Leziune chistica

Oase si articulatii
Intrebare postata de iulia_2010 cu 14 ani in urma

Am aproape 18 ani.Am facut RMN la gnunchi pt ca am observat la genunchiul stang un os iesit in evidenta, care la piciorul drept nu era.Concluzia: leziune corn posterior menisc intern tip IV; leziune chistica situata pe fata mediana a ligamentului colateral intern.Acumulare cu semnal lichidian cu dimensiuni maxime de 17/7mm se evidentiaza posterior de ligamentul incrutisat posterior. Mi s-a comunicat ca trebuie sa fac operatie pt a scoate chistul.Va rog sa/mi spuneti daca ar fi neaparata nevoie de operatie si daca afecteaza cu ceva daca fac sau nu operatia.Va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

Dr. Bar Marius (acum 14 ani)

Acest utilizator nu face parte din echipa sfatulmedicului.ro | Pentru invitatie click aici

Este necesara operatia artroscopica ptr menisc si in acelasi timp operator se poate rezolva si chistul.Fara operatie chistul nu se retrage, iar daca aceasta se intimpla el recidiveaza.In ce priveste meniscul el va duce la blocaje si uzura articulara.Noi facem in mod zilnic la iasi aceasta operatie .pacientul pleaca acasa in aceiasi zi.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nicolae (acum 14 ani)

buna ziua, dupa trei saptamani de la o artroscopie genunchiul inca este umflat si daca medicul mi-a facut o punctie astazi este normal asa ceva??
va rog daca puteti sa-mi spuneti daca se poate trata asa sau urmeaza o alta operatie??/.
am uitat sa spun ca am ca am suferit o luxatie recidiva
astept rspuns urgent
va multumesc anticipat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Bar Marius (acum 14 ani)

Acest utilizator nu face parte din echipa sfatulmedicului.ro | Pentru invitatie click aici

Evident nu pot sa apreciez nestiind in ce a constat artroscopia... a fost exploratorie , s-a sectionat aripioara rotuliana externa , s-a suturat cea interna, au existat leziuni ale cartilajului articular rotulian etc.
Eu sunt curent in legatura cu astfel de cazuri pentru ca fac artroscopie ,dar fiecare caz in parte e judecat diferit si nu pot nestiind cazul in totalitate cu clinic si imagistic sa va dau un raspuns.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: