Posibila dezlipire de retina

Afectiuni oculare
Intrebare postata de marian372 cu 15 ani in urma

De vreo cativa ani de zile am inceput sa vad niste ``viermi``. Prima data doar unu sau doi si doar la un ochi, dar cu timpul s-au inmultit si ii vad si in ochiul celalalt. e ca si cum as avea niste scame in ochi. Vad foarte bine si de la distanta si de la apropiere, dar cand e lumina puternica sau ma uit pe ceva de culoare deschisa, viermisorii is acolo. Cand misc ochiul se misca si ei in aceeasi directie. Sunt disperat. Miercuri am control, pana atunci n-am gasit liber la nici un cabinet din oras, si vreau sa stiu ...mai poate fi altceva cu simptomele astea? sau sunt nenorocit? Si daca 100% este dezlipire, in situatia in care sunt acuma (vad perfect, acei `viermisori` fiind doar enervanti) care sunt sansele sa scap de ceva grav? Va multumesc mult!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (13)

vlad26 (acum 15 ani)

Poate sa fie pur si simplu o miopie, nu cred ca este vorba despre deslipire de retina...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marian372 (acum 15 ani)

Acum multi ani , cand aveam vreo 10-11 ani parca, am fost la un control unde mi s0-au dat ochelari. Atunci s-a produs o incurcatura intre ochelarii mei si ai unui verisor care avea dioptrii mai mari ... si nu i-am putut purta pe aceia (nici el nu a vrut sa facem schimb inapoi ochelarii fiind identici )si nici nu m-am mai dus sa iau altii. Miopia nu inseamna ca nu vezi bine la departare? Eu vad bine in ambele situatii(si departe si aproape) singura mentiune fiind ca daca inchid ochiul drept, cu stangul vad ceva mai prost. Dar tocmai in dreptul sunt mai multi `viermisori`. Azi am control, sper sa fie bine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Elena991510 (acum 15 ani)

pot fi intradevar niste bacterii (virusi). Un control la un medic bun va putea sa elucideze problema

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marian372 (acum 15 ani)

Am venit de la control. S-a uitat ``peste tot`` si nu a descoperit nimic anormal. Vad perfect, retina e ok, nici o problema. Mi-a scris pe reteta ``dezlipire vitros`` cu semnul intrebarii , a zis ca doar asta mai poate fi si mi-a dat niste vitamine sa iau , cica ar trebui sa se mai amelioreze si sa nu mai vad asa multi viermi d-aia. Acum voi ce ziceti ? sa mai ma duc la un control in alta parte? Pot face un control mai amanuntit de atat sa aflu daca e vitrosul? si cat de periculoasa e dezlipirea de vitros. Mi-a spus ca nu ar mai trebui sa inainteze , nici macar nu ar fi trebuit sa fi aparut (ea aparand la varstnici) , dar mai apare si din cauza stresului. Vreau un sfat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

vasilica97 (acum 15 ani)

buna, am si eu aprox aceiasi pb. Viermii sunt incolori si agitati. Mie in plus mi-au aparut si niste musculite. Am facut control (la 3 medici), n-au gasit nimic. Mi--au trecut diagnosticul:"fule in vitros" si mi-au dat vitamine pt ochi (PML Crono) pt 2 luni. am facut tratam., iar dupa 2 luni, au inceput sa apara mai multe musculite. Am cerut sfatul medicului aici si o dna dr. m-a sfatuit sa iau Votreoclar tp de cel putin 3 luni (tot vit pt ochi) si sa mai fac un control. Sunt disperata; dc nici urm dr nu descopera nimic? Intre tp eu vad idn ce in ce mai prost. Te rog, spune-mi si mie ce ai m ai facut. Sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cornelia89132100 (acum 15 ani)

buna,cam acceasi problema o am si eu adica musculita care se misca concomitent cu miscarea ochiului stang in cazul meu.port ochelari de la varsta de 10 ani,in prezent am 22 si m-am hotarat sa vin in italia ca sa-mi fac un control deoarece doream sa ma operez pentru a scapa de ochelari.desi am facut nenumarate controale si in bucuresti mi s-a spus mereu ca e totul in regula.cand am ajuns aici adica acum cateva zile si m-am dus la consult am aflat cu stupoare ca st f aproape de o dezlipire de retina in sensul ca o portiune din ea este fff subire ceea ce a dus si la aparitia unui astigmatism.acum operatia la care visam ca sa scap de ochelari este departe intru-cat trebuie mai intai sa ma ocup de portiunea de retina "bolnava".medicii de aici mi-au spus ca asta era cauza musculitei mele care se plimba odata cu miscarea ochiului si problema va fi rezolvata printr-o mica interventie chirurgicala cu laseru pentru a-mi intari portiunea de retina care este f subtire,lucru care de altfel se face in cazul in care retina este dezlipita.mi se pare aberant ca in cazul unui diagnostic de genul asta un medic sa prescrie vitamine.ma indoiesc ca retina se va "lipi" la loc cu vitamine.programarea la interventie o am pe 31 martie si sper sa aiba un rezultat bun.multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

george167136814 (acum 15 ani)

Salut, in vara anului 2007 sau 2006 cred,am observat si eu acel "vierme" la ochiul stang. La inceput m-am speriat iar cu timpul nu iam mai dat asa mare importanta, dar tot eram ingrijorat. Am decis sa merg la oftalmolog si mi-a facut un control de vedere, a spus ca vad foarte bine, iar cand s-a uitat cu un anumit aparat la ochii mei a spus ca am cateva puncte pe cristalinul ochiului stang, dar nici vorba de ceva vierme. La ochiul drept a spus ca am cateva puncte, dar mai putine. A spus sa nu ma ingrijorez ca nu poate fi ceva grav si sa mananc morcovi. Intre timp mi-a cam trecut teama si nu mai observam "viermele" asa des, dar dupa un timp am observat ca apare si la ochiul drept, deci am decis sa merg la alt medic. Acelasi rezultat, vedere perfecta, cateva puncte pe cristalin nimic neobisnuit, sa nu ma ingrijorez. Am decis sa ma documentez pe internet si am gasit ceva despre asta(nu imi aduc aminte siteul) si acolo scria la fel "cu timpul o sa distpara, nu este ceva care sa genereze probleme sau alte afectiuni" si cu asta m-am linistit, iar de un timp ii vad parca mai rar deoarece nu le-am dat importanta. In concluzie incercati sa treceti peste acel vierme si cu timpul va aparea mai rar.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator21573034274 (acum 4 ani)

Buna, asa e, in timp ,, viermii,, albi dispar. Asa a fost la mine. In schimb anul asta ( 62 ani) au aparut niste sfere mici, negre, cu un punct in centru. La fel, se misca odata cu privirea si se pot observa pe perete alb sau cer senin. Sunt de parere ca este vorba de ceva lipsa vitamine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

george167136814 (acum 15 ani)

Am uitat sa mentionez, am momente cand vad cu ochiul stang doar un punct mic mic negru inconjurat de o margine gri.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lavi11 (acum 14 ani)

Buna!
Si eu am aceeiasi problema care ma jeneaza de circa 5-6 ani si zilele trecute gandindu-ma tot mai mult la aceasta problema mi se pare ca s-a accentuat. Vad foarte bine si de aproape si la distanta, am ochelari doar pt un singur ochi cu - 0.75 care i-am facut in urma cu 2 ani jumate. Acum 2 saptamai am facut inca un control la OPTINOVA si dioptria a ramas aceeiasi, nemutandu-se la ochiul stang care este cu 0. La otinova doctorita mi-a dilatat pupila, s-a uitat si la fundul de ochi si a spus ca este perfect normal. I-am spus de faptul ca atunci cand ma uit la distanta vad ca o plasa si m-a intrebat daca acea plasa ramane permanenta. I-am explicat ca vederea se clarifica si mi-a spus ca sunt spasmele de acolodatie insa nu mi se pare o justificare ac***a in vedere ca persista aceasta problema si mi se pare ca s-au inmultit. Intr-adevar, daca nu analizez si nu ma gandesc nu ma deranjeaza prea mult. Practic vad foarte bine si clar dar exista totusi o problema care ma macina si citind pe internet simptomele am inceput sa ma ingrijorez. Daca privesc un perete alb, sau un fond, vad aceleasi musculite, aceiasi viermi aceleasi cerculete, un punct gri fumuriu, care dispar in jos si imaginea devine clara. Daca ma uit in stanga sau in dreapta acesti corpi vitrozi (cum mi s-a spus de catre mai multi medici ca se numesc), se plimba si dispar din nou. Acest lucru mi se intampla permanent. Noaptea sunt insesizabili. Nu ma vait ca nu vad, vad foarte bine, conduc fara ochelari, citesc, vad bine la distanta insa citind simptomele care le am si vazand riscul la care ma pot expune am decis sa va scriu inainte de a efectua un control oftalmologic mai aprofundat. Va rog sa ma ajutati si sa imi spuneti daca exista posibilitatea sa fie un inceput de dezlipire de retina si ce pot sa fac sa preintampin probleme mai grave. Va multumesc din inima si doresc la toata lumea multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

raluca (acum 14 ani)

Buna,
Poate totusi nu ai probleme cu retina ci doar ai ameteli. Mergi la un control oftalmologic ca sa stai mai linistit. Pe curand

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raul (acum 12 ani)

Eu mi-am vindecat vederea tot in mod natural multumita domnului Daniel Dinu al carui site este: http://vedereperfecta.com/

Prin alimentatia corespunzatoare pe care am adoptat-o si prin exercitiile si obiceiurile sanatoase si folositoare ochilor folosite zi de zi intr-un anumit interval de timp pentru minim 15 minute a facut ca in mai putin de 9 saptamani sa-mi renunt la ochelari!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Razvan (acum 12 ani)

Nu exista raspuns pentru ce cautati voi ... eu am fost la peste 10 doctori dintre care 3 in strainatate si nu mi s-a descoperit nimic ... si eu ac***a ce mentionati aici ... suntem perfect sanatosi si avem vederea buna, mie in timp mi-au disparut nu stiu care ar fi motivul probabil pentru ca am luat o multime de vitamine, am stat mai mult vara cu fata la soare si am incercat sa ameliorez timpul petrecut la calculator

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: