Cancerul de san: Tratament - Informarea pacientului

Afectiuni ale sanilor
Intrebare postata de comentarii utilizatori cu 16 ani in urma

Daca apare o durere la palpare in jumatatea inferioara asanului (doar la un san)poate fi vorba de cancer????

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (16)

Elena991510 (acum 16 ani)

mergi si fa o mamografie sau o ecografie mamara ca nu e invaziva, si ai sa te lamuresti si scapi de suspiciuni

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

Si eu urmez tratament cu creme,dar am dureri din ce in ce mai dese.Trebuie sa consult din nou medicul?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

care ar fi varsta care este considerata inaintata pentru a avea un copil si in ce mod afecteaza aceasta cancerul la san?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

ai dureri daca ai cancer la san?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

Buna,am si eu o intrebare,am pe sani niste pete mici rosii,putine,si este cand si dispar, poate fi cancer??va rog sa imi raspundeti repede.multumesc.La ce varsta apare cel mai des cancerul la san?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

Am si eu o rugaminte...am niste vergituri pe sani si purta sunt rosii ce sunt poate fi cancer.Mi s-a intamplat odata sa ma intete ceva rau sub sanul drept si sa nu pot respira ce este???

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

Buna...am si eu o nelamurire...ma cam dor sanii...nu intotdeauna...dar daca apas asa..mai tare(nu exagerat de tare) parca simt o durere neobisnuita..si simt asa ceva inauntru ca si cum ar fi sfaramat..si pe tumburuc parca imi curge ceva lichid..nu cred ca`s insarcinata...pt ca mi`a mai venit ciclu`...(chiar cu intarziere de multe ori...dar de venit tot mi`a venit) ce poate fi?astept mesaj...Multumesc anticipat!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

Salut
Am o intrebare lagata de cancerul la san.Daca bunica mea a avut cancer la san, si a murit din aceasta cauza, ce probabilitate este sa imi apara si mei
Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

bunica mea are 75 de ani si i-a aparut un nodul la san cam mare.am fost si i-am facut o mamogrfie si doctorul ne-a zis k este cancer.am si eu 2 intrebari 1.de unde si-a dat seama doctorul de la policlinica unde am facut bunica mea mamografie k are cancer din mamografie poti sa iti dai seama k este cancer?
,2.cati cm trebuie sa aiba un nodul la san dc acel nodul este cancerigen.va rog sa imi raspunde-ti.va multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

Am si eu o problema...am numai 16 ani si mi-a aparut 1 nodul destul de mare la sanul drept si ma doare...si acuma de curand mi-a mai aparut unu si la sanul stang...e posibil sa am ceva sau din cauza mestruatie?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ee (acum 10 ani)

buna! si eu am 16 ani acum si imi e frica sa nu cumva sa am si eu .. imi poti spune ce ai facut tu? :p.. e posibil sa faci cancer la san la 16 ani??

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

buna ziua.as avea si eu o intreebare daca se poate.am citit intr-un documentar ca femeile care au luat o perioada lunga de timp antiobiotice sunt predispuse la sanse mai mari de aparitie a cancerului la san.am 16 ani si timp de un an si jumatate am facut moldamine,am luat multe antibiotice si cand eram mai mica.de cateva luni am observat ca mi-a aparut un nodul la san si ma doare daca il ating usor.poate fi vorba de cancer?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

AN doar 13 ani dar la amandoi sani am noduli destul de mari si de catva timp da dor foarte tare chiar daca nu imi ating sani poate fi vorba de cancer?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

Buna

Am fost la ecografie si mi-a descoperit la san un nodul cu dimensiunile 12/7/5 mm. Nu se simte la palpare.
Ecograful a zis ca asa la prima vedere , prognosticul este incert. Ca sa aflu ce e, trebuie sa faca excizie chirurgicala nodului ca sa ii faca biopsie.
A zis ca operatia ar avea loc la o clinica privata, costa 1500 euro, se face anestezie generala, dureaza jumatate de ora operatia si 1 ora trezirea.

Am si eu urmatoarele intrebari, pt cine a avut asa ceva:
1) cat dureaza recuperarea dupa? Se sta in spital? E dureros?
El a zis ca dupa operatie nu se sta in spital, ca plec acasa si ca nu am nici o durere dupa.
Eu nu prea cred....
2) stiti un medic bun, din Bucuresti, care poate sa isi mai dea cu parerea despre ce se vede in ecografia mea? Am nevoie si de o alta parere. Ma tem ca el de fapt vrea cei 1500 de euro....

Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

valentin145 (acum 15 ani)

mergi la Institutul Oncologic Bucuresti(IOB), iti faci fisa si spui ca vrei consultatie la un medic ONCOLOG. Care o fi, toti sunt buni. Puntia si implicit biopsia nu doare.Cu anestezie nu simti nimic, te trezesti din anestezie si nu ai nici o problema. Mergi la oncolog si afli mai multe despre starea ta de sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

am 33 de ani si ma dor sanii foarte tare, mai precis in jurul sfarcului-maine m-am programat la un eco mamar, stie cineva ceva? ce poate fi? multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: