Operatie mont raspuns medic

Oase si articulatii
Intrebare postata de b.iulian cu 9 ani in urma

Buna seara, in urma cu 2 ani am cazut de pe o scara. in cadere m-am lovit cu umarul de un perete dar nu am simtit decat o durere usoara dar m-am ales cu piciorul stang in ghips pentru o luxatie.
Dupa un 16 luni imi apar dureri groaznice la umar-brat. Am facut radiografie si nu a iesit nimic. Medicul reumatolog a spus periartrita. Am facut balneofizioterapie si kineto....durerile erau tot mai mari. Am mers la alt medic de data asta ortoped. Dupa consultatie a spus ruptura de cofa. Am insistat sa fac un RMN ca aveam dureri mari. Iar la RMN a scris doamna de acolo 10 randuri ca nu inteleg nimic, printre care fractura veche Hill-Sachs si o gramada de modificari degenerativ-edematoase la cofa, modificari artrozice acromio-claviculare si multe altele, dar medicul mi-a spus sa astept 1 an sau mai bine ca nu pot fi operat ca am muschii moi.
Si colac peste pupaza, de 4-5 ani aveam dureri foarte rare la un mont care se marise dar inlocuind pantofii cu 1-2 numere nu ma mai deranja deloc.
Dar din ziua cand au inceput durerile la umar, bineinteles p***ancidenta, am dureri in fiecare dimineata 2-3 ore care se transmit ca niste intepaturi de mii de ace in degetul mare si merg schiopatand cateva ore dupa care durerea dispare, dar niciodata dimineata.
Cu siguranta urgenta este operatia de mont dar mai am circa o luna probleme de rezolvat intelegand ca dupa operatie nu mai pot merge cam o luna.
Cu multumiri

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

Dr. Marius Uscatu MDr. Marius Uscatu este un medic autorizat SFM (acum 9 ani)

Buna ziua!
De fapt, nu am inteles care este intrebarea D-voastra.
Despre monturi aveti informatii exhaustive aici
http://www.chirurgiapiciorului.ro/Chirurgia%20antepiciorului/Hallux-Valgus.html
Veti intelege ca post-operator este posibil mersul inca din prima zi cu sprijin pe piciorul operat, evident intr-un mod progresiv timp de 2-3 luni, pana va veti recapata capacitatile fizice pre-operatorii.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Oase si articulatii.

b.iulian (acum 9 ani)

Da, scuze nu am reusit sa recitesc mesajul pentru ca sunt probleme cu site-ul sau my pc. I-mi apare o banda neagra pe 1/2 din display care nu-mi permite sa vad ca am scris in urma. Intrebarea era, daca este cazul de operatii la ambele, respectiv mont si umar, nu le pot face ambele intr-o perioada relativ apropiata ca perioada de imobilizare sa fie una si nu doua ? Considerati ca are una prioritate ? Multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Marius Uscatu MDr. Marius Uscatu este un medic autorizat SFM (acum 9 ani)

Buna ziua!
Este evident ca umarul are prioritate.
Tehnic vorbind (dpdv chirurgical), este posibila "cuplarea" celor doua interventii intr-o perioada apropiata.
Practic insa, nu v-as sfatui, din cateva zeci de motive.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: