Giardia

Parazitoze
Intrebare postata de aranquez cu 13 ani in urma

Analiza coprologica a evidentiat chisturi rare de giardia.Tratament recomandat :ZENTEL.
Ce se intampla daca nu se trateaza sau tratamentul nu este corect?Este posibil sa existe o legatura cu faptul ca am o pisica ?
Multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

Carpe Diem (acum 13 ani)

Zentel este tratamentul corect, mi se pare ca dupa terminarea tratamentulu la 7 zile sau 2 saptamani acesta se reia, pt a fi eliminate si cele care au fost oua in timpul primei reprize a tratamentului. Sa intrebati exact medicul. Este posibil sa fie si de la pisica, dar poate fi chiar si de la apa. Insa pt pisica ar fi bine sa va faceti si analiza pt toxoplasmoza, un parazit care este transmis in general de pisici si cu timpul afecteaza vederea. Sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

voicu monica (acum 13 ani)

baitelul meu are prezenti chisti giardia are 3ani si 4luni medicul a prescris vermigal 3zile ''''''''nu e prea puternic pt el?''''''''nustiu de unde a luat acest microb pt eu ai dau doar apa plata sau ceai .Ar trebui sa facem toti din casa tratament odata cu el ?cat timp sa-i fac tratament si dupa cat timp sa-l repet? multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Carpe Diem (acum 13 ani)

Toate acestea ar fi trebuit sa vi le spuna medicul, iar daca nu vi le-a spus trebuia sa intrebati. In general pt paraziti trebuie sa faca toata familia tratamentul, tratamentul se reia la o anumita perioada de timp, pt a se elimina si parazitii care erau oua in timpul primei etape a tratamentului. Giardia se gaseste peste tot, uneori apare chiar si in apa de la robinet, nu este un parazit care sa provoace probleme grave,precum toxoplazma sau alti paraziti. Daca nu puteti sa luati legatura cu medicul ca sa va raspunda exact la intrebari, dati pe google Tratament impotriva giardia, veti mai afla cateva lucruri interesante.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: