iar alta in zona gatului in partea stanga mai precis la baza gatului . problema e ca uneari ma doare alteori nu .cand ma doare ma doare si mana stanga si spatele tot in parea stanga cu tot cu umar. acum un an am facut ecografie mamara dar a zis ca e bine .si totusi durerile continua in afara de creme reumatice nu am luat nimic.incotro sa ma indrept? am o durere suportabila dar cu unflaturile? la unflaturi nu se simte nimic,au culoarea pielii,uneori am impresia ca se mai trag putin alteori sunt mai pronuntate.doresc o parere o indrumare. multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mihaela (acum 10 ani)

mie mi=a recomandat un medic din grecia ca antiinflamator medicamentul brasan.nu se gaseste la noi decat in combinatie cu alte substante,considerabil mai scump,dar cred ca merita sa=l incercati!
avantajul acestui antiinflamator este ca nu cauzeaza dureri de stomac si rezolva destul de multe alte probleme! de ex eu l=am luat pt noduli la san si mi=a trecut.iar acum il iau pt aceleasi dureri ca ale dumneavoastra!
din proprie experienta va spun ca are efect!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Michely (acum 10 ani)

care e substanta de baza...nu denumirea comerciala e importanta!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

george (acum 10 ani)

Buna ziua,
Pe partea superioara a bratului stang, aproape de umar, mi-a aparut o umflatura cam de 1 cm care se simte la palpare (nu este vizibila din exterior decat greu si numai daca stau in anumite pozitii si stii dupa ce sa te uiti). Este plasata spre exterior in partea laterala spate, la 2-3 cm de axila. Am 37 de ani.
Va rog sa imi spuneti ce ar putea fi (sau altfel spus orice ar putea fi), la ce medic sa merg pentru consult si, eventual, ce metode de diagnosticare si tratament exista.
Multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena (acum 9 ani)

Buna ziua!cam de 2 ani am sub brat drept o umflatura mica asi zice eu,dar de ceva timp simt o usoara durere,o arsura....cum aud pe cineva ca are la san cancer sau ceva de genul ,,ma apuca si pe mine durerile pe loc.Ce poate fi? Ce sa fac? nu indraznesc sa merg la doctor.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sorin (acum 8 ani)

Aceleasi dureri de ganglioni axilari apar si la barbati nu numai la femei. Mie mi s-a spus ca e un ganglion inflamator urmare a unui virus (necunoscut). Toate analizele pe partea de boli infectioase au iesit bine insa ganglionii durerosi au ramas. Mentionez ca ganglionii cancerosi nu dor si sunt tari. Cei care dor si sunt moi sunt de natura virala si nu pot fi tratati in niciun fel.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Michely (acum 8 ani)

Eu nici nu-mi faceam probleme ca ar fi cancerosi, am citit destul de multe deapre asta si am trait printre cadre medicale, incat sa stiu sa fac diferenta insa, durerea din axila ma omoara, as vrea sa scap de ea definitiv. As vrea un tratament ca sa vindece ganglionul, nu doar sa amelioreze.
Dupa un an, doi de pauza, iar au revenit durerile si am observat ca apar imediat dupa ce folosesc deodorant/antiperspirant. Iar durerea e atat de puternica uneori ca ma doar tot bratul.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp1487227194 (acum 6 ani)

Buna Micheli cum ai rezolvat cu ganglionul?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Michely (acum 6 ani)

Cu antiinflamatoare cand ma durea. Am renuntat aproape complet la deodorant, ma spal mai des sub brat, dar macar nu mai am dureri. Rareori mai apar, dar in special in anotimpurile reci. Iar cand sunt, traiesc cu ele si asta e, medicina se pare ca nu are raspunsuri la orice problema.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11581688632 (acum 2 luni)

Buna! Ati rezolvat cu durerea axilara ? Am aceeasi problema, fără identificarea unei cauze

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2