Neutropenie cu leucocitopenie ?

Investigatii
Intrebare postata de GabiE cu 10 luni in urma

Bună ziua!
Mi-am făcut astăzi o analiza a hemoleucogramei. (22 ani, femeie)La neutrofile am valoarea 1.82×10^3/mm3 , limita inferioara a interviului normal fiind 2 și la limfocite 3.5×10^3/mm3(limita inferioara fiind 4, dupa standardele laboratorului unde am efectuat analizele). De asemenea de ceva timp am depistat gingivoragii și dureri abdominale.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

(acum 10 luni)

Buna ziua,

Pentru interpretarea reultatului analizelor dumneavoastra, va recomandam sa consultati un medic specialist.

Iata cateva informatii utile:

Rezultatele hemoleucogramei indica niveluri scazute de neutrofile si limfocite. Neutrofilele si limfocitele sunt doua tipuri de celule albe din sange (leucocite) care joaca un rol important in sistemul imunitar al organismului.

Nivelul scazut al neutrofilelor (neutropenie) poate fi asociat cu diverse conditii, cum ar fi infectiile bacteriene, deficientele nutritionale, afectiuni autoimune, efectele secundare ale anumitor medicamente sau afectiuni hematologice. Este important sa consulti medicul pentru o evaluare detaliata a valorilor si pentru identificarea cauzei scaderii neutrofilelor.

Nivelul scazut al limfocitelor (limfocitopenie) poate fi cauzat de diverse conditii, inclusiv infectii virale, deficiente imune, afectiuni autoimune, administrarea unor medicamente sau afectiuni hematologice.

Pentru o interpretare orientativa, puteti accesa sectiunea Interpretare analize: sfatulmedicului.ro/index.php?module=AnalizePrezentare&action=interpretor_single&id_analiza=36

Un medic, insa va putea analiza rezultatele dumneavoastra in contextul simptomelor si istoricului medical si va efectua investigatiile suplimentare necesare pentru a determina cauza exacta a valorilor scazute ale limfocitelor.

Va recomandam sa va programati la un medic generalist: https://www.clickmed.ro/medic/medicina-generala

Cu privire la gingivoragiile si durerile abdominale, acestea pot fi simptome asociate cu diferite afectiuni, inclusiv probleme dentare, inflamatii gingivale, afectiuni gastrointestinale sau alte probleme de sanatate.

Va recomandam sa va programati la un medic stomatolog:https://www.clickmed.ro/medic/stomatologie

Este important sa discutati aceste simptome cu un medic, deoarece el va putea efectua o evaluare completa si poate recomanda investigatii suplimentare pentru a determina cauza si pentru a indica tratamentul adecvat.

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Boli-ale-sangelui/neutropenia-predispune-organismul-la-infectii_19492
sfatulmedicului.ro/Investigatii/limfocitopenia-cauze-simptome-tratament_15077
sfatulmedicului.ro/Afectiunile-gingiilor/bolile-gingiilor-gingivita-si-paradontopatia_398

Va dorim multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: