Depresie sau depresie poststress raspuns medic

Stresul si sindromul de oboseala cronica
Intrebare postata de loralya cu 13 ani in urma

Buna ziua, am o problema legata de stress, evident, in urma unei perioade intense de vreo 4 ani in care am fost linia intii in toate(servici, copil, casa, familie) am inceput sa ma manifest cu insomnii si stare de panica, de aceea am apelat la ajutor specializat care mi-a prescris Lexotan si Mirzaten(in doze fff mici). Toate bune si frumoase, dorm f mult aproape 12 ore dar la trezire sint zombi asa, fara energie, fara sa pot sa-mi indeplinesc sarcinile de zi cu zi, iar de la serviciu cred ca-mi trebuie ceva pauza ptr ca efectiv numai gindul ca trebuie sa ma duc ma epuizeaza. Iar starea aceasta vegetativa se prelungeste f mult pina aproape in noapte cind am un oarecare reviriment. Va rog daca ati trecut prin asa ceva poate ma ajutati cu un sfat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (14)

Adrienne (acum 13 ani)

Atat Lexotanul cat si Mirzatenul sunt antidepresive tratand si tulburarile de somn. Lundu-le impreuna, chiar si in doze f. mici, se potenteaza reciproc, rezultand aceste stari de somnolenta si lipsa de energie. Cred ca ar trebui sa mergi la medicul care a prescris tratamentul, pentru o evaluare a starii de sanatate si eventual schimbarea schemei de tratament.In astfel de tratamente,lunar se merge la medic pt. a discuta evolutia bolii si in functie de aceasta, medicul intervine in schema de tratament.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Iordache Iuliana MPsih. Iordache Iuliana este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

medicatia in stari anxioase,atacuri de panica este ok,dozele pot fi reduse,mai exista si alternativa psihoterapiei care rezolva acelasi tip de probleme fara medicatie.am avut cazuri rezolvate cu succes ,cu tehnici specifice psihoterapiei,evident nu erau patologii psihiatrice.acestea sunt doar de competenta medicului psihiatru.daca problema dv nu reprezinta o patologie psihiatrica puteti apela la un psihoterapeut,pt. o evaluare,diagnostic si un prognostic.mentionez inca o data ca psihologul,psihoterapeutul nu prescrie medicatie,cauta ,,radacina,, problemei si aduce rezolvarea intr-o maniera personala,prin tehnici specifice.mult succes in demersul dv.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Stresul si sindromul de oboseala cronica.

loralya (acum 13 ani)

Buna ziua, multumesc ptr sugestii, eu sint din Cta si efectiv nu am gasit un psihoterapeut care sa-mi inspire incredere, am gasit pe cineva pe psihanaliza dar probabil vroia sa se imbogateasca pe seama mea fixindu-mi 3 sedinte pe sap la niste costuri prohibitive iar pe altcineva, am gasit pe psihoterapie cognitiva insa persoana mi s-a parut prea tinara....in fine, poate imi sugerati pe cineva cu reputatie, macar daca fac un efort financiar, sa merite.
Toate cele bune si o zi placuta!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

loredana_p (acum 13 ani)

exista o planda numita rhodiola rosea foarte buna in caz de depresii si stres. Extractul este un produs naturiste excelent cel putin pentru mine; Rhodiolin acesta creste nivelul de serotonina si dopamina inlaturand stresul si depresia!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

loralya (acum 13 ani)

multumesc ptr sugestie deja iau rhodiolin de 3 luni, ma simt m bine, toate cele bune

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

daff56 (acum 13 ani)

si eu sufar de depresie !!!!!! dar oricum sunt mAI BINE ,,,,,,,,INAINTE ERAM RAU DE TOT!
SUFAREAM DE ANXIETATE ,ATACURI DE PANICA ,MA CERTAM MEREU CU SOTUL MEU , AJUNSESEM INTR-UN RAZBOI CONTINUU ,AVEM INSOMNIE ....... PLUS CA NASCUT IN 2009 , SI TREBUISA SA LE FAC PE TOATE ......CASA ,COPIL .... SI SOTUL MEU NU MA INTELES NICIODAT, CA E O NOUA RESPONSIBILITATE .........
CA TOTUL ESTE F DIFICIL!
EL E PERFECTIONIST ,VROIA SA FAC DE TOATE IN CASA SI EU NU PUTEAM !~
ERAM F OBOSITA SI SUNT SI ACUMA DE LA MEDICAMENTE!
IAU ANTIDEPRESIVE..... XANAX ,REMERON ,ANXIAR ...ETC
AVEAM ZILE CAND MA IZOLAM ,STATEAM NUMAI IN CASA ,, NU IESEAM CU COPILUL IN PARC ,NU FACEAM MAI NIMIK !
SI AM AVUT NUMEROASE PROBLEME!\\
DIN IANUARIE SOTUL A PLECAT LA TM ,E CANTARET !
VINE PE ACASA ,1 ZI SAU DOUA! SI PLEACA REPEDE!
A FOST F GREU SA TREC PRIN ASA O SEPARARE ,,,,,,,,SA FIU SINGURA IN FIECARE ZI,groaznic!
normal ca trec prin depresie!!!!
INCERC SA FAC FATA STRESULUI DE ZI CU ZI!
MA CERT CU MAMA ZILNIC ..SI CHIAR M-AM SATURAT DAR CE SA FAC!
MA GANDESC NUMAI LA COPILUL MEU SI ATAT ! NOROC CA MA AJUTA MAMA SA-MI CRESC COPILUL ! NU STIU CE M-AS FACE ,ASTFEL!
SI ACUM CA SOTUL MEU ESTE PLECAT STAU MAI MULT PE INTERNET SEARA ,,,,,,SI ZIUA CAND DOARME COPILUL !!!!MA RELAXEAZA F MULT!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

daff56 (acum 13 ani)

MA DUC SI LA PSIHOTERAPIE SI PSIHIATRU ! PROBLEMELE MELE SUNT DESTUL DE GRAVE!
EU AM PROBLEME DE 2 SI UN PIC !
AM UN COPIL DE 1 SI 7 LUNI ,APROAPE!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

loralya (acum 13 ani)

buna, si eu am fost pe la psihiatru care evident mi-a dat medicatie, am mentionat-o m sus, la inceput m-am simtit extrem de epuizata, ma regasesc in acelasi gen de probleme ca si tine, plus o copilarie marcata de neintelegerile din familie culminand cu divortul parintilor, iar acum cu un sot care nu face nimik, e turis in propria-i casa etc. Am incercat si psihoterapie insa nu am gasit un terapeut cu care sa empatizez ca sa spun asa, mi s-a propus psihanaliza dar la niste costuri exorbitante, iar alt psiholog era f tinar nu mi-a inspirat incredere.....eu sint in activitate, trebuie sa lucrez altfel murim de foame, iar starile pe care le descrii le-am incercat pe toate, 2 luni am fost intr-un fel de prapastie din care simteam ca nu pot iesi......acum m-am m stabilizat dar in paralel cu medicatia psihiatrica am luat niste produse de la Calivita, m-au ajutat enorm, Rhodiolin 3 pe zi, Stress managem 2 pe zi, Noni 30ml pe zi, Ginko xc 2 pe zi si Strong Bones 2 pe zi, am inceput sa-mi recapat tonusul psihic si fizic. Nu strica sa le incerci ptr ca stiu din experienta ca medicat psihiatrica mascheaza problema de fond nu o rezolva. Iti doresc m sanatate si sper sa ne m scriem

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

valeria (acum 9 ani)

mama mea sufera de o depresie foarte urata am fost la medic si ia prescris mirzaten 30 mg seara iar dimineata asentra 100 mg .ia medicamente de inima si tensiune impreuna cu cele de depresie ia carvedirol 12.5 si monopril 10 mg si indapamid 1 5 mg.adoarme seara si se trezeste dimineata prin somn cu un stres foarte mare palpitati stari de voma neliniste totala...timp de cateva ore bune apoi isi revine incet.va rog din suflet sa ne ajute cineva si sa ne spuna care ar fi cauza?mentionez ca mirzaten ia de aproape 2 ani si nu sant ameliorari.si vrea sa il intrerupa tratamentul.va rog sa ne ajutati sa ne spuneti ce sa facem.multumim

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

valeria (acum 9 ani)

mama mea sufera de o depresie foarte urata am fost la medic si ia prescris mirzaten 30 mg seara iar dimineata asentra 100 mg .ia medicamente de inima si tensiune impreuna cu cele de depresie ia carvedirol 12.5 si monopril 10 mg si indapamid 1 5 mg.adoarme seara si se trezeste dimineata prin somn cu un stres foarte mare palpitati stari de voma neliniste totala...timp de cateva ore bune apoi isi revine incet.va rog din suflet sa ne ajute cineva si sa ne spuna care ar fi cauza?mentionez ca mirzaten ia de aproape 2 ani si nu sant ameliorari.si vrea sa il intrerupa tratamentul.va rog sa ne ajutati sa ne spuneti ce sa facem.multumim

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

valeria (acum 9 ani)

mama mea sufera de o depresie foarte urata am fost la medic si ia prescris mirzaten 30 mg seara iar dimineata asentra 100 mg .ia medicamente de inima si tensiune impreuna cu cele de depresie ia carvedirol 12.5 si monopril 10 mg si indapamid 1 5 mg.adoarme seara si se trezeste dimineata prin somn cu un stres foarte mare palpitati stari de voma neliniste totala...timp de cateva ore bune apoi isi revine incet.va rog din suflet sa ne ajute cineva si sa ne spuna care ar fi cauza?mentionez ca mirzaten ia de aproape 2 ani si nu sant ameliorari.si vrea sa il intrerupa tratamentul.va rog sa ne ajutati sa ne spuneti ce sa facem.multumim

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

valeria (acum 9 ani)

mama mea sufera de o depresie foarte urata am fost la medic si ia prescris mirzaten 30 mg seara iar dimineata asentra 100 mg .ia medicamente de inima si tensiune impreuna cu cele de depresie ia carvedirol 12.5 si monopril 10 mg si indapamid 1 5 mg.adoarme seara si se trezeste dimineata prin somn cu un stres foarte mare palpitati stari de voma neliniste totala...timp de cateva ore bune apoi isi revine incet.va rog din suflet sa ne ajute cineva si sa ne spuna care ar fi cauza?mentionez ca mirzaten ia de aproape 2 ani si nu sant ameliorari.si vrea sa il intrerupa tratamentul.va rog sa ne ajutati sa ne spuneti ce sa facem.multumim

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

valeria (acum 9 ani)

mama mea sufera de o depresie foarte urata am fost la medic si ia prescris mirzaten 30 mg seara iar dimineata asentra 100 mg .ia medicamente de inima si tensiune impreuna cu cele de depresie ia carvedirol 12.5 si monopril 10 mg si indapamid 1 5 mg.adoarme seara si se trezeste dimineata prin somn cu un stres foarte mare palpitati stari de voma neliniste totala...timp de cateva ore bune apoi isi revine incet.va rog din suflet sa ne ajute cineva si sa ne spuna care ar fi cauza?mentionez ca mirzaten ia de aproape 2 ani si nu sant ameliorari.si vrea sa il intrerupa tratamentul.va rog sa ne ajutati sa ne spuneti ce sa facem.multumim

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Muntean Mihail (acum 8 ani)

Buna ziua, am o problema legata de stress. Cum se manifesta nu prea am echilibru .am ameteli si nu pot sa stau intr-un loc ,trebue sa es la plimbare nu conteaza ora.Am avut si crestere de tensiune dar acum ca nu mai consum alchool ,tensiunea a revenit la normal. Am facut analize la inima si nu mi-a gasit nimic Am luat Loxetan cite o pastila la culcare de 3 mg si dorm foarte bine dar la doua zile reapare starea de agitatie.Daca puteti sa ma indrumati ce trebue sa fac si daca mai am voe sa consum alchool. De obicei beau vin alb sec. Va multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: