Risc de avort spontan?

Sarcina
Intrebare postata de PAUL6136390 cu 15 ani in urma

Buna ziua. Sunt insarcinata in 6 saptamani si de la aflarea rezultatului nu am avut contact sexual cu sotul meu. Ieri, insa, dupa ce dr mi-a confirmat sa sarcina s-a fixat, am avut contact sexual. Dar spre surprinderea mea la baie am observat o scurgere maronie pe chilot. Nu era sange proaspat. Era ca si cum as fi fost in ultima zi de ciclu menstrual, cand se curata tot. E posibil de un avort spontan, daca nu am avut dureri si nu era sange proaspat? Sunt disperata. Ajutati-ma cu un raspuns.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (18)

simona166117244 (acum 15 ani)

Buna Rosemar,
Din cate stiu, dupa un avort sponntan sangerarea este asemantoare ca in cazul menstruatiei.
Din cate stiam de la medciul meu (si eu sunt insarcinata), dupa contactul sexual este posibil sa para o usoara sangerare.
Insa, ac***a in vedere ca ai aflat de curand ca sarcina s-a fixat si ai dubii in ceea ce priveste evolutia sarcinii, ai face bine sa mergi la un control, sau macar sa-ti suni medicul sa-i spui despre problema.
Nu vreau sa te sperii(mai ales ca la tine a fost o scuregre maronie, asa ca n-ar fi probleme), dar stiu ca sangerarile de la inceputul sarcinii arata ca ceva este in neregula cu sarcina ce se implanteaza in mucoasa uterina, si trebuie mers la medic.
Si eu am avut o usoara sangerare pe timpul sarcinii (prin saptamana 12), dar cu ceva tratament si repaos la pat, s-a rezolvat. Acum bebe are 7 luni si-o saptamana si este Ok.
Asa ca, cel mai important cand ai probleme cu sarcina este sa iei legatura cu medicul tau, el stie despre tine, despre sarcina, si stie ce sa-ti recomande. Nu uita ca nici o sarcina nu se aseamana cu alta.
Sanatate maxima si sa ne spui cum evolueaza sarcina!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Elena991510 (acum 15 ani)

Eu zic sa mergi la medic, si ai sa te licitesti!
Sarcina usoara si bebe sanatos!

Arabela, am vazut ca ai luat tratament prin spt 12..
ce anume?? eu am avut contractii sin dapt 17 si in sapt 18 mi-a presctis dr Arefam 200 mg (ca si utrogestanul )si Gynipral. Nu-mi vine sa le iau, le-am luat de joi si mi-a fost bine si azi le-am intrerupt, Am usoare intepaturi in abdomen dar nu sunt ca atunci cand aveam contractii si sper s anu mai fiu nevoita sa le iau. Apropo, am aflat ca e baiate, dupa ce prima data mi s-a zis ca e fetita :D

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

simona166117244 (acum 15 ani)

Buna Buibui,
felicitari pt baietel! Important este ca bebe sa fie sanatos, indiferent daca e fetita sau baietel.
In sapt 12, din cauza unei usoare sangerari mi-a prescris medicul Arefam , utrogestan si no-spa.
le-am luat cateva saptamani bune, pt ca se desprinsese placenta si nu puteam risca.
Contractii am avut si eu din sapt 22, si mi-a prescris No-spa, cate 2 pe zi. Iar de 2 saptamani contractiile sunt mai puternice, si nu pot sta in picoare nici 5 minute. Asa ca ...No=spa (am facut chiar si injectabil), repaos la pat ca sa nu sa deschide colul, si sa ajungem cu bine macar la 36-37 de saptamani (cum a zis medicul).
Sa ai grija cu intepaturile din abdomen, daca sunt puternice vb cu medicul; nu sta asa.
Eu am mai simtit dureri, gen dureri inghinale, iar medicul mi-a zis ca daca durerile cedeaza la No-spa, inseamna ca-i de la uter si nu e bine. Daca nu cedeaza dupa No=spa, sunt dureri inghinale normale pe perioada sarcinii.
Sarcina usoara si sanatate multa la amandoi!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Elena991510 (acum 15 ani)

ce-i drept, pana sa ma vada dr si sa imi dea tratamentul , luam No Spa, si nu prea avea efect la mine. nu am avut sangerari si nici colul nu era deschis la ecograf de aia eu nu ma ingrijorasem prea tare. Eu tot evit sa iau medicamente si sper sa imi treaca si asa, daca nu, iau la loc pastiluta si ovule Arefam.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

PAUL6136390 (acum 15 ani)

Nu am mai putut astepta si l-am sunat pe ginecolog. Mi-a recomandat no-spa la 8 ore si miercuri ma asteapta la cabinet. Sper din tot sufletul sa fie bine, imi doresc acest copil enorm de mult.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

simona166117244 (acum 15 ani)

Iti doresc din tot sufletul sa fie bine! stiu prin ce treci, asa ca iti tin pumnii. Sa va fie bine si tie si bebelului.
Astept sa ne spui ce-ai facut la medic.
Sanatate maxima!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

simona166117244 (acum 15 ani)

Buibui, stii ce mi-a zis medicul: daca am dureri sa iau pastilele recomanadate fara probleme. Mai rau ii faci bebelusului daca ai dureri sau probleme si stai fara sa iei ceva.
Nici eu nu sunt adepta pastilelor (inainte de sarcina le evitam cat puteam, folosind leacuri anturale sau babesti). Dar pe timpul sarcinii , daca a fost nevoie si medicul le-a recomandat...n-am avut incotro. Bebele e mult mai important.
Sanatate la amandoi!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Elena991510 (acum 15 ani)

F bine ai facut! No Spa te va ajuta! Multa sanatate si bebe sa fie bine la mami in burtica!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Elena991510 (acum 15 ani)

na, acu sper sa imi fie bine, daca nu, trec la pastile si gata, nu ma mai gandesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

PAUL6136390 (acum 15 ani)

Buna din nou. Azi e ziua cea mare. Mai sunt cateva ore... si aflu ce parere are specialistul! Tine-mi pumnii. Am facut ieri un eco la medicul meu de familie, si bebele are 12 mm. abia astept sa creasca mare. Va povestesc dupa ce termin cu consultatia. Sa aveti o zi buna. Pa

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Tatianag (acum 13 ani)

spunetimi va rog am 3 luni da nu prea vad schimbari la sini nu ma dor am avut citeva zile intapaturii si poate un pic foarte putin sau marit si astai tot

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

georgeta (acum 13 ani)

nu draga un avort spontan sar produce cu sangerari si chiaguri de sange

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Roxy (acum 10 ani)

Nu este adevărat! Eu am avut o sarcina oprită din evoluție, fără semne, nici măcar o pata de sânge! Am aflat cu stupoare la eco de 3 luni, sarcina era oprită de la 8 saptamâni.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dumitru Iosefina (acum 8 ani)

Si eu am avut aceasta scurgere in timpul sarcini, doar ca sarcina mea sa oprit din evolutie la 16 sapt si era dezvoltat k un bebe de 8 sapt ....sper ca la tine sa fie totul ok.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mary321 (acum 8 ani)

daca peirzi sange, e bn sa- mergi urgent la doctor.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Emi (acum 8 ani)

Si eu am suferit o pierdere de sarcina..a inceput initial sa curga sange f putin,maroniu...apoi in cateva ore s a transformat in hemoragie,dureri ca la o nastere . Am mers la spital si era o sarcina de 6 sapt. A necesitat curatarea si eliminarea resturilor.. sub anestezie..n am simtit nimic..doar o ameteala. dna doctor a precizat ca acest lucru este necesar indiferent ca exista dureri sau scurgeri..pt ca raman elemente ce pot afecta in timp. A fost prima sarcina,n am stiut,n am avut simptome si probabil nu m am ingrijit corespunzator in acest sens. Am muncit normal,am doua job uri,fac si naveta..si stresul a fost un factor !! Multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Maria (acum 9 luni)

Cel mai bine te adresezi la urgență, fiidca si eu am avut asa scurgeri fara dureri fara nimi am stat 6 zile iar in a 7 zi am pierdut sarcina eram in 8 săptămâni

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Maria (acum 9 luni)

Cel mai bine te adresezi la urgență, fiidca si eu am avut asa scurgeri fara dureri fara nimi am stat 6 zile iar in a 7 zi am pierdut sarcina eram in 8 săptămâni

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: