Am 17 ani si imi tremura mainile de la 13 ani. raspuns medic

Oase si articulatii
Intrebare postata de JonA cu 9 ani in urma

Am 17 ani si cam de pe la varsta de 13 ani am observat ca imi cam tremura mainile. Nu fumez, nu beau cafea, nu consum alcool, am o viata cam sedentara. Din punct de vedere fizic, am 1.75 m si 62 kg, adica sunt foarte slab si ma deranjeaza si asta la mine. Sunt si o fire foarte emotiva si asta accentueaza tremuratul in cadrul unor situatii sociale dar nu cred ca are legatura cu faptul ca mie imi tremura mainile cand sunt singur acasa si mananc supă.

Nu stiu daca poate fi de la asta, dar pe la 13 ani am avut o perioada de cateva luni in care imi pocneam des degetele fara vreun motiv, cred ca era un tic nervos.

Care ar putea fi cauza tremuratului? Ce medic ar trebui sa consult?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (9)

Dr. Marius Uscatu MDr. Marius Uscatu este un medic autorizat SFM (acum 9 ani)

Buna seara!
Cu mare probabilitate aceasta problema se datoreaza emotivitatii excesive.
Cred ca ar fi utila o intrevedere cu un psiholog.
Cu stima,
Marius uscatu
Chirurg ante-picior

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Oase si articulatii.

cris (acum 9 ani)

Ce o fi aia Chirurg ante-picior, ca poate am si eu nevoie?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Marius Uscatu MDr. Marius Uscatu este un medic autorizat SFM (acum 9 ani)

Buna ziua!
Este vorba despre regiunea anatomica ce cuprinde degetele si articulatiile metatarso-falangiene, sediul unor deformatii specifice (monturi, hallux valgus, etc).
Veti gasi detalii pe site-ul meu, www.chirurgiapiciorului.ro
Cu stima,
Marius uscatu
Chirurg ante-picior

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cris (acum 9 ani)

Multumesc, interesant ca exista asa o specializare deosebita. Sotia mea va fi interesata.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

JonA (acum 9 ani)

Chiar asa de banal e motivul? Credeti ca dupa cateva sedinte cu psihologul nu voi mai avea aceasta problema? Imi este greu sa cred. Chiar nu e un defect din punct de vedere fizic?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Marius Uscatu MDr. Marius Uscatu este un medic autorizat SFM (acum 9 ani)

Buna ziua!
Este evident ca mai exista inca 10.000 de cauze posibile...insa trebuie sa incepeti de undeva...
Cu stima,
Marius uscatu
Chirurg ante-picior

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ana (acum 9 ani)

Poate fi un defect, daca tie asa vreai asa iti place sa crezi. Dar si defectul are o legatura cu sistemul nervos

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Tamara Marcovici MDr. Tamara Marcovici este un medic autorizat SFM (acum 9 ani)

Buna seara.
Consider ca este necesar un consult neurologic. Multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Cristian (acum 2 luni)

Salut fica mea are aceasi problema ,ai rezolvat ceva si cum.
Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: