A inceput sa-mi fie teama

Afectiuni ale sanilor
Intrebare postata de catalina215 cu 15 ani in urma

In urma cu trei ani am facut o operatie de implant mamar. La investigatiile care se cer inainte de operatie s-a descoperit un nodul la ecografie, la mamografie nu a iesit nimic. M-am dus la oncolog, care m-a palpat si mi-a spus ca nu e nici o problema, ca pot face operatia linistita. Mi-am marit sanii dar existenta acelui nodul imi statea pe suflet. L-am controlat periodic, de fiecare data mi se spunea sa stau linistita in conditiile in care el se marea. In luna mai anul trecut mi-am facut chiar o punctie biopsica, iar rezultatul a fost negativ, benign. Dupa doua luni la palpare am mai simtit un nodul micut la acelasi san. Imi doream sa raman insarcinata si m-am hotarat sa ma duc la Institutul Oncologic din Cluj pt o confirmare ca e totul ok. Dar nu a fost sa fie asa. Doctora care m-a vazut mi-a spus ca nu are nici un dubiu ca nu as avea cancer, dar trebuie sa raman in Cluj pt a-mi face a doua zi o punctie biopsica si a incepe cat mai repede chimioterapia. O ingrijorau ganglionii din axila, semn ca sunt intr-o faza destul de avansata. Bineinteles ca a avut dreptate, am fost diagnosticata cu tumora maligna, stadiul 2. Au urmat 6 sedinte de chimioterapie pe care le-am facut la Cluj, eu fiind din Constanta. Doctorii de acolo erau foarte fericiti de cum a reactionat tumora la chimioterapie, insa am facut tromboza venoasa profunda. Bratele saracele de ele sunt terminate, dar eram fericita ca macar s-a meritat. In urma cu trei saptamani a fost operatia, sectorectomie si mi-au fost scosi ganglionii din axila aferenta sanului cu probleme. Eram fericita ca mi-au spus ca nu voi mai avea nevoie de chimioterapie, sanul imi fusese salvat... Insa am sunat acum trei zile la Cluj, pt a afla rezultatul si mi-au spus ca va fi nevoie de o noua interventie. Din 15 ganglioni care au fost scosi, 6 erau invazivi, iar marginile tumorii care a fost scoasa erau prea aproape de tesutul sanatos. Am stabilit o intalnire cu doctorul care m-a operat pt miercuri saptamana viitoare. Mi-a spus ca ar exista vreo trei variante si trebuie sa vorbim pt a ne hotari care e solutia ideala. Am fost f optimista toata perioada asta, am trecut cu bine peste toate inconvenientele, dar acum simt ca mi se face frica. Pana la povestea asta n-am avut nici o boala, mergeam la sala in fiecare zi, chiar si pe perioada chimioterapiei, dar simt ca ma paraseste optimismul si nu-mi place. Ma puteti incuraja in vreun fel?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

Dorina6899908 (acum 15 ani)

Nu pot decat sa-ti doresc MULTA ,MULTA SANATATE !!La cluj sunt oameni deosebiti si profesionisti, ai increde in ei. Nu stiu ce medic te-a operat,dar dr. MIHAI MURESAN este ff. bun.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Nora5 (acum 15 ani)

Buna
Tot ce putem face este sa fim alaturi de tine si sa-ti dorim multa sanatate si incredere.
Sa auzim de bine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Popa40 (acum 15 ani)

buna
am un material care pe mine m-a ajutat in momente grele, daca vrei trimte-mi un mail pe adresa [email protected] si ti-l trimit. Sanatate multa

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mihai226 (acum 15 ani)

am trecut nu demult cu una din prietenele mele aceleasi inconveniente.Ea a facut un tratament in paralel cu chimio care a ajutat-o foarte mult.Daca vrei mai multe detalii poti sa-mi scrii:
[email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

violeta (acum 10 ani)

Fii optimista mai departe si lupta cu curaj pt. viata ta ,Ai incredere totul va fi bine daca ai ajuns la cluj, Iti doresc multa sanatate di D-zeu sa fie cu tine. Roaga-L sa nu te paraseasca

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: