Tendon rotulian fracturat

Oase si articulatii
Intrebare postata de cata1982 cu 13 ani in urma

Buna ziua
In urma cu o luna de zile am suferit o ruptura a tendonului rotulian la piciorul stang. Am facut interventia chirurgicala de rigoare iar acum am piciorul imobilizat.
Intrebarile mele sunt urmatoarele:
1. Cat timp nu am voie sa calc pe picior?
2. Cat timp trebuie imobilizat piciorul dupa operatie?
3. Dupa ce nu o sa mai am piciorul imobilizat, ar fi indicat sa-mi cumpar o orteza elastica speciala pentru rotula? (Mentionez ca am si coroana din sarma pentru fixarea rotulei)
4. Cam la cate luni dupa operatie se poate interveni chirurgical pentru extragerea coroanei din sarma?
5. Cat timp dureaza recuperarea dupa a doua operatie, astfel incat sa pot sa-mi indoi genunchele in mod normal?
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

sorin (acum 11 ani)

Buna ziua.Puteti sa-mi spuneti ce fel de exercitii ati facut dupa operatie si cat timp a durat recuperarea?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cata1982 (acum 10 ani)

Mobilitatea genunchiului mi-am recuperat-o abia dupa a doua operatie cand mi-a fost scoasa sarma de gard din genunchi. Din momentul in care mi-au dat ghipsul jos si pana la scoaterea sarmei au trecut 30 de zile, timp in care oricate exercitii am facut nu am reusit sa indoi genunchiul mai mult de 5 grade. Dupa operatia de scoatere a sarmei am facut circa 4 luni de recuperare la un centru specializat si cu toate eforturile depuse si tot felul de exercitii pe care le-am facut nu am reusit sa-mi recuperez mobilitatea 100% decat dupa ce am avut un mic accident, in sensul ca m-am urcat in masina grabit si uitand de problemele de la genunchi m-am asezat brusc, moment in care ceva a troznit si astfel mi-am recuperat mobilitatea integral. Nici acum, dupa 3 ani de la accidentare nu pot sa fac sport, intrucat mi-au ramas fragmente de os (span de os de la gaurile din tibie si din rotula) in genunchi si am o portiune (unde a fost indoita sarma de gard) in care nu simt mare lucru, fiind amortit aproape 100%. Daca merg mult pe jos simt ca imi fuge genunchiul si am dureri in zona coapsei.
Execitii am facut diverse: genoflexiuni, execitii la spalier - coborari, urcari, fandari, bicicleta, ridicat de greutati, flexari cu greutati, alergari usoare.
Daca nu ati mers inca la un centru specializat de kinetoterapie va sfatuiesc s-o faceti cat mai repede pentru ca singur nu o sa puteti niciodata sa va recapatati mobilitatea decat accidental ceea ce e foarte dureros si nerecomandat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

florin (acum 9 ani)

salut. la cat timp dupa operatie ti a scos cerclajul de sarma de la genunchi, si daca la urmatoarea operatie ai facut tot anestezie in coloana, s au ai facut locala la genunchi. multumesc si astept raspunsul tau

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: