Posibila sarcina

Sarcina
Intrebare postata de MembruMobileApp308436 cu 7 ani in urma

Buna ziua. Am si eu o intrebare daca imi puteti da ceva informatii. Tin Sa mentionez ca iau anticonceptionale de doi ani prescrise de medic si pana acuma am avut ciclul menstrual regulat dar de o saptamana simt de parca misca ceva in burta mea. In urma cu doua saptamani facusem Un test de sarcina dar a iesit negativ. Pe urma dupa ce am simtit acestea miscari am mai facut unul dar si acesta a iesit negativ. Acuma nu stiu ce Sa cred. As putea fi insarcinata?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului (acum 2 saptamani)

Buna ziua,

In cazul in care folosesti corect anticonceptionale, riscul de a ramane insarcinata este foarte mic. totusi, daca nu esti complet convinsa, cel mai bine ar fi sa consulti un medic.

Miscarile pe care le simti in burta pot fi cauzate de multe alte lucruri, cum ar fi gaze, probleme digestive sau chiar anxietate. in cazul in care ai sangerari spotting specifice sarcinii, durere sau voma, acesta ar putea fi un simptom al sarcinii extrauterine, care este o urgenta medicala si trebuie consultat un medic imediat. Daca ai oricare dintre aceste simptome, ar trebui sa mergi la spital imediat.

O alta posibilitate este ca ai o masa abdominala, cum ar fi un chist ovarian, care iti poate da senzatia de miscare.

Dar, in concluzie, daca ai facut doua teste de sarcina care au iesit negative, este foarte probabil ca nu esti insarcinata. Daca totusi esti ingrijorata, cel mai bine ar fi sa consulti un medic.

Specialitate => Ginecologie

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Avortul/efectele-pierderii-unei-sarcini-asupra-ciclului-menstrual_17034
sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/menstruatie-cand-semnaleaza-o-problema-de-sanatatei_7389

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: