De unde pot lua strontium daca locuuesc in spania?

Osteoporoza
Intrebare postata de Nicoleta chitu cu 2 luni in urma

Am osteoporoza de vrei 5 ani grava cu risc mari de fracturi care deja sunt si mia dat prolia injectii dar am frica sa fac ptr ca am probleme cu dantura si gingiile sunt sensibile si sangerez as vrea sa fac tratament cu strontium dar nu stiu de unde sa il iau ca eu locuesc in españa si nu se fac comenzi in tara ptr españa.As ruga frumos detali despre strontium si cum il pot achizitiona si o opinie despre strontium ca il vreau si sa las prolia un sfat va rog daca ma ajuta strontium????

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului (acum 2 luni)

Buna ziua,

Strontium este un element mineral care se gaseste pe Pamant. In medicina, cel mai comun se utilizeaza sub forma de strontium ranelat. Acesta s-a utilizat pentru a preveni fracturile la persoanele cu osteoporoza. Cu toate acestea, la inceputul anului 2017, Agentia Europeana a Medicamentelor (EMA) a recomandat suspendarea autorizatiei de punere pe piata pentru strontium ranelat din cauza riscurilor sale cardiace. Actualmente, Strontium nu este disponibil in farmaciile din Europa inclusiv in Spania.

Cu toate acestea, mai este disponibil online prin diverse magazine.

Va recomandam sa fiti foarte atent cu cumparaturile online, deoarece calitatea si siguranta produselor nu poate fi garantata. Este important sa consultati intotdeauna un medic inainte de a incepe un nou tratament, mai ales daca aveti o boala grava, cum ar fi osteoporoza.

Referitor la Prolia, acest medicament denosumab reprezinta o optiune eficienta de tratament pentru osteoporoza, cu rezultate demonstrate in reducerea riscului de fracturi. In legatura cu problemele dvs. dentare, denosumab poate creste riscul de osteonecroza de mandibula, o problema dentara serioasa. Acum, este recomandat sa faceti o evaluare stomatologica inainte si in timpul tratamentului cu Prolia.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: www.clickmed.ro/medic/endocrinologie

Articol recomandat:
sfatulmedicului.ro/Osteoporoza/tratamentul-osteoporozei_7023

Va dorim multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: