Ganglion axila dreapta inflamat

Afectiuni ale sanilor
Intrebare postata de DianaAlex cu 12 ani in urma

Buna ziua, acum doua luni am descoperit sub bratul drept o formatiune nedurerosa care la eco. sa dovedit a fi un ganglion inflamat de circa 13 mm. Doamna doctora care mi-a facut eco mi-a spus ca nu este ceva grav, ca acest ganglion sa inflamat probabil din cauza unei raceli sau din cauza lamei de ras. Totusi mie inca nu mi sa retras acest ganglion, se mareste in tp ciclului si se mai micsoreaza dupa. Nu stiu daca are vreo legatura dar eu pe bratul drept am o tenosinovita. As dori sa stiu daca exista un tratament pentru asta sau ce e de facut.
Multumesc, cu tot respectul

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

Mihaela22120678 (acum 12 ani)

Trebuie sa faceti niste analize. Nu e de joaca cu acesti ganglioni. Vedeti daca mai sunt si in alta parte si daca da, atunci mergeti la un hematolog. Sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

DianaAlex (acum 12 ani)

se pare ca in alta parte nu sunt.doctora ecografa mi-a spus ca acesti ganglioni sunt periculosi atunci cand depasesc 15 mm. am facut si analize la sange si eco la sani si sunt bine, dar nu prea inteleg de ce ramen inflamat ganglionul acela. pe dreapta eu am si o tenosinovita care ma supara si imi da dureri dar chiar nu stiu ce sa fac. simt ca nu este in regula sa stea asa inflamat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionescu (acum 12 ani)

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Elisa2005 (acum 12 ani)

Ganglionul trebuie urmarit, in cazul in care se mareste ,atunci trebuiesc mai multe investigatii ca de ex o mamografie!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sendy (acum 8 ani)

Si eu am descoperit acum vreo doua zile ca am un ganglion la sub bratul stâng cat un sambure de visina...este dureros si nu stiu ce sa fac...si ce analize sa fac...imi puteti spune si mie va rog cum ar trebui sa procedez...?

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

LILI (acum 7 ani)

La ecog. mi s-a vizualizat un ggi. axial st. cu diametru de 23/10mmcu aspect de degnerescenta sclerolipomatoasa.Cu un an in urma el era de 12/5mm deci el creste. Doamna doc. mi-a spus ca nu e ceva rau dar daca tot creste o sa ma deranjeze si trebuie scos.Ce inseamna acest diagnostic si ce este de facut....un sfat va rog.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: