Insuficienta venoasa in membrele inferioare raspuns medic

Lupus
Intrebare postata de manuelataut cu 12 ani in urma

Sufera cineva de insuficienta venoasa in membrele inferioare datorata nefunctionarii normale a vulvelor semilunare din venele femurale?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

Dr. Georgescu Cristian MDr. Georgescu Cristian este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

buna ziua,

banuiesc ca dumneavoastra aveti varice la membrele inferioare, de aceea ati si primit acest diagnostic. de obicei tratamentul este conservator cu anumite medicamente, ciorapi elastici, etc. , iar in cazul in care acestea se accentueaza foarte mult, exista si variante interventionale.
pentru mai multe detalii despre aceasta boala, in special profilaxie si metode de tratament va recomand acest articol:
//sfatulmedicului.ro/Boli-ale-venelor/boala-varicoasa-varicele-hidrostatice_968

va urez o zi buna

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Lupus.

manuelataut (acum 12 ani)

va multumesc pentru raspuns.Eu am vasta de 17 ani si am fost diagnosticata cu hiperplazia panicul adipos in membrele inferioare(in partea de sus a corpului sunt sp***a)Sanatatea picioarelor mele se altereaza pe zi ce trece cu nenumarate rupturi fibrilare ,infamatii,hematoame In aproximativ 6 ani de zile nu mi s-a depistat o cauza a acestei probleme.Toate analizele au iesit bine,la fel si nenumaratele Dopplere pe care le-am facut.Dar in urma cu 2 zile la examenul doppler a aparut o insuficienta venoasa datorata functionarii anormale a valvelor.Mi-a fost recomandate investigatii la Institulul Inimii la Cluj pt o diagnosticare clara si corecta.D-voastra ati intalnit un astfel de caz ?Spre ce m-ati indruma?.Daca nu am fost destul de explicita as putea sa va trimit si niste poze .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Enescu Rodica (acum 8 ani)

sint diagnosticata de d-l dr. Ivascu Dumitru -Spitalul Militar Bucuresti cu :insuficienta mitrala gr.2-3 , gonoartroza bilaterala , fibrilatii atriala repititiva.Inainte am fost tratata in Suceava de dr. cardiolog numai cu Detralex , in urma careia nu am mai putut merge ,am insistat ca nu ma simt bine cu el au inceput sa se umfle piciorele iar deplasarea era f greoaie .In urma tratamentului d-lui dr. Ivasca ma simt bine cardiologic dar nu mi se dezumfla picioarele am dureri f mari , deplasarea f greoaie . Rugamintea mea este sa fiu diagnosticata corect [ parerea mea este ca ar fi insuficienta venoasa] de un specialist. Va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: