Nu am pofta de mancare, iau vitamine si in zadar. raspuns medic

Tulburari de alimentatie
Intrebare postata de Nefertiti cu 14 ani in urma

De o luna de zile eu nu mai am pofta de mancare,am luat niste vitamine Magne B6, dar degeaba. Oare e posibil sa am oxiuri intestinali pt ca ma mananca nasul foarte des.ce as putea face sa imi recapat pofta de mancare?
manac f putin pe zi,dimineata nu pot manca ca mie greata,ma limitez numai la un ceai,atat/

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (19)

Dr. Medicina Interna MDr. Medicina Interna este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Pentru inceput ar trebuie sa va examineze medicul de familie. In urma examinarii clinice va va recomanda investigatiile necesrae. Oxiuroza se manifesta prin prurit anal. Este necesar examenul coproparazitologic.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Tulburari de alimentatie.

marisa (acum 14 ani)

buna.am si eu o problema.toata viata mea am fost sp***a..am 1,54 si 36 de kg..mi-am facut analizele toate si sunt perfect sanatoasa ,nu am nimic,doctorul mi-a spus ca e din familia sa fiu asa sp***a..dar eu sunt mult prea sp***a pt varsta mea si inaltimea mea..as vrea sa ma mai ingras pana la 41-42 de kg dar nu reusesc nici cum..am zile cand mananc ft mult si zile cand nu am pofta de mancare deloc..exista ceva vitamine sau pastile pt cresteres poftei de mancare?care sa fie si bune..am incercar eurovita multiminerale dar nici un efect..parca din contra nu imi dadea deloc .multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Nefertiti (acum 14 ani)

pt marisa: si eu am luat tot felul de vitamine,insa nu m-am ingrasat cu ajutorul lor.Eu nu m-am dus niciodata la un nutritionst,dar in cazul tau ar trebui.Poate acolo gasesti niste solutii. Sa fie oare din cauza unei glande? ti-ai facut toate analizele? Draga mea, te sfatuiesc ca caldura sa te duci un nutritionist sa rezolvi aceasta problema. De la asta organismul tau poate fi slabit si cu imunitatea sp***a,iar in cazul aparitiei unor boli,( sa speram ca vei fi sanatoasa) va fi foarte greu.Si pe langa astea, daca esti o persoana energica si zglobie,incearca sa fii un pic mai calma si nu te mai consuma din toate micile probleme care apar peste zi. Chestia cu ingrasatul tine in mare masura si de gena familiei,insa si de psihicul persoanei. In cazul meu in perioadele cu stress si suparari imi scade pofta de mancare la zero si slabesc. deci fii mai optimista si gandeste pozitiv. Iti urez multa sanatate si succes in toate !!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lucretia (acum 12 ani)

Cred ca ar trebui sa mergeti la medicul de familie si la un medic endocrinolog care sa va recomande analizele : TSH,FT3,FT4 pentru a vedea daca cumva aveti hipertiroidism.
Multa sanatate va doresc :-)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adina (acum 11 ani)

exact asa sunt si eu din cauza stressului si din cauza supararii....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marisa (acum 14 ani)

multumesc nefertiti.am sa consult un nutritionist..si cam ai dreptate.ma consum ft repede din orice si scad din greutate imediat..:(

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

claudia (acum 13 ani)

eu cred ca daca in familia ta,marisa,majoritatea sunt slabi...poti lua tot felul de vitamine si tot nu te ingrasi dar cum a zis si nefertiti...fii optimista si mai lasa grijile pt altii...te pup

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Rebeka (acum 13 ani)

eu nu am pofta de manacare si stiu de ce....pentru ca e foarte cald afara! asa in fiecare vara,slabesc iar iarna ma ingras!!tot ce mananc vara este salata,pepene rosu,branzeturi si beau foarte multe lichide.in rest mai nimic! am incercat cu vitamine,imi da doar durere de stomac ca si cum mi-ar fi doame,dar degeaba.....asa ca fetelor nu va panicati,pur si simplu se intampla sa mai fie cate o perioada din asta!va pupic dulce de tot,aveti grija de voi,pe curand!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

rebeka (acum 13 ani)

sa stiti ca si hamsiile dau pofta de mancare,incercaticu incredere! eu nu ma bazez pe medicamente,iau foarte rar,in cazuri de maxima urgnta,in in general nu sant bune,fac bine pe o parte de 10 ori fac fac rau pe alta parte!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ana (acum 13 ani)

nu stiu ce sa mai facca la 30 de ani am 45 de klograme ce sa fac sa eau si eu putin in greutate am luat tot felul de vitamine dar de geaba stiti ceva mai bun

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

evuta (acum 12 ani)

de 7 ani de zile mi-a scazut pofta de mancare!sunt fumatoare am incercat sa ma las de fumat 3 saptamani si nu mancam nici pe cat am mancat,dimineata ma inbat de captre sa stau in pat ca simt ca se invrte caza si im simt capu greu.nu pot manca pana la ora 17 sau 18 nimic oare care ii cauza?
sunt foarte sp***a am si un copil si in timpu sarcini am pus doar 6 gk pe mine si dupa nastere nu am ramas cu nici un gk in plus!va rog ajutatima .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

macalau valentina (acum 12 ani)

bauna .eu am 1.60 si am 42 kg. am avut 54 de kg dar am nascut si am trecut o perioada mai dificila in special cand eram leuza.acum sunt bn am fost la medic insa nu ma ingras deloc.acum iau si anticonceptionale recomandate de ginecolog si nu ma ingras deloc.tot la fel ca marisa am momente cand am pofta de mancare si am momente cand nu am.parintii mei sunt mama slaba si tata potrivit am o sora si mai sp***a ca mine exact ca marisa.nu stiu ce sa ma fac ce sa mai iau sa am macar 50kg.(copilul are 2 ani)in mod normal ar fi trebuit sa apara unele schimbari in privinta greutatii insa intarzie sa apara.ajutati.ma va rog.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

veronica (acum 11 ani)

nam pofta de mincare

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Irina (acum 10 ani)

Peritol o pastiluta seara. Sa vezi ce pofta de mancare o sa ai dupa o saptamana :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Irina (acum 10 ani)

Nici eu nu stiam ce inseamna sa ai pofta de mancare pana mi-a zis medicul sa iau Peritol. Dupa cateva zile as fi mancat si un porc la o masa :))

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alexya (acum 10 ani)

Am o intrebare la tine... in greutate iei? Multzumesc anticipat...ast un raspuns dk se poate...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alexya (acum 10 ani)

Buna am 22 de ani, 50 de kg si 1.65 si as dorii sa ma mai ingras putin...nu am pofta de mancare...ce e de facut....va multzumesc ast un rasp...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Claudia (acum 10 ani)

Mie mi-a mers f bine cu Mosegor..luam in greutate si cate 5 - 6 kg. Problema este ca nu se gaseste in Romania..eu il procuram din Spania...dar asta a fost acum cativa ani...intre timp poate l-au adus si in farmaciile noastre.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Maricel (acum 8 ani)

Mama are Parkinson gradu 3 la 87 de ani si nu mai are pofta de mîncare
Mesteca mincarea si o da jos

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: