Simt ca mor din vina tatalui

Stresul si sindromul de oboseala cronica
Intrebare postata de alext cu 10 ani in urma

Salut ! Nu mai pot.Mor ! Simt cum mor pur si simplu.Inca din copilarie tatal meu nu ma suportat.Nu ma suportat niciodata !Nu am posibilitatea sa traiesc fara parinti,pentru ca nu ma angajeaza nimeni,desi am 19 ani si carnet de sofer.Poate nu am incercat destul.In feicare dimineata cand ma scol sunt secatuit de energie.Ma trezesc de dimineta si-mi pun dopurile in urechi si niste casti mari si tot degeaba.Tatal meu este schizofrenic.Mereu cauta sa manipuleze si se cearta fara motiv ,doar ca sa isi demonstreze suprematia.Fie ca are dreptate sau nu el oricum se cearta pana la epuizare.Odata m-am certat cu el o ora,pentru ca nu mai suportam si chiar am reusit sa-l fac sa inteleaga ca greseste ,dar a vrut sa se sincuida,s-a dus sa vomite ,s-a imbatat si a continuat cearta 4 zile.Asa ca de atunci eu tot ce fac este sa incerc sa nu-l mai aud.Face mereu un sunet asa ca si cum ofteaza " Eahh,OHh.I-am zis "Te rog nu mai face asa ca simt ca ma seci de energie " si a facut si mai mult scandal.Daca ma cert cu el,ma aleg cu o stare p***a.Daca nu ma cert cu el,tot ma aleg cu o stare p***a.Ce sa fac, ca nu mai pot ? Problema mea e ca el face niste sunete pe care pur si simplu nu le mai suport.Intr-o dimineata ,de cum am deschis ochii am sarit pe geam si am stat la scara,ca sa nu-l aud.Pentru ca daca il aud de dimineata cum face Ohh,eahh,am palpitatii,casc si ma simt mai obosit decat atunci cand m-am culcat.Imi e teama sa nu ma inbolnavesc foarte tare din cauza lui.Ce sa fac ? Am incercat sa ma rog la Dumnezeu,dar a fost in zadar.Scoate sunetele acelea de durere si frustrare mai des si mai des.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

Lia (acum 10 ani)

Alex, tatal tau este schizofren pentru ca un medic i-a pus acest diagnostic, sau spui tu asa pentru ca esti suparat pe el ?
Din descrierea pe care ai facut-o, cred ca prima varianta este cea adevarata si daca este asa, reprosurile pe care le faci, se refera la un om care se manifesta in acest fel, tocmai din cauza problemei de sanatate pe care o are : lipsa sentimentelor sau incapacitatea de a le exprima adecvat inca de cind erai copil, atitudine irationala, controlul redus asupra actiunilor sale –se cearta pina la epuizare, ticul cu oftatul, rezistenta scazuta la stres.
Gindeste-te Alex ca traiesti linga un om bolnav, vulnerabil, care are nevoie sa fie protejat, incurajat, iubit, mai mult decit un om sanatos, iar tu, fiul lui, ai ocazia sa faci aceasta acum mai mult, fiind acasa.
Pina sa iti gasesti de lucru ai putea sa te preocupe ceva pentru care dupa aceea nu vei avea timp, un hobby – o pasiune pentru ceva, care impreuna cu o atitudine apropiata, calda fata de tatal tau, iti va aduce o stare de bine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Lia (acum 10 ani)

Comunicarea cu cei din jurul vostru ar contribui de asemenea la detensionarea relatiei dintre tine si tatal tau.
Ai nevoie sa reflectezi si sa gasesti ordinea fireasca a lucrurilor.
Succes!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: