Rabie prin saliva in gura?

Rabie
Intrebare postata de Marius cu 9 luni in urma

Salut. Eram in vacanta in Bulgaria cand am dat de un om care cersea dar avea insa un catel Husky foarte frumos si care parea bine ingrijit cu el. Am dat de persoana asta de vreo trei ori in aceiasi seara si de fiecare data am mangaiat catelul care parea pasnic. A treia oara catelul incerca sa doarma cand cred ca am pus mana, eram si putin baut, pe la gura lui. Atunci animalul m-a muscat gentil, fara niciun fel de penetrare, mai mult a apasat putin coltii la baza degetului meu aratator de la mana dreapta. Stiti voi, genul in care fac animalele cand nu vor sa fie atinse. Acum, dupa cum ziceam, eram putin baut. M-am intors la hotel si am mers la baie si m-am spalat pe maini, fara sa insist in zona aia insa. 10 minute mai tarziu imi este rau de la alcool asa ca erg sa bag degetele in gura ca sa vomit. Dupa ce am facut asta atunci m-a lovit ca e posibil sa fi bagat putin si baza degetului, locul de unde catelul m-a apasat putin cu coltii. Eu am o teama generala de rabie. Sunt putin control freak deci ceva de genul imi pare foarte grav. Am intrebat un prieten do tor rezident pe cardiologie daca e ceva, el a spus ca muscatura in niciun caz. Am intrebat un farmacist din zona,a zis ca muscatura nu e nicio problema. Mie imi este insa de saliva catelului care posibil a intrat in contact cu gura mea. Prietenul meu medic a spus ca nu se poate sa iau rabie Doamne fereste in acest mod, deci sa nu imi fac griji, insa pe Google scrie altceva. Teama asta stupida imi cam distruge vacanta si starea de spirit sincer. Au trecut deja cam 40 de ore de la incident. La 6-7 zile de la incident planuuesc sa merg la sectia de infectioase din orasul meu natal sa intreb daca trebuie sa fac antirabicul, probabil dansa imi va rade in fata, insa pana atunci aa vrea sa stiu ce considerati dumneavoastra? Se poate lua virusul astfel? Asta ma intereseaza in particular. Daca nu, sunt linistit. O sa il mai vad probabil pe catel. Din ce stiu, daca catelul nu are nimic ceva gen 10 zile, cel mai probabil nu avea nimic. Catelul nici nu m-a muscat saracul, dar asa sunt eu, imi plac animalutele. Nu se pupa bine cu teama asta stupida insa. Mersi anticipat!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului (acum 9 luni)

Buna ziua,

Rabia este o boala virala grava, transmisibila de la animale la oameni prin saliva infectata. Transmiterea rabiei la om apartine in principal de muscatura sau zgariere de la un animal infectat.

Daca exista ingrijorari persistente cu privire la expunerea la rabie, cel mai bine ar fi sa consulti un medic sau un specialist in boli infectioase. Acestia vor analiza in mod corespunzator datele tale si iti vor oferi un raspuns precis si adecvat situatiei tale specifice.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/boli-infectioase
Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Meningita-si-alte-infectii-ale-sistemului-nervos/rabia-turbarea_660

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: