Cauta afectiune/simptom/conditie medicala
Cere sfatul medicului
Cere sfatul
medicului

Senzație de căldură în corp și cap dar fără temperatură?

Investigatii
Intrebare postata de Utilizator11714470518 cu o saptamana in urma

Bună! Recent am întâmpinat o problemă mă simțeam amețit și nu mă puteam concentra după analize medicale și odată dus la medic de familie mi-a recomandat să mă duc și la un neurolog ca să mă asigur ca totul e ok. La neurologie medicul mi-a spus ca sunt in regula și nu prezint ceva semne de boală dar mi-a recomandat să continui cu un tratament de Biobil intens 120mg 1x1, neuromultivit 1x1 și sargenor fiole 2x1. După 3 zile de la a lua pastile mi-a apărut o senzație de nod în gât(pot respira și pot înghiții, nu am dureri doar senzația aceea de “dâlma” în gât când înghit salvia) și am senzația uneori de frig la exteriorul corpului și cald în interiorul capului și a corpului ca și cum aș avea termperatura/frisoane dar nu am deoarece temperatura îmi este 37.0-37.1.
Se poate să fie din cauza medicamentelor? Sau poate fi altceva?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului (acum o saptamana)

Buna ziua,

Senzatia de nod in gat precum si simptomele de caldura pe care le descrieti, fara a avea febra, pot fi cauzate de diverse motive, de la reactiile adverse ale medicamentelor pana la anxietate sau stres. Se poate sa fie o combinatie de reactii adverse ale medicamentelor si anxietate, mai ales daca v-ati ingrijorat foarte mult din cauza starii dvs. de sanatate recente. Starea de ameteala, incapacitatea de concentrare si senzatia de caldura pot fi, de asemenea, semne ale epuizarii sau ale unui nivel ridicat de stres.

Pe de alta parte, unele dintre simptomele pe care le descrieti sunt adesea asociate cu tiroida.

Acest nodul in gat poate fi de multe ori simptomul unei probleme cu tiroida, precum hipertiroidismul, iar sentimentul de caldura in corp fara febra poate fi, de asemenea, un semn al unui nivel ridicat de hormoni tiroidieni.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/endocrinologie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/globul-faringian-sau-senzatia-permanenta-de-nod-in-gat_17226

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: