concediu fara plata in spital
O osteita chiuretata in tinerete ambulator,cu hemoragie ajung in Iasi la prof Dinu Cezar ,dupa aspect, scrie ca a fost un polip,trebuia biopsie ,Dureri de cap,jumatate stg. ajung la dr Sarafoleanu, Dorin Hociota,nu erau semne de ceva grav. Am facut mereu antibiotic si in ureche. In ultimii ani durere,mai rau la covid,rana,rau langa timpan,Perforat timpan la o siringa cu solutie la curatat urechea,La R.M.N. stanca temporala ,lichid miscator; in zona mastoida. La C.T nu se vede.,ambele facute in Bucuresti fara substanta de contrast.Spitalizari ,nu iese microb ci aspergilius ori candida,[tratament pentru ele] cate o data in 8 testari la Barlad,iasi,Botosani,sp.Panduri Alt CT la spital Floreasca,iar lIchid,Fac RMN cu subst de contrast la NEUROAXIS Bucuresti o ora ,mult lichid, ajunsa vascularizatia langa duramater la creier .In Barlad nu este luat in seama,ii depasesc,nu scrie mastoidita .De 2 ani antibiotic permanent oral,numai rezist ,ma doare acum si osul cu pricina... [continuare]
Cancerul de col uterin se poate trata fara histerectomie
cancerul de col uterin se poate trata fara histerectomie, intr un stadiu incipient ? [continuare]
Buna...se poate scapa de Hemoroizi fara operatie??? ...sunt diabetic de tip 1 cu 4 injectii pe zi..si am probleme cu hemoroizii...am fost la un consult la Proctomed...si mi s-a spus ca am hemoroizi dar operatie costa vreo 20 si de milioane lei vechi...fara internare ..dar nu imi pot permite acesti bani...am zis sa incerc operatia clasica...(eu fiind pensionat pe caz de boala)...dar alta metoda...exista ? ce imi recomandati?..sau un medic bun pt. operatie..ca am inteles ca este f.f. dureroasa... astept raspuns... Serban [email protected] [continuare]
Daca cineva a fost pacientul Doamnei Dr. Rodica Marinescu de la Spitalul Colentina din capitala - medic primar ortoped - va rog frumos sa imi spuneti si mie daca este o doctorita buna. Mi-a recomandat-o cineva si nu stiu daca sa am incredere sau nu. As dori si alta opinie. Va multumesc. [continuare]
Fractura baza metatarsian v fara deplasare
Buna seara, Am avut parte zilele trecute de nefericita intamplare de a calca stramb alunecand de pe o bordura pe muchia exterioara a piciorului drept. Avand in vedere ca durerea nu mi s-a parut insuportabila la inceput, am decis sa las lucrurile asa pana a doua zi cand m-am hotarat sa merg la ortopedie sa fac o radiografie pentru orice eventualitate. Nu pot sa imi las toata greutatea corpului pe piciorul respectiv, fiind nevoit sa schiopatez la mers. Am fost surprins sa aflu in urma radiografiei ca e vorba de o fractura (fara deplasare) la metatarsianul 5. Surprinderea mea a venit din cauza ca pot sa imi folosesc piciorul inca, desi nu la capacitate maxima. Sfatul medicului a fost sa fac un tratament cu anticoagulante injectabile timp de 10 zile, impreuna cu ceva unguient, iar ca saptamana viitoare, dupa ce se mai dezinflameaza piciorul, sa ma intorc la ortopedie pentru imobilizare in soseta zincata pentru 21 de zile. Si bineinteles, pana atunci, repaus la pat uc piciorul in... [continuare]
Programează-te rapid la medicii recomandați de SfatulMedicului.ro prin serviciul de programări Clickmed
Găsești peste 7500 de medici cu program disponibil
Alege medicul potrivit pentru: Medicina generala , Medicina de familie , Ecografie .


Urmareste Sfatul Medicului
Aboneaza-te la Newsletter