Calcat intr-un cui ruginit

Tetanos
Intrebare postata de [email protected] cu 11 ani in urma

Am calcat intr-un cui ruginit aflat intr-o scandura. A patruns adanc in talpa piciorului, dar dupa extragere (3 ore) nu ma doare. Ca leziune nu e mare lucru, dar imi fac griji pentru vreo eventuala infectie. Ce ar trebui sa fac preventiv?
-antibiotic oral? Ce anume?
-vaccin antiteanos? Daca da, cand? Pot amana o zi doua? Sau poate nu e nevoie?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (25)

[email protected] (acum 11 ani)

Domnule sau doamna, hai sa fim seriosi! Presupun ca ar fi bine sa iau antibiotic pana nu se infecteaza si vre-un analgezic. Acum deja calc greu pe picior. dat decat remedii homeopate mai bine iau doua pastile de placebo.
Daca ar fi in situatia asta copilul d-voastra l-ati trata cu Ledum CH30?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

[email protected] (acum 11 ani)

Am mari, dar mari indoieli ca d-ta esti medic!
"De ce efectul "placebo" apare numai la homeopate si niciodata la alopate ?" Un medic n-ar face afirmatia asta niciodata!
Homeopatia este la fel de adevarata pe cat de adevarat este ca d-ta esti medic! De acord?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

[email protected] (acum 11 ani)

Ma interesa in mod deosebit daca e cazul sa fac antitetanos din moment ce am mai facut acest vaccin cu minim 10 ani in urma si daca da, cat timp am la dispozitie? N-aveam chef sa ies din casa daca nu e nevoie, mai ales acum ca am rana in talpa.
Fiecare e liber sa creada in ce vrea, eu am incredere in medicina alopata, atat cat poate ea la ora actuala!
Va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

iulian (acum 11 ani)

Si eu am avut o neplacere in care a fost implicat un fier. Acesta mi-a strapuns piciorul in dreptul gambei. Din cauza ca acest lucru s-a intamplat seara, m-am dus acasa si de-abia acolo am observat cat de grava este situatia. Cu toate acestea, dupa ce a trecut starea de rau care ma apucase, am hotarat ca a doua zi sa merg la spital. Am ajuns la spital unde mi s-a curatat rana (prin presare s-a scos infectia) si nu s-a suturat (nu s-a cusut), lasandu-se deschisa si fiin aplicat bandaj si substante antibacteriene specifice. Nu costa nimic sa faci acest lucru. Astazi, dupa 3 zile de schimbat bandajele, pot spune ca ma pot deplasa destul de usor, insa o sa mai dureze vindecarea vre-o 3 saptamani. Iau tratament Oxacilina 500 si schimb zilnic bandajul.
Pot sa-ti spun decat ca in cazul infectarii incepi sa nu mai simti dureri prea mari, se inflameaza toata zona precum si zonele invecinate si nu este bine.
Nu am facut injectia ATPA (antitetanos), asta numai in conditiile in care am promis sa curat zilnic foarte bine plaga.
In concluzie, sperand ca nu raspund prea tarziu, e de preferat macar un drum la spital pentru curatarea ranii. Restul, in functie de situatie. sa nu te gandesti ca daca nu te mai doare este mai bine... nu intotdeauna este bine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

[email protected] (acum 11 ani)

Multumesc mult Iulian, am igienizat bine rana si am folosit propolis ca antibiotic. Nu stiu cum e la altii, dar la mine propolisul face minuni si nu e prima data cand il folosesc.
Semnele dolor, rubor, color, adica durere, fierbinteala si inrosire lipsesc. Nu s-a umflat si aproape am uitat. O usoara jena la calcare. Chiar recomand cu caldura propolisul, pe langa cele recomandate de medic. Multa sanatate iti doresc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Davincu (acum 11 ani)

Scumpa mica ce esti, iti multumesc mult pentru aprecieri si pentru urari. In privinta scolii...ma uimeste intuitia ta. Te pup dulce!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Diana T (acum 11 ani)

Toate tipurile de medicina au inceput de la observatie si apoi de la experimentarea unui tratament. Medicina alopata e prima tangibila pentru toti, la fel ca apa si sapunul.
Nu-mi spuneti ca pentru orice intepatura trebuie sa mearga cineva la doctor sa fie spalat si dezinfectat, acest lucru poate fi facut de oricine. Nu contez faptul ca in anumite situatii trebuie sa mergeti sa vi se inspecteze rana si sa urmati apoi o terapie post expunere. Remediile homeopate au la baza o informatie impotriva careia organismul reactioneaza. Acelasi lucru se intampla si in cazul vaccinarii tetanice. Organismul reactioneaza si scade riscul manifestarii bolii. Daca ai deja o vaccinare poti sa te bazezi pe memoria organismului tau si sa nu iti faci vaccinarea mai ales daca esti cu schema de vaccinare completa (vaccinurille din copilarie si ATPA-ul). Protectia dupa schema completa este de 10-15 ani. Apoi se fac rapeluri.
Oricum pasii sunt spalare cu apa si sapun plus minus desinfectie si apoi e decizia medicului sa spuna daca rana respectiva are risc tetanigen sau nu, daca e nevoie de antibiotice sau nu.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

[email protected] (acum 11 ani)

Multumesc pentru raspuns, oricum de atunci au trecut trei luni.
Credeam ca medicina a ajuns deja la un nivel suficient incat sa nu fie nevoie sa "experimentez" un tratament pentru un incident banal.
Nu va "spun ca pentru orice intepatura trebuie sa mearga cineva la doctor sa fie spalat si dezinfectat", doar intrebam daca e cazul sa fac vaccinul ATP sau nu. Oricum, de atunci, dupa atatea sfaturi homeopatice (de unde vine denumirea? Homeo=casa, pathos=pasiune, adica sfaturi pasionale date de acasa?), m-am suparat pe el, l-am taiat si aruncat la gunoi. Sper sa-mi creasca altul, daca nu, imi pun unul de stejar -am auzit ca asta nu amorteste si poti calca in cuie cu el.
Apreciez grija ta, la trei luni de la accident. De multa vreme caut pe cineva care sa fie atat de grijulie cu mine. Daca imi lasi un numar de telefon, te voi suna negresit.
Cu multa recunostinta,
Davincu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Clara (acum 11 ani)

Du-te la medic !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Lucian (acum 11 ani)

Stiu ca e cam tardiv, banuiesc ca n-ai patit nimic pana la urma de la intepatura aceea, dar trei idei totusi:
1) Antibioticele nu se iau dupa ureche si nici dupa recomandarile binevoitorilor de pe forumuri. TE DUCI LA DOCTOR si el va sti cel mai bine ce sa-ti prescrie;
2) Tetanosul are perioada de incubatie de 3 (TREI) zile, si este o boala potential letala. Bacilul tetanosului se gaseste de obicei in pamant sau e purtat de animale. Daca ai suferit o rana cu risc de infectie tetanica MARS LA DOCTOR instantaneu, si el va hotara daca e cazul sau nu sa faci vaccin;
3) In ce priveste "medicina alternativa", adica sarlatania, vad ca ai atitudinea corecta, asa ca nu-ti mai spun nimic:)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

eu.g.m (acum 10 ani)

Pe tine asta te doare? Pacat.......o sa regreti mai tarziu.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

robert (acum 10 ani)

m-am intapat intr-un cui care nu era foarte ruginit,ci umpic ,la inceput nu m-a durut asa de tare dar peste vreo 3 ore a incput durerea,m-am uns cu betadine si nu mai ma durut asa de ingrozitor, cel mai bun este betadine sau rivanolul,daca vi se intampla asa ceva puteti face si antitetanus..eu am incercat si altceva ce mi-a spus niste vecini ca este bun,am pus intr-un lighian apa calduta cat suport cu sapun,pentru a dezifecta rana,stai cam 20-30 de minute asa in apa,iar peste o zi,cam asa rana va prinde coaja si se va vindeca!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nela (acum 10 ani)

Doamna,Septilin este recomandat pentru intarirea sistemului imunitar si la care rezultatele se vad abia dupa cel putin 6 luni de administrare. Nu vad ce legatura are cu infectia sinusurilor.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nar (acum 10 ani)

ce

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

membru214149 (acum 10 ani)

septilinul nu este numai pt.imunitate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Robert (acum 9 ani)

fati o injectie cu anti titanus

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Nico (acum 9 ani)

Baiatul meu de 9 ani sa intepat intr-un cui ruginat .Rana nu este adanca ,adica este ca si o taietura de 3mm ,piciorul nu sa umflat desi au trecut 5 ore de la intepatura.,a curs singe si lam spalat foarte bine cu apa si sapun si rivanol.Am nevoie de un raspuns urgent ce trebuie sa fac?Trebuie sai fac obligatoriu antititanusul sau nu?
Imi este teama pt ca de 5 ani baieteluilui meu i se face frica de siringi spitale vacine.
De la varsta de 4 ani nu am mai putut sai fac vacinurile si analize pt ca i se face rau si lesina.Am consultat neurologi ,psihologii sa tratez aceasta problema cu lesinul.Imi este teama mie de ce i se poate intampla colipului .el este speriat de gandul cu vacinul.
Va rog sa-mi spuneti daca exista si alte metode benefice in locul vacinului?
Maine merg la medicul de familie sa-l vada?
Va rog din suflet sa-mi dati un raspuns urgent!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anonimus (acum 9 ani)

Azi pe la amiaz am sărit intro caruta care avea un cui in partea laterala a scandurii mi-a intrat putin sub piele , am dezinfectat pe loc cu putina tuica de mere avea un vecin la el si spre seara am spălat bine si am dat cu rivanol, rana in sine nu ma doare dar ma doare in jurul ei si sa cam umflat, stau la 30km de cel mai aproape spital sau farmacie unde pot găsii antitetanus ce sa fac?consult dimineata medicul dispensarului ptr oameni , care cu rusine spun ca nu detine antitetanus la fel nici farmacia din sat ?in 2014 ? Am mai calcat intrun cui care app a iesit pe partea cealaltă a labei piciorului acu vreo 3 luni am facut antitetanus in24 ore si nam avut nici pe dracu ... In cazu de fata am îndoieli...multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anonimus (acum 9 ani)

Rana e sub genunchi am uitat sa precizez.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sava pavel (acum 9 ani)

mam intep azi cam dupa masa si cam 3 ore nu ma durut dar dupacea sa unflat si nu am mai putut sa calc in el si acum arde dar lam spalat cu apa si sapun imi spuneti varog ce trebuie sa fac

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2