Cine ma poate ajuta cu interpretarea rmn ului, va rog?

Investigatii
Intrebare postata de Utilizator21712057900 cu 3 saptamani in urma

Cine ma poate ajuta cu interpretarea rmn ului, va rog, am 33 de ani. Oare de la ce am facut ?

RMN cranio cerebral nativ
Examinare Angio-RM la nivel cerebral
Indicatie: reevaluare la o pacienta cunoscuta cu leziune pontina stanga
Protocol: Secvente axiale T2, difuzie, SWI, 3D FLAIR, 3DT1, secvente angiografice de flux rapid si
lent. Pacienta refuza administrarea substantei de contrast.
Comparativ: IRM cerebral din 10.11.2015
Usoara majorare dimensionala a leziunii ovalare de la nivel pontin stanga, localizata parasagital,
aceasta masoara actual 12,5 x 11 x 10 mm vs 10 x 10 x 9 mm in 2015 si 6 x 7 x 5 mm in 2014
(masurat ap x ll x cc in planuri superpozabile). Leziunea este usor heterogena si apare in
hipersemnal T2/FLAIR, hiposemnal T1, cu discreta restrictie de difuzie asociata. Contururile leziunii
apar discret neregulate actual fata de examinarea anterioara cand aceasta era net delimitata. Nu se
asociaza edem peri-lezional.
In rest,
Microleziune cu substrat demielinizant nespecific la nivelul substantei albe fronto-insulare dreapta, de
4 mm, mai probabil vasculo-degenerativa, nemodificata.
Fara alte anomalii de semnal ale parenchimului cerebral pe secventele efectuate.
Sistemul ventricular are dimensiuni normale, situat simetric pe linia mediana.
Spatii lichidiene pericerebrale si intergirale cu dimensiuni pastrate.
Cisterne opto-chiasmatica, perimezencefalica si ponto-cerebeloase libere.
Secventa 3D TOF fara particularitati patologice: fara dilatatii anevrismale, stenoze sau ocluzii
arteriale semnificative evidente.
Fara anomalii evidente ale sinusurilor venoase cerebrale pe secventa de flux lent.
Sinusuri paranazale si celule mastoidiene normal aerate si pneumatizate.
Concluzii:
Usoara majorare dimensionala a leziunii ovalare de la nivel pontin stanga, de 12,5 x 11 x 10 mm vs
10 x 10 x 9 mm (in 2015) si 6 x 7 x 5 mm (in 2014), acutal ac***a contururi discret neregulate, fara
edem peri-lezional.
Diagnosticul diferential este dificil in limitele unei achizitii native, insa tinand cont de caracterul usor
evolutiv nu se poate exclude o leziune gliala de grad mic.
Pentru caracterizare completa este necesara administrarea de substanta de contrast si completare
cu studiu spectroscopic si de perfuzie.
Necesita evaluare neurochirurgicala.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

SfatulMedicului (acum 3 saptamani)

Buna ziua,

Rezultatele RMN-ului indica o mica crestere a unei leziuni localizata in pons, o zona din creier responsabila, printre altele, pentru reglarea somnului, respiratiei si echilibrului. Leziunea apare usor heterogena, cu o aparitie usor diferita in functie de procedura de testare folosita, si are contururi care devin discret neregulate in comparatie cu examinarea anterioara. Nu este insotita de umflaturi sau inflamatii vizibile.

Chiar si fara a utiliza substanta de contrast, posibilitate pe care nu ati optat sa o faceti, raportul indica ca este dificil sa se stabileasca un diagnostic doar din rezultatele RMN-ului. Este posibil, tinand cont de evolutia lenta a leziunii, sa fie vorba de o leziune gliala de grad mic, o leziune a celulelor gliale care sprijina neuronii.

Restul creierului pare sa fie in mare parte normal, fara semne evidente de probleme in tesutul cerebral, sistemul ventricular, sinusurile paranazale sau celulele mastoidiene. Chiar si ponsul in rest, nu arata neregularitati, ceea ce sugereaza ca leziunea este localizata.

Ceea ce s-ar recomanda acum ar fi o evaluare neurochirurgicala detaliata si posibile teste suplimentare, cum ar fi administrarea de substanta de contrast si efectuarea unor studii spectroscopice si de perfuzie, pentru a investiga mai detaliat natura leziunii si modul in care afecteaza ponsul si, prin urmare, functiile corpului dumneavoastra reglate de acesta.

Este esential sa discutati acest lucru cu un medic specialist care poate sa va consilieze in ceea ce priveste posibilele optiuni de tratament.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/neurochirurgie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Imagistica-si-endoscopia/lucruri-pe-care-ar-trebui-sa-le-stii-inainte-de-a-face-un-rmn-cerebral_17494
sfatulmedicului.ro/Imagistica-si-endoscopia/tot-ce-trebuie-sa-stii-despre-rezonanta-magnetica-nucleara-rmn_16816
sfatulmedicului.ro/Imagistica-si-endoscopia/importanta-imagisticii-in-diagnosticare_16109

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator21712057900 (acum 3 saptamani)

Va multumesc! Apare ceva si pe partea dreapta, de 4 mm ? Acestea se pot face pe sistem nervos? Oare ce pot sa patesc daca nu ma operez?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

SfatulMedicului (acum 3 saptamani)

Buna ziua,

Fara un context specific, este dificil de a raspunde la aceste intrebari. Da, este posibil ca anumite conditii sau probleme sa apara pe partea dreapta si sa fie de 4 mm, dar acest lucru ar putea varia in functie de conditia sau problema specifica. Orice afectiune care implică sistemul nervos ar trebui analizata de un medic specialist. Daca nu va operati, consecintele variaza in functie de natura si gravitatea afectiunii.

Ar trebui sa discutati aceste aspecte cu medicul dvs pentru a obtine informatii exacte si specifice.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator21712057900 (acum 3 saptamani)

Va multumesc mult pentru raspuns!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: