Durere sub axila in partea din spate ?

Afectiuni ale sanilor
Intrebare postata de iulia cu 10 luni in urma

Buna ziua ,
In urma cu 3 săptămâni , dupa un “ episod” de grădinărit , cu smuls iarba dintr-un pământ foarte uscat … am început sa simt un disconfort sub axila dreapta înspre omoplat . Deoarece a p***ancis cu perioada de dinainte de menstruație , sânii au devenit foarte sensibili și panica mea majora . Am făcut o ecografie , unde mi s -a spus ca in sânul drept exista un chist , de 5mm dar acesta nu Creează nici un fel de problema garantat, iar codul pt ecografie a fost BIRADS2 . Apoi am merg la un consult senologic unde , am primit ca tratament , un gel și niște picături dar mi s a precizat sa nu ma aștept sa facă minuni . In continuare , mai am disconfort din când in când dar nu reușesc sa localizez aceste junghiuri …. Oare ar trebuii sa îmi fac griji pt ceva grav? Ce consult / analize sa mai fac ? Mulțumesc anticipat pt răspuns

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

(acum 10 luni)

Buna ziua,

Daca ati facut deja o ecografie si ati consultat un specialist senologic, acestea sunt deja pasi buni in evaluarea problemei dumneavoastra. Faptul ca ecografia a indicat prezenta unui chist de 5 mm si ca s-a atribuit codul BIRADS2 este un semn ca nu exista motive de ingrijorare majora sau suspiciuni de cancer de san. BIRADS (Breast Imaging Reporting and Data System) este un sistem de clasificare care ajuta la standardizarea rapoartelor de imagistica mamografica si ecografica.

Cu toate acestea, daca disconfortul persista sau se agraveaza, este recomandat sa consultati din nou medicul si sa-i impartasiti preocuparile dumneavoastra. Medicul ar putea decide sa faca o evaluare suplimentara, cum ar fi o mamografie sau o biopsie, in functie de simptomele si investigatiile initiale.

De asemenea, daca aveti intrebari sau nelamuriri cu privire la tratamentul prescris, este important sa le discuti cu un medic.

Va recomandam sa va programati la un medic ginecolog: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Cancer/ghid-despre-cancerul-la-san_11048

Multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: