ce solutii se pot lua pentru o moarte rapida si fara dureri
Ai inceput sa uiti? iata ce poti face pentru imbunatatirea memoriei
Autor: SfatulMedicului
Generalitati Fiecare persoana sufera pierderi de memorie, mai ales atunci cand viata sa devine foarte ocupata. In vreme ce pierderile de memorie sunt normale, o memorie slaba poate crea o serie de frustrari. Genetica joaca un rol important in pierderea memoriei, in special in conditii neurologice grave cum ar fi boala Alzheimer. Cu toate acestea, dieta si stilul de viata au un impact major si asupra memoriei. Modalitati de imbunatatire a memoriei Diminuarea consumului de zahar . Consumul prea mare de zahar este asociat cu o serie de probleme de sanatate si boli cronice, inclusiv cu declinul cognitiv. Cercetarile au aratat ca o dieta bogata in zahar diminueaza capacitatea de memorare si inclusiv volumul creierului. Mentinerea unei greutati optime. Obezitatea este considerata un factor de risc pentru declinul cognitiv. Greutatea excesiva poate duce la schimbari genetice care afecteaza negativ memoria. Obezitatea duce, de asemenea, la rezistenta la insulina si inflamatie, [continuare]
Pot tratamentele pentru diabet sa protejeze vederea?
Autor: SfatulMedicului
Ce este degenerescenta maculara Degenerescenta maculara legata de varsta (DMLV) este o afectiune oculara frecventa care afecteaza punctul central al retinei, numit macula. Aceasta afectiune duce la pierderea vederii centrale, esentiala pentru activitati precum cititul si condusul. Cum si cand apare De obicei, apare la persoanele de peste 50 de ani si este o cauza principala de orbire la nivel mondial. Mecanismul prin care DMLV apare implica deteriorarea maculei din cauza unor factori genetici, de mediu si comportamentali. Simptome Simptomele includ vedere incetosata, distorsiuni ale imaginii si pierderea treptata a vederii centrale. In unele cazuri, DMLV poate progresa rapid, ducand la pierderea severa a vederii. Diagnostic Diagnosticul DMLV se face, in general, printr-un examen oftalmologic detaliat, inclusiv teste de imagistica ale retinei, cum ar fi tomografia prin coerenta optica (OCT) si angiografia cu fluorescenta. In stadii avansate, DMLV poate necesita... [continuare]
Ce pot face pentru a nu fi extrem de geloasă și sărăcăcioasă in relatie?
Sunt intr-o relatie de 1 an , el a fost primul meu bărbat , cu el am simțit cu adevărat ca sunt foarte fericită, si ca il doresc pentru totdeauna. Dar cu parere de rau ne certam prea des , motivul fiind gelozia mea si supararile de la nimic , acum il simt mai rece față de mine pentru ca eu mereu il terorizez cu întrebări , intru-un timp ii dadeam voie sa iasa cu baietii in diferite baruri la bere , pana cand a inceput sa nu-mi mai placă asta pentru ca baietii cu care ieseau nu aveau prietena se simteau liberi , si imi era frică sa nu-l influenteze pe el , acuma el imi represeaza ca in relatia noastră nu este libertate , dar eu sunt foarte geloasă mii frică sa-l pierd pentru ca chiar il iubesc mult . Ajutati-ma va rog cu sfaturi ce sa fac ca sa-mi fie bine si mie si lui si sa nu ne certam atata , sa am mai multa încredere in el ? [continuare]
Am fost diagnosticata in urma cu 2 ani cu o problema la sanul stang in Italia unde am lucrat mult timp.Acum m-am retras acasa si as dori sa ma inscriu la o clinica unde sa pot face controale periodic la 6 luniVa multumesc ! [continuare]
Am fost la doctor si mi s.a zis sa scot maselele de minte. Am fost programat pe 2 19 august, dar dor deja ingrozitor. Ce pot face?? Am luat in ultimele 5 zile pastile peste pastile de nu isi mai fac efectul, maxim 3 pe zi. Cand am sunat la ei au recomandat ibuprofen dar devine si el inutil. Pastile luat: algocalmin (fiole si pastile), bioflu, ibuprofen 400mg si nalgezin. Va rog am nevoie de ajutor, ma trezesc la ore ca astea aproape in fiecare seara [continuare]
Ce tratamente pot lua daca sunt insarcinata si am schizoftenie?
Am avut un singur episod in 2002. Am luat olanzapina, abilify iar apoi zykalor. Nu am intrerupt trat decat acum pt ca eu cred ca sunt insarcinata. Ultima pastila de zykalor 10 mg am luat.o sambata trecuta... exista vreun tratament care se poate lua pe perioada sarcinii fara riscuri prea mari pt copil??Mentionez ca ma simt bine momentan. Multumesc! [continuare]
Pot lua hiv prin sex oral care a durat în jur de 15 secunde?
Am fost la o escorta. Mi s-a făcut sex oral în jur de 14 15 secunde fără prezervativ. E vreun risc de a lua vreo boala sexuala mai ales hiv de care îmi e foarte frica? Va rog frumos sa ma ajutați [continuare]
Mama a fost operata de dumnealui in2012 de cancer la colon si acum a recidivat la vezica urinara .A facut hemoragie ,a mers de urgenta la spitalu Roman la urologie ,i s-a luat proba biopsie la care asteptam rezultatul care o sa vina in jur de 29 iulie .Am primit recomandari sa luam legatura cu domnul doctor pentru o consultatie . Va multumim anticipat pentru raspuns! [continuare]
Bună ziua. Am primit decizia de pensionare cu diagnostic M31 cu gradul II. La diagnosticul dat pot dispune și de pensie de handicap? Ca și diagnostice de pe scrisorile medicale din ultimii 5 ani am vasculita cu Iga cu manifestări articulare, renala(nefropatie Iga) afectare pulmonara(alveolita hemoragica, infiltrat interstițial pulmonar și fibroza pulmonara ameliorata. Sunt sub tratament de medrol și micofenolat mofetil. Va mulțumesc [continuare]
Ce pot face pentru un zambet asimetric?
Cum pot scapa de zambetul asimetric datorat buzelor? Precizez ca am purtat aparat dentar, dintii sunt drepti, insa am un zambet foarte ciudat. In special in public, cand stau in oglinda il controlez sa arate bine, insa in public zambesc cu jumatate de gura. E ca si cum am muschii respectivi morti. (Partea din stanga a buzei superioare) (Inainte nu zambeam larg si probabil d asta nu am muschii dezvoltati?) [continuare]
Pot lua duphastom și logest în același timp?
Buna! Am fost ieri la ginecolog in urma întârzierii menstruatiei cu 5 zile, după ce am avut contact sexual neprotejat(însă fara ejaculare înăuntru). După test și ecografie am primit rezultat negativ. Și pentru întârzierea menstruației mi-a prescris duphaston și anticoncepționale. Le am luat pe ambele în același timp, mi-a zis doctorat doar sa iau una pe zi 21 de zile anticoncepționale apoi 7 zile pauza și duphaston de doua ori pe zi timp de 6 zile. Nu a menționat sa iau întâi duphaston și să aștept să vina menstruația și apoi să încep anticoncepționalele. Are ceva daca le iau în același timp? Sau trebuie altcumva? Țin să menționez că nu am mai luat niciunul din acestea până acum. Mulțumesc! [continuare]
Buna! Am fost ieri la ginecolog in urma întârzierii menstruatiei cu 5 zile, după ce am avut contact sexual neprotejat(însă fara ejaculare înăuntru). După test și ecografie am primit rezultat negativ. Și pentru întârzierea menstruației mi-a prescris duphaston și anticoncepționale. Le am luat pe ambele în același timp, mi-a zis doctorat doar sa iau una pe zi 21 de zile anticoncepționale apoi 7 zile pauza și duphaston de doua ori pe zi timp de 6 zile. Nu a menționat sa iau întâi duphaston și să aștept să vina menstruația și apoi să încep anticoncepționalele. Are ceva daca le iau în același timp? Sau trebuie altcumva? Țin să menționez că nu am mai luat niciunul din acestea până acum. Mulțumesc! [continuare]
Am luat 5 luni,mai pot continua? [continuare]
Salut, am si eu o problema , am o leziune la mana dreapta mai exact in zona pumnului pe ghioante " in urma unui impact mai puternic repetat... deasupra degetului meu cel mai probabil sa format un cheag de sange...exact pe ghiont" este in permanenta umflat de cateva LUNI bune...iar de fiecare data cand ma ating putin mai tare , se umfla extrem de tare pe moment..si nu permite inchiderea pumhului, Precizez am facut o rediografie ..am fost consultat cu privirea de catre un Medic paralel cu situatia..mai bine zis pensionar mistocar...si mi.a spus sa-l lasa asa ca trece cv gen "da-l drq se usuca si pica"...insa de la o vreme...se tot agraveaza si mie teama sa nu fie cv si mai grav sa se ajunga sa nu imi mai folosesc degetele Doamne Fereste , va pot oferi..imagini cu radiografia si zona lezata si va cer parerea! [continuare]
In urma cu un an si ceva am trecut printr-o perioada foarte grea si stresanta din punct de vedere psihic care si-a pus amprenta si asupra corpului meu. Am avut o depresie care m-a tinut luni de zile timp care am slabit de la 55 kg la 46 la o inaltime de 1,65 m. Am inceput sa-mi revin usor usor insa nu am mai reusit sa revin deloc la aspectul fizic si greutatea initiala. Desi nimeni nu ma crede mananc foarte mult, la fel ca inainte sau chiar mai mult, nu am probleme cu pofta de mancare, merg si la sala si analizele mi-au iesit bine (doar putina lipsa de fier). Nu inteleg de ce nu pot arata din nou ca inainte avand in vedere faptul ca, acum ca mi-am revenit, am aceleasi obiceiuri din toate punctele de vedere, inclusiv cu mancatul. Mentionez ca am mai trecut printr-o experienta asemanatoare cu cativa ani in urma (tot o depresie) dar dupa mi-am revenit complet. Pareri?? [continuare]
am 43 de ani,am histerectomie totala de la varsta de 35 de ani si am facut testul dexa si mi sa spus ca am un inceput de ostoporoza la soldul stang am T=-1,4 ,Z=-1,3,la celalalt T=-1,7 ,Z =-1,5,iar la coloana T=-2,1 ,Z=-2,3.va rog dati-mi un sfat ce sa fac. [continuare]
Facilitati de tratament
Clinici si cabinete medicale
Pot lua diazepam după consumul de cocaina?
după ce consum cocaina, intru intr o paranoia crezând ca voi face un infarct miocardic. am auzit de la mai multe persoane ca iau câte o pastilă de diazepam și se simt mai ok? este adevărat? [continuare]
Sufăr de diabet de tip 2 și de hipertensiune arterială [continuare]
Bună ziua,bunica mea a căzut în mâna acum ceva timp și a fost la radiografie și i s a transmis ca are venele încălecate și nu mai poate face nimic în această privință. Iar bunica nu poate să mai folosească mâna ,ce putem facem în această situație [continuare]
Ce pot lua pt o circulație venoasa buna ?
Buna ziua,am fost diagnosticata cu Reynaud și nu mi-a dat tratament că au zis că nu trece și chiar daca se ameliorează va reveni și că nu se știe nimic de aceasta boală,dar vroiam un tratament pt circulație buna a vaselor de sânge si mi s-au recomandat vasodilatatoarele dar acestea îmi dă ameteli și ridică tensiunea,și întrebarea este ce medicament sa iau [continuare]
Bună! Am 20 de ani și doar 43 de kg nu reușesc nici cum să iau în greutate, am încercat și prafuri de îngrășare și ceva vitamine dar nu am reușit cu nimic vă rog frumos să mă ajutați cu un sfat. Menționez că mănânc destul de mult dar degeaba am fost și la medicul de familie dar nu ma ajutat a zis că mie bine așa cum sunt 🥹 [continuare]
Cum scap de hemoroizi? [continuare]
buna seara, am 20 de ani 80 de kg si 1.55 kg...am incercat diete pastile si degeaba dublez kgmele asa am ajuns la 80....as vrea sa ma internez sau ce trebuie sa fac?va rog ajutati-ma [continuare]
Buna ziua! Sunt impreuna cu o fata de 2 luni; relatia noastra este la distanta temporar: tari diferite. A inceput intr-o vacanta aceasta vara unde ne-am cunoscut si indragostit pe loc. A fost dragoste la prima vedere. De cand ne-am cunoscut, amandoi ne iubim foarte mult si facem tot posibilul sa ne vizitam cat mai des. Acum 2 saptamani a fost la aniversarea sefului ei, unde a fost drogata molestata si cred ca violata. Am observat aceste traume ince de la inceput in timp ce vorbeam cu ea la telefon, dar a incerca sa imi ascunda. Acum cateva zile cand am fost la ea sa o vizitez si sa vad ce sa intampla cu ea. Ajungand la ea am constatat o raceala si o respingere, era o alta persoana, nu mai era aceiasi. A doua zi am intrebato ce se intampla cu ea, deoarece avea cosmaruri si mi-a recunoscut, dar facand o criza foarte urata ferinduse si sperinduse de mine. Recunoscandumi ce s-a intampla, mi-a spus ca nu ma mai vede ca inainte, si ca si-a schimbat imaginea legata de baieti, si ca... [continuare]
Programează-te rapid la medicii recomandați de SfatulMedicului.ro prin serviciul de programări Clickmed
Găsești peste 7500 de medici cu program disponibil
Alege medicul potrivit pentru: Psihiatrie , .


Urmareste Sfatul Medicului
Aboneaza-te la Newsletter