O problema mai ...ciudata, orice sfat e binevenit

Constipatie
Intrebare postata de sah cu 14 ani in urma

De mai bine de jumatate de an ma confrunt cu o situatie care mi-a dat peste cap viata. Problema este regiunea perianala. Nu am hemoroizi, nici fisuri anale,exam coproparazitologic a iesit negativ , problema e ca simt ca ma arde...anusul,si emana un miros intepator, mai tot timpul dar mai ales in situatii stresante! Am mers la gastroenterolog am facut tratament cu debridat, motiliu,nexium si biotics+regim alimentar si nicio schimbare! Medicul a spus ca imi imaginez toate simptomele si m-a trimis acasa. Si ar fi fost bine daca mi se parea mie dar mirosul il simt si cei din jur. Nu am sindrom colon iritabil, nu sufar de constipatie/diaree. totul functioneaza perfect, mai putin senzatia de usturime (+transpiratie excesiva in zona respectiva) si mirosul care ma dispera pt ca este involuntar ( nu flatulenta ci un miros intepator). Orice sfat e binevenit !....la ce doctor sa mai apelez, deoarece situatie este extraordinar de jenanta ! va multumesc

PS:Nu sunt sigura ca am ales bine sectorul de pe forum unde sa postez dar acesta mi s-a parut cel mai aproape de afectiunile tubului digestiv. sper sa nu gresesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (13)

Adrienne (acum 14 ani)

Datorita faptului ca acea zona perianala este calda si umeda,face ca sa fie un teren propice pentru inmultirea in exces, a bacteriilor locale,de unde si mirosul. Nu stiu daca ai incercat asa ceva............spala-te dimineata si seara cu un sapun antibacterian si incearca sa elimini pe cat posibil si parul din acea zona. Elimina din alimentatie condimentele, ceapa, usturoiul, etc. Numai bine ! Sper sa reusesti.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 14 ani)

Revin.........pentru usturimi ai putea folosi un gel de la Hofigal ," Plantintim ",citeste pe net despre el, incearca !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sah (acum 14 ani)

nu m-am gandit sa precizez ca nu sunt certata cu apa/ sapunul/epilatul deci cu bunul simt ,nu sunt suprapondrala(poate are vreo importanta ....poate nu ), de aceea nu cred ca e din cauza igienei. Tin inca regimul recomandat pt hiperaciditati/ulcere etc deci fara ceapa,usturoi, alcool, carne grasa,dulciuri, beau apa plata ,fara cafele ,tigari....
Am sa incerc ce mi-ai recomandat . Mersi mult pt raspunsuri katy

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 14 ani)

Scuze !!!!!departe de mine gandul..........dar este ceva normal, transpiratia se produce fara a ne intreba de cate ori ne spalam. Era vorba de un sapun antibacterian.........inca odata scuze !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sah (acum 14 ani)

da am inteles ca nu era atac la persoana :) pur si simplu am vrut sa dau toate datele ca sa fie situatia cat mai clara. de aceea nu inteleg ce se intampla cu corpul meu .... Din nou mersi

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sah (acum 14 ani)

De mai bine de jumatate de an ma confrunt cu o situatie care mi-a dat peste cap viata. Problema este regiunea perianala. Nu am hemoroizi, nici fisuri anale,exam coproparazitologic a iesit negativ , problema e ca simt ca ma arde...anusul,si emana un miros intepator, mai tot timpul dar mai ales in situatii stresante! Am mers la gastroenterolog am facut tratament cu debridat, motiliu,nexium si biotics+regim alimentar si nicio schimbare! Medicul a spus ca imi imaginez toate simptomele si m-a trimis acasa. Si ar fi fost bine daca mi se parea mie dar mirosul il simt si cei din jur. Nu am sindrom colon iritabil, nu sufar de constipatie/diaree. totul functioneaza perfect, mai putin senzatia de usturime (+transpiratie excesiva in zona respectiva) si mirosul care ma dispera pt ca este involuntar ( nu flatulenta ci un miros intepator). Orice sfat e binevenit !....la ce doctor sa mai apelez, deoarece situatie este extraordinar de jenanta ! va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sah (acum 14 ani)

vad ca nu se baga nimeni...
am incercat ce mi-ai spus katy dar fara succes...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 14 ani)

Regret !!!! nici cu plantintim-mul ? ce pot sa spun ? persevereaza.....Pe mine ma ajuta in orice problema ano-vaginala. Numai bine !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ade (acum 13 ani)

am exact aceasi prob k si tine...dar nici eu nu am gasit inca rezolvare ...sunt inca in cautarii:(((9

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mihaela (acum 12 ani)

Ai incercat spalaturi cu bicarbonat ? Cel putin pentru la subbrat este fenomenal bicarbonatul.Elimina orice miros neplacut.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Camelia B. (acum 11 ani)

Va recomand sa mergeti la un doctor HOMEOPAT, dar sa gasiti unul cu rezultate, nu asa oricine. Este un tratament de durata care actioneaza asupra cauzei "bolii".
Numai bine va doresc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

GuestUser (acum 8 ani)

pff

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mihaela (acum 8 ani)

pff

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: