Poate fi ereditar pt. copil? raspuns medic

Oase si articulatii
Intrebare postata de Liliana185 cu 12 ani in urma

Am doua operatii la coloana de hernie de disc de la L1 pana la S1 iar sotul doua operatii la coloana si proteze totale de cap femural fiind diagnosticat cu osteonecroza aseptica de cap femural. Se poate ca si copilul sa aiba probleme mai tarziu?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

Dr. Emil Otesteanu MDr. Emil Otesteanu este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Teoretic hernia de disc ,fiind o afectiune generata de factori externi ( munci grele, ridicari de greutati, pozitii vicioase la locul de munca etc.) ,genitorii nu au cum sa transmita boala la copii. Problema ridica " osteonecroza aseptica de cap femoral " a tatalui copilului , ( daca s-a nascut cu aceasta -a fost sau nu congenitala - ,la ce varsta a constatat ca o are etc.etc. Toate aceste probleme trebuiec lamurite fie cu medicul de familie ,fie cu medicul pediatru , pe baza anamnezei amanuntita si a nalizelor parintilor. Copilul , daca a prezentat satare perfecta de sanatate ,la nastere si pe parcursul cresterii si desviltarii lui,nu ar trebui sa va ingrijoreze.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Oase si articulatii.

Liliana185 (acum 12 ani)

Va multumesc pentru raspuns. Practic nu au existat factori externi care sa genereze o astfel de afectiune ma refer la hernia de disc atat la mine cat si la sot, iar osteonecroza aseptica a fost diagnosticata imediat dupa a doua operatie la coloana a sotului. A avut patru operatii in decurs de un an si nimeni nu ne-a putut da un raspuns clar de la ce a pornit totul. Se poate de la faptul ca am fost sportivi de performanta eu am practicat handbal iar sotul baschet, iar pana sa suferim aceste operatii alpinism?
Sincer vroiam sa stim la ce sa ne asteptam, tinand cont ca avem doar 43 de ani.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: