Helicobacter pylori raspuns medic

Refluxul gastroesofagian
Intrebare postata de rodica21 cu 11 ani in urma

Buna ziua !Am fost diagnosticata cu helicobacter pylori acum maibine de un an .Am facut tratament si problemele au incetat atunci . Pt boala asta am facut pina acum de trei ori tratament recomandat de medic . Acum prb s-au agravat . Medicul care m-a consultat acum mi-a spus ca am flora intestinala distrusa din cauza tratamentului . As vrea sa stiu daca e adevarat ca tratamentul pt helicobacter pylori se face doar o singura data si daca boala da imunitate pt tot restul vietii . CE ar trebui sa fac sa mi se refaca flora intestinala si oare este posibil acest lucru ? Pe linga boala mentionata mai am hipertensiune oscilanta si un inceput de diabet zaharat tratat deocamdata doar cu regim alimentar . Sper sa primesc un raspuns si multumesc anticipat celorcare mi-l vor da .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (7)

Medic SfatulMedicului MMedic SfatulMedicului este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

Se trateaza numai infectia acuta cu helicobacter iar aceasta este determinata prin prezenta antigenului in fecale ; prezenta anticorpilor IgG nu inseamna ca infectia este acuta , acestia putand persista ani indelungati.
Intr-adevar, tratamentul indelungat cu antibiotice poate provoca dezechilibre la nivelul florei intestinale.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Refluxul gastroesofagian.

Rox (acum un an)

Da n ați spune niciun medic ce sa facă pt refacerea florei, ca trebuie sa ia probiotice și enzime. Și de ce cand dati atâtea antibiotice nu le dați și Antibiotice pe un termen mai lung?? Sau se presupune ca asta trebuie sa știe pacientul? Halal medici mulți din voi!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pachet Dr. Clark (acum 11 ani)

Daca doresti sa incerci ceva natural, iti recomand tratamentul cu tinctura de nuca neagra, capsule de pelin si capsule. L-am folosit si eu pentru a trata infectia cu helicobacter si m-am simtit foarte bine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Buna (acum 11 ani)

Medicul care te-a tratat nu a vindecat pe nimeni pana acum, ci la toti le-a produs aceleasi agravari si probleme ca si tie. Daca medicii ar analiza cu sange rece rezultatele care le au tratamentele date de ei cu acele substante chimice toxice numite "medicamente" ar trebui sa se ledede imediat de meserie.
Insa cei mai mult nu fac acest lucru caci ar insemna sa ramana fara bani. Ca urmare se ignora rezultatele si constiinta si se dauneaza cu harnicie mai departe si urmatorilor pacienti.
Cata vreme traiesti cu iluzia ca un medicament chimic cu efecte secundare sigue si binecunoscute te poate vindeca estei pe drumul cel rau. Iar cata vreme crezi in medici esti jucaria lor oarba.
Mai degraba te va vindeca un soricel decat un astfel de medic. Cei mai mult pacienti naivi ca tine de abia cand ajung la disperare crunta se apuca de terapii naturiste sau homeopate caci credinta si naivitatea au fost spulberate de abia de esecurile repetate. Un om naiv si credul sufera pe cand un om inteligent nu are nevoie sa sufere caci vede bine cat de mutl valorreaza medicina alopata.
Succes la trezire.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

rodica21 (acum 11 ani)

Va multumesc pentru raspunsurile date . V-as ruga daca se poate sa-mi spuneti daca boala se poate transmite celor din familie, mai ales copiilor si daca in viitor exista riscul sa mai fac forma acuta a bolii. SAnatate si numai bine !Multumesc !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 11 ani)

Da , aceasta bacterie se poate transmite celor din familie prin intermediul respiratiei, sarutului, utilizarii aceleiasi lenjerii de pat, prosoape,tacamuri, etc. Daca diagnosticul este pus de un an de zile, ar fi bine de facut o analiza din fecale, la copii, sa vezi daca au sau nu bacteria. Aceasta poate fi prezenta multi ani pana sa produca simptome. Se spune ca, in majoritatea cazurilor, se contacteaza inca din copilarie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

rodica21 (acum 11 ani)

MUltumesc mult !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: