Ruptura de menisc

Oase si articulatii
Intrebare postata de comentarii utilizatori cu 15 ani in urma

Chiar azi am iesit din spital cu operatie de menisc, dar totusi nu pot afla cauza rupturii meniscului de la genunchiul drept lateral. Parca nu am avut nici o lovitura, trauma etc Intrebarea mea este poate fi de la inclatamintea inalta? Eu sunt de statura mica de 1.56 cm si mereu port tocuri inalte, nu am cazut de pe ele sau cu ele nici odata, care poate fi cauza la mine? Eu nu prea consum lactate, o fi oare asta ceva, am 31 ani si nu am nascut inca, pe viitor nu voi avea probleme cu acest menis operat, la frig etc?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (79)

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

as vrea sa stiu cat costa o operatie de menisc si cat trebuie sa stai in spital?
pt ca eu nu sunt asigurat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ciprian (acum 10 ani)

daca nu esti asigurat costa 4000 lei la sanador sau tot acolo daca esti asigurat costa 1500 lei tot inclusive noaptea de internare dupa operatie iti recomand doctor bogdan ioan Andrei spitalul floreasca nota 10

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

claudiu85118753 (acum 15 ani)

cred ca operatia de menis se face prin artroscopie care costa 200 euro + 2 milioane anestezistul...pe mn vineri ma operat sambata mia dat drumul...la copii e gratis..in buc a costat atat dar la cel mai bun doctor o operatie de 10...e si directorul spitalului doctor de stiinte medicale si doctor profesor universitar..bafta..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

micutumar (acum 13 ani)

salut mi ca frica ca am vazut toto feluri de preturi claudiu zimi si mie clinica care te-ai operat tu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

jony (acum 12 ani)

O mare minciuna nu are cum sa iti dea drumul a doua zi ptr ca 24 de ore trebuie sa stai in reanimare iar dupa ce iesi de acolo esti varza(beat de cap,e groaznic dupa anestezie)Minciunii astea cu aduoa zi, povesti de adormit copii.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nicu (acum 12 ani)

crede-ma ca nu e nicio minciuna. Eu m-am operat la ambi genunchi de menisc si de fiecare data am plecat acasa in aceeasi zi

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adrian (acum 11 ani)

ce zici tu akolo e valabila numai la operatia cu bisturiu la astroscopie in maxim da mazim 2 zile ati da drumu da are dreptate eu mam operat si a 2 zi mergeam :*

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

batman (acum 11 ani)

jony...taticule,tu esti un mare prost.nu te tine in nicio reanimare,nimic.am fost operat cu laser de menisc,si dupa 7 ore am plecat PE PICIOARELE MELE din spital...deci inainte sa vb ineptii,intereseaza-te.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ada (acum 11 ani)

ba are...nu i`a facut chirurgical ci cu laserul..si te externeaza a 2a zii...sunt eu programata miercurea viitoare si asa mi`a zis si mie!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

yo (acum 10 ani)

Procedura de "reparare" a meniscului se face prin artroscopie ceea ce nu necesita o anestezie total decat una locala deci simptomele care le descrii u nu sunt asa accentuate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

poker (acum 10 ani)

cretinule incepi sa te umfli degeaba.eu am facut pe 24 oct operatie de menisc si dupa 2 ore de la terminarea interventiei am plecat acasa.mai lasati aroganta si atitudinea asta de mari inteligenti.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cocos (acum 7 ani)

nu_i adevarat it_ida drumul a 2_zi am fost acuma operat si eu la genunchi stang ruptura menisc cu laser si am stat 24 de ore in spital si am venit a 2_zi pe picioare din spital.cu respect

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Vezi toate raspunsurile
comentarii utilizatori (acum 15 ani)

M-am lovit la genunchiul drept si in urma consultatiei la medicul ortoped si a filmului facut mi s-a spus ca am ruptura de menisc si trebuie sa ma operez.Pot sa umblu,doar ca nu pot sa flexez genunchiul prea mult.Mie frica de operatie si unii spun sunt medici ortopezi care te cheama la operatie,desi unele cazuri pot fi tratate altfel decat prin operatie.Daca are cineva cunostinta ca se poate trata si altfel decat prin operatie(de exemplu fizioterapie)rog frumos sa-mi dea raspuns.Eu locuiesc in Oradea.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

si eu am avut meniscul rupt la genunchiul drept ,l-am rupt la un meci de volei ,pe moment nu ma durut tare doar ca sa invinetit zona respectiva a genunchiului apoi dupa vro o saptaman vanataia nu trecuse atunciparinti sau alrmat si am mers la uin medic ortoiped mi-m facut un film si stupoare ruptura de menisc darcare s-a sudat inapoi intre timp dar nu pe locul lui am ramas asa cu el de atunci fiecare genoflexiune sau fandare are un sunet ca in filmele de groaza cand se deschid usile ,nu stiu unde o sa gasesc un medic competent care sa ma poata opera
pana atunci strang din dinti

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

Fiica mea in varsta de 15 ani si-a luxat genunchiul la ski si de atunci cosmarul a inceput! a fost vazuta de 5 ortopezi,fiecare ac***a alta opinie,in final la rmn i-a iesit bursita si edem osos dat ortopedul(ultimul la care am fost)e convins ca are ruptura de menisc iar dr radiolog care i-a facut rmn sustine ca e doar leziune si nu ruptura! Mai mult decat atat,am aflat ca la noi in tara medicii nu cos meniscul ci prefera sa taie partea lezata sau chiar sa-l scoata desi exista niste instrumente speciale care le-ar face munca f usoara ei nu le folosesc sau nu stiu sa le foloseasca! Doamne ajuta!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

Intrebarea mea este dak dupa operatie, dupa recuperare (apropo cata recuperare) se mai pot face exercitii fizice solicitante, cum ar fi o fuga pe faleza, sau un fotbal la un teren sintetic?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alexa1 (acum 15 ani)

inainte de operatie te durea rau genunchiul? puteai sa mergi normal? Fetita mea in varsta de 15 ani e suspecta de leziune de menisc dar merge fara probleme,o doare doar din cand in cand si la anumite miscari si nu as vrea sa fie operata degeaba!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alexa1 (acum 15 ani)

Ai perfecta dreptate,trebuie sa ai mare grija pt ca intr-adevar sunt medici care te cheama una-doua la operatie! daca ai meniscul rupt acesta se poate coase pt a putea fi pastrat dar,din pacate, in Romania nu am auzit de niciun medic care face asta,daca stie cineva sa-mi spuna si mie ca ma intereseaza!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alexa1 (acum 15 ani)

esti sigura ca a fost lezat meniscul???

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

Buna ziua.Care este diferenta dintre ruptura de menisc si fractura de menisc?
Pe menisc mia apartu fractura de menisc extern.
Inca o intrebare...dupa operatie daca mai pot juca fotbal la nivel de amator,am varsta de 40 de ani.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 4