Am slabit prea mult raspuns medic

Obezitatea
Intrebare postata de popa40118952 cu 12 ani in urma

Buna seara
am fost obeza si am slabit prea tare .nu mai tin regim de mult.am mai pus intrebarea asta pe forum dar nu am primit raspuns.e din cauza depresiei?(am depresie dar ma simt mai bine pt ca sunt activa).sau din cauza stresului de la serviciu?maninc doar dimineata si seara pt ca in timpul zilei nu am timp.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (9)

Medic Epuran MMedic Epuran este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Scăderea bruscă în greutate se întâlneşte de obicei în cazul existenţei unor boli cronice (desigur şi stresul este un factor favorizant al scăderii în greutate, cum dealtfel şi servirea mesei la intervale neregulate - o alimentaţie dezechilibrată). Pentru început este recomandată servirea mesei de trei ori pe zi (la prânz faceţi tot posibilul pentru a sevi cel puţin o gustare, ex: un sandwich) şi efectuarea unor analize de sânge. Abia după obţinerea rezultatelor acestor analize se va putea stabili cauza/cauzele acestei scăderi în greutate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Obezitatea.

vasile (acum 12 ani)

d-na popa ce tratament de slabire a -ti tinut? si eu sint obez si nu maninc carne decit f.rar.multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Nirolf (acum 12 ani)

Obezitate este o boala, ar trebui tratata profesionist, nu asa cum facem noi.
Curele de slabire "miraculoase" expun organismul la diferite pericole, il slabesc si il fac, "PARADOXAL", mai sensibil la obezitate!
Ca sa ne pastram sanatosi, trebuie sa avem grija la nevoile organismului. Unul din organele cele mai mari consumatoare de energie este creierul. Si cand are nevoie de hrana el iti da anumite semne, nevoie de dulce, dureri de cap, slabiciune sau oboseala. Si atunci "sarim" sa infulecam o ciocolata, inghetata, o portie de cartofi prajiti. Acestea contin hidrocarbonatii pe care el ii poate converti in energie. Dar hrana naturala pentru creier este triglicerida, si chiar mai bine, triglicerida polinesaturata gen omega-fat 3. Si ati auzit probabil de efectele benefice ale acestor trigliceride, care scad colesterolul "rau" din sange, protejeaza vasele de sange si inima? De asta este bine sa mancati nuci, alune, fistic sau carne de peste oceanic. Despre pestele oceanic mai se poate purta alta discutie. Legat de cat de sus este situat in lantul trofic, contine mai putine sau mai multe elemente nocive (mercur, alte metale grele), datorate poluarii.
La fel se poate discuta despre alte organe, de exemplu rinichilor le face bine varza, rosiile contin un antioxidant puternic care ne protejeaza organismul de cancerul de colon si nu numai.
Sfatul meu pe scurt ar fi sa avem grija sa nu mancam, ci sa ne hranim.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Nirolf (acum 12 ani)

Dumneavoastra va puteti raspunde cel mai bine ac***a in vedere urmatoarele: ce fel de regim ati folosit? ce stil de viata ati avut? ce stil de viata aveti acum? ziceti ca sunteti activa fizic, banuiesc ca nu ati fost la fel inainte. ce alimente ati consumat inainte si ce consumati acuma? banuiesc ca sunt schimbari majore in alimentatie pe care nu le bagati in seama. cel mai important lucru poate este felul in care va tratati depresia. inainte o tratati cu ciocolata si acuma cu gimnastica, am dreptate? daca raspunsul este da inseamna poate ca am gasit si raspunsul la intrebarea dvs, de ce nu va mai ingrasati.
Sfat: controlati-va greutatea, indecele de masa corporal, faceti analize de sange sa vedeti cum stati cu trigliceridele, glucoza si celelalte. Obezitatea este o boala foarte daunatoare, egalata in gravitate doar de subponderabilitate. Obezitatea duce la diabet, HTA, alte boli degenerative, iar persoanele subponderale sunt foarte expuse la boli cauzate de carente, osteoporoza, anemie, etc. Deci nu este bine sa cadeti in nicio extrema.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ianna (acum 12 ani)

nu este rau sa va facrti analizele !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

daniela (acum 12 ani)

nu draga mea nu este din cauza depresiei ai slabit din cauza regimului eu am avut 74 de kilograme acum am 110 am fost la doctor sa vad de ce mam angrasat mia spus ca nu e din cauza stesului ci ptr -ca nu am o ora fixa de a manca cu dtima DANIELA

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

popa40118952 (acum 12 ani)

multumesc pt raspunsuri.intru pe net doar in weekend ca restul saptamanii nu am timp.am tinut regim echilibrat luat de pe siteul asta:legume +fructe pina ma satur(de preferat cu calorii negative,vezi dieta cu calorii negative de pe site),carne sp***a,lapte degresat,branza degresata,cereale integrale si fffff putin zahar +ciocolata.si mergeam fffff mult pe jos.acum am o pacoste de serviciu ,sant stresata si ocupata tot timpul maninc doar dimineata si seara ca nu am timp,pranzul e format din bomboane ca altceva nu am timp sa maninc,nu mai am timp sa merg pe jos,doar cu masina.nu am timp sa ma gandesc la depresie pt ca sint f ocupata.dar slabesc in continuare.....nu am timp de analize dar o sa-mi fac,nu-mi pasa ce zice seful tb sa-mi dea zi libera pt asta

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Cristina (acum 12 ani)

eh...zic sa mergi sa-ti faci niste analize. slabirea exagerata, ac***a in vedere ca ai renuntat de mult timp la regim (n-ai precizat varsta...) poate reprezenta un dezechilibru al functionarii glandei tiroide.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

irina (acum 10 ani)

ar fi foarte bine sa faci analize

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: