noliprel arg forte 5mg 1 25
Buna ziua. Copilul meu are 6luni si 2 saptamani. a fost diagnosticat cu bronsita acuta. In primele 5 zile i s-a prescris ospamox, aerius si eurespal. Acum i s-a prelungit tratamentul cu prednison 5 mg - 1 capsula la 12 h, augmentin 3mm/12h, eurespal 5ml/8h si aerius 3ml/zi. Este bine sa ii dau prednison la varsta lui si in cantitatea prescrisa? Va multumesc pentru raspuns. [continuare]
am 24 de ani si o miopie fortisima cu astigmatism ambliopie -22 sf 1,25 drept -22 sf 0,75 stang cu ochelarii ma descurc greu dar cu lentile vad mai bine ochelarii ii port de la 4 ani dar deja aveam -7 si nu se stie cauza as vrea sa stiu cat timp voi mai vedea? Mentionez ca am si laziuni pe retina [continuare]
poatwe fi luat si de adulti? [continuare]
Buna seara Va rog sa mi dati si mie un sfat in legatura cu problema mea.In urma cu 48 de ore m-am lovit rau la pumn ,si mi s-a umflat f tare mana pe fata externa ,arata de parca ar fi o paine ,m-am prezentat in serviciul de urgenta unde mi s-a pus diagnosticul de mai sus fiidu-mi recomandat sa pun local gheata si sa iau aulin iar in acelasi timp mi-a fost imobilizata mana cu atela gipsata.Va rog daca puteti sa-mi recomandati si altceva pt ca ma doare foarte tare si -mi este teama sa nu raman cu sechele in plus eu sunt sportiv ,practic badminton si va dati seama ca folosesc mana Va multumesc foarte mult [continuare]
Buna ziua. Am gastrita, probleme cu ficatul si cu bila. Suplimentele de crom si quenzima q10 au efecte adverse? Multumesc. [continuare]
Pot sa dau prednison 5mg la copil de 6 luni?
Buna ziua. Copilul meu are 6luni si 2 saptamani. a fost diagnosticat cu bronsita acuta. In primele 5 zile i s-a prescris ospamox, aerius si eurespal. Acum i s-a prelungit tratamentul cu prednison 5 mg - 1 capsula la 12 h, augmentin 3mm/12h, eurespal 5ml/8h si aerius 3ml/zi. Este bine sa ii dau prednison la varsta lui si in cantitatea prescrisa? Va multumesc pentru raspuns. [continuare]
Am 18 ani si am miopie foarte mare O.S. -11 O.D -9 anul acesta as vrea sa ma operez cu laser..credeti ca e posibila aceasta operatie?o sa mai port ochelari?help me [continuare]
Am luat zece pastile bien dormir si 3 ibuprofen forte
Sunt depresiva si am incercat sa ma sinucid. Daca nu mergea asta, macar sa adorm rapid pt ceva timp. Le-am luat pe la 6 dar nu am adormit.Intre timp m-am razgandint.Imi bate inima destul de repede. Nu pot sa merg la spital, am 14 ani, ar insemna sa-i spun mamei ce am incercat sa fac, si daca nu m-au omorat pastilele, cu siguranta o sa ma omoare ea. M-am facut sa vomit pastilele si citisem undeva ca laptele ajuta, asa ca am baut lapte si inima a mai incetinit un pic. Ce pot sa mai fac sa o fac sa mai incetineze? [continuare]
Buna ziua in luna ianuarie 2013 am facut un pneumotorax spontan,O saptamana jumatate am stat intubat dupa care am ajuns la operatie chirurgicala,culmea este ca ma simteam bine si doctorii spuneau ca merge bine si ma vor externa.In ultima zi in care trebuia sa stau internat am lucrat la aparatul care trebuie sa expandeze plamanul(jucarie care arata ca un fel de narghilea si prin care tragi aer),eu cred ca m-am fortat prea mult desi doctorii ma stimulau sa trag cat pot de mult ptr ca este bine.In seara aceea am inspirat aer am ajuns la maximul aparatului si tot mai puteam sa trag aer 10-11 secunde dupa,mentionez ca avea o masura anume in care trebuia sa pastrezi respiratia constanta.tot in acea seara am avut un moment in care simteam ca nu sunt destul de oxigenat ,o senzatie greu de xplicat nu aveam aer pur si simplu,dupa un timp mi-a trecut dar cutiuta la care eram conectat a inceput sa faca bule,am fost pur si simplu distrus pe moment,stiam cum functioneza .Am fac operatia am... [continuare]
Calciu osteocare+ magneziu(magne fort b6)
Buna ziua, as dori sa stiu daca as putea lua calciu Osteocare (care contine magneziu 40% din doza zilnica recomandata) si Magneziu (magnefort cu B6- care contine 13% din DZR) in aceleasi zile.Pentru calciu scrie ca se iau 2 comprimate zilnic iar pentru magneziu 1. Le pot lua pe amandoua pe amandoua in aceleasi zile (10 zile pe luna) fara probleme? [continuare]
am o problema cu erectia .si as dori sa sa fiu lamurit daca pot lua pastile .eu find sub tratament de tensiune . [continuare]
Nu am luat regulat, cca. 8 pastile pe luna, cate una de fiecare data. [continuare]
Am cumparat azi fortifikat forte .cat timp iau?
Iau anticonceptonale Yasmin de vreo 4 luni pentru chist [continuare]
Buna seara?doresc sa stiu daca nospa forte 80 mg este bun pentru dureri genitale?
Pot să folosesc pastilele nașpa pentru dureri geniale? [continuare]
Am nevoie de ajutor deoarece incerc sa devin mamica si pana acum nu am reusit:( [continuare]
Betalok zoc cu noliprel sau betalok zoc cu ramipril?
Hiperteniva dislipedemie mixta infarct miocardic acut 2016 am 50 ani Multumesc . [continuare]


Urmareste Sfatul Medicului
Aboneaza-te la Newsletter