Tratament Chist Tenosinovisal

Oase si articulatii
Intrebare postata de alina10132045 cu 15 ani in urma

Buna ziua.

As dori si eu sa stiu daca exista vreun tratament pentru chistul tenosinovial.

Am gasit urmatoarele produse
Join Protex
Microflex

unguente

Lioton
Ben Gay
Ketoprofen.

Ajuta un din astea?

NU as dori sa ma operez deoarece ma tem ca imi va revenii.

Daca are cineva experiente pozitiva / negative o/il rog sa ma anunte.

Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (7)

simona166117244 (acum 15 ani)

Buna,
Chistul sinovial e o afectiune a membranei tenosinoviale care captuseste suprafetele articulare. Un rol importantIn regenerarea acestei membrane il au condroitin-sulfatul si glucosamin-sulfatul, precum si sarurile de siliciu, enzime si substante ce au rolul de a reface articulatia pe interior, precum si de protectie ligamentara, periarticulara.
Din cate am inteles, aceste substante le gasesti in Joint Protex, care este un preparat natural.
Bine ar fi sa cereti sfatul si unui medic specialist.
Sanatate maxima!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sorin3281273 (acum 15 ani)

Arabela nu stiu daca e indicat glucosamin-sulfatul in afectiunea chistului sinovial pt ca prin concentratia inalta de glucozamina sulfat se creste productia de lichid sinovial si atunci e bai..chistul apare pt k lichidul sinovial scapa din mb sinoviala,poate pt k il avem deja in cantitae prea mare sau pt k ceva il face sa se dreneze asa.(am si eu chist)
Ca si celelalte articulatii, genunchiul este inconjurat de o capsula articulara care il izoleaza, ca o adevarata punga ermetica. Acest invelis este tapetat el insusi de un invelis interior: sinoviala. Acest tesut sinovial secreta un lichid numit lichid sinovial care permite hranirea cartilajului articular ca si lubrefierea articulatiei. In cazul unui traumatism sau a unei anomalii din interiorul articulatiei, sinoviala poate sa reactioneze secretand o cantitate importanta de lichid care este la originea unui revarsat lichidian sinovial (hidartroza) in interiorul genunchiului. Presiunea articulara creste si se poate astfel forma o veritabila hernie in partea posterioara a genunchiului. Acesta este un chist numit chistul popliteu, caci se dezvolta la nivelul fosei poplitee, posterior de articulatia genunchiului.
La fel se intampla si la articulatia mainii

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

fotescu (acum 13 ani)

am avut chist sinovial la mana dreapta in 2008 ,in februarie mi a aparut si dec ma m operat,in 2010 mi a aparut din nou in acelas loc,la fel de mare,mai bine nu ma operam,acum sa vad ce zice doctorul,dar mnu ma mai operez,ca iar apare,ma dau cu alifii,medicamente,am sa ma interesez mai mult acum,pacat ca nu am facut si prima data,nu ma m interesat ca acum,am crezut ca daca ma operez scap de el si gata,de unde a aparut din nou,si ma enerveaza,multumesc,,,,,daca ma puteti ajuta ionel29bv

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

fotescu (acum 13 ani)

am chist sinovial din nou si am deja o operatie facuta ,ca mi a scos primul chist,asa ca acest chist sinovial apare din nou chiar daca te operezi,poate ca trebuia sa am eu mai multa grija cu mana dreapta sa fi purtat un fasa elastica ,sa fi dat cu alifii ceva,dar nu am facut nimik si mi a iesit din nou,doctorul care ma operat mi a facut o cicatrice mare si urat,de sunt nevoit sa fac alta operatie ,daca tot a iesit din nou,dar nu vreau sa mai fac opereatie din nou in acelas loc,multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ana (acum 13 ani)

Eu am fost operata de 3 ori si sa refacut si de 2 ori miau scos lichidul cu siringa si degeaba

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adi (acum 11 ani)

Am si eu un asemenea chist la mana dreapta.Am fost la medic si de asemeni mi s-au recomandat geluri si alte medicamente si sa reduc activitatile fizice.Stie cineva un mod de-al trata astfel incat sa nu apara din nou?Daca nici operatia si nici medicamentele nu-l opresc sa reapara, atunci ce ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Florin (acum 11 ani)

Era in anul 1966 cand la incheietura mainii stangi mi-a aparut un chist sinovial pe partea opusa palmei in spatele aratatorului.Parintii m-au dus la un chirug care dupa o anestezie locala mi-a scos respectivul chist.La scurta vreme umflatura la incheietura a reaparut.Dupa cca 1 an am facut o peritonita bacilara extrem de greu depistata dar asupra careia s-a intervenit ca tratament de atac cu un antibiotic f.rar pe vremea aceea Rifampicina ajuns la spitalul unde eram internat conjunctural printr un vaporean.Dupa administrarea Rifampicinei peritonita s-a stabilizat,chistul s-a resorbit si au disparut de pe mana si niste negi mai vechi.Am povestit unui medic despre aceasta si dumnealui a fost de parere ca Rifampicina a consolidat sistemul meu imunitar si ca urmare s-au produs vindecarile de care am povestit.Nu sunt madic dar stiu ca ac.a fost experienta mea.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: